USA Vene-sanktsioonide nimekirja täiendamine sai Soomes palju vastukaja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Soome välisministeerium
Soome välisministeerium Autor/allikas: Pöllö/Wikimedia Commons

Eile lisasid USA võimud Venemaa-vastaste sanktsioonide nimekirja ka kaks Soomega seotud ettevõtjat. Soomega seotud isikute ja firmade sattumine nimekirja on sealses ajakirjanduses palju vastukaja saanud ning kritiseeritud on ka välisministeeriumi tegutsemist.

Soome välisministeeriumit oli Washington juba varem teavitanud, et ärimehed Roman Rotenberg ja Kai Paananen lisatakse peagi nimekirja. Helsingi küsis Washingtonilt ka selgitusi ning rõhutas, et sammu majanduslikku mõju peab minimiseerima, vahendas Yle.

USA vastas, et ärimeeste nimekirja sattumine tuleneb sellest, et nad on aidanud sanktsioonide all olevatel isikutel piiranguid vältida.

Soome välisministeeriumi õigusosakonna juhataja Päivi Kaukoranta rõhutas, et Soomele USA sanktsioonid mingeid juriidilisi piiranguid või kohustusi ei tekita.

Koonderakonna rahvasaadik Pertti Salolainen nõudis, et küsimust arutataks ka parlamendi väliskomisjonis. Salolaineni hinnangul on tegu nii tõsise asjaga, et sellest oleks välisministeerium juba varem teatama ka komisjoni liikmetele.

Väliskomisjoni esimees, keskerakondlane Antti Kaikkonen leiab, et USA peab Soomele otsust põhjalikult selgitama.

"Minu meelest on vajalik, et saaksime informatsiooni USA põhjenduste kohta. See ei ole siiski igapäevane asi, et USA Soome kodanike suhtes sanktsioone kehtestab," lausus ta.

Soini: põhjendamine on USA ülesanne

Välisminister Timo Soini hinnangul on nimekirja põhjendamine USA ülesanne.

"USA koostab oma nimekirja iseseisvalt ja lähtudes oma seadustest. Selle kohta pole Soomel mingit ütlemist. Samas Soome tegutseb omakorda iseseisvalt oma seaduste kohaselt," selgitas Soini.

Välisminister mõistab, et nimekirja lisatud isikud soovivad teada põhjendusi. Seda soovib ka välisministeerium, sest Soini hinnangul pole neid seni saadud.

"Loomulikult meid huvitab, kas need küsimused on põhjendatud ja miks need otsused on tehtud ning milline mõju neil on," rääkis ta.

Sanktsioonidel pole Soini sõnul Soomele otsest mõju, sest need keskenduvad USA-s asuvatele varadele ja sealsele äritegevusele.

Soini arvates ei pea ka Soome USA sanktsioonipoliitikat järgima. Euroopa Liit otsustab juunis seniseid Venemaa vastaseid sanktsioone pikendada ning Soome välisministri hinnangul on see hetkel täiesti piisav.

Paananen: USA otsus tuli mulle üllatusena

"Ma ei osanud oodata, et satun mingitesse nimekirjadesse - Soome kodanikuna! Kindlasti mitte," rääkis Paananen Soome rahvusringhäälingule.

Ärimehe sõnul on sanktsioonide mõju palju suurem, kui avalikkuses räägitakse.

"Need mõjud ulatuvad palju sügavamale ettevõtete tegevusse ja tegevuskeskkonda ning see mõju on palju tõsisem, kui avalikkuses mõista antakse. Rohkem ei saa ma hetkel kommenteerida, enne on vaja ka ise rohkem selgust saada," lausus Paananen.

USA lisas nimekirja 26 uut nime

USA lisas eile Ukraina sündmustega seotud sanktsioonide nimekirja uusi isikuid ja ettevõtteid. Kokku lisati USA nimekirja 26 uut inimest või firmat.

Peamiselt on uued nimed seotud Kremli toetajatena tuntud miljardär Gennadi Timtšenko ja ettevõtja Boriss Rotenbergiga. Mõlemad mehed ise on juba varem sanktsioonide nimekirja kantud.

Muuhulgas äratavad tähelepanu ka kaks Soomega seotud ärimeest - Roman Rotenberg ja Kai Paananen. Roman Rotenbergile kuulub näiteks 49% Helsingi jäähokimeeskonna Jokerit aktsiatest.

Nimekirjas olevate isikute või firmade Ameerika Ühendriikides asuvad varad külmutatakse ning USA ettevõtted ei tohi enam nendega äri ajada.

USA ametnike sõnul on nimekirja täiendamise eesmärgiks eelkõige tagada juba olemasolevate sanktsioonide toimimine ning see pole mõeldud vastusammuna mingitele äsja Ukrainaga seotud sündmustele.

Näiteks 13 nimekirja lisatud isikut või ettevõtet sattusid sinna seetõttu, et oli aidanud sanktsioonide all olevatel isikutel või ettevõtetel piiranguid vältida. Viis nimekirja lisatud isikut on aga endised Ukraina ametnikud, keda süüdistatakse korruptsioonis.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: