Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pettunud Briti naine: elu Islamiriigi juures polnud "minu tassike teed"

Shukee Begum
Shukee Begum Autor/allikas: Video stoppkaader/Channel 4

Suurbritannia kodanik Shukee Begum rändas koos oma viie lapsega Süüriasse, et kohtuda seal Islamiriigi liikmest abikaasaga. Nüüd on ta aga terroriorganisatsiooni kontrollitavalt alalt põgenenud, kahetseb ning soovib Suurbritanniasse tagasi pöörduda.

Begum lahkus Briti saartelt, et leida üles oma abikaasa Jamal al-Harith, keda peeti omal ajal terrorismis kahtlustatuna kinni Guantanamo Bay vangilaagris ja kes läks Süüriasse sõdima juba 18 kuud tagasi, vahendavad Channel 4 ja ajaleht The Guardian.

Pärast Islamiriigis pettumist on naine koos oma lastega endiselt Süüria territooriumil ning soovib koju tagasi pöörduda, kuid kardab Briti võimude reaktsiooni. Väidetavalt oli ta koos lastega vahepeal ka riigi põhjaosas inimsmugeldajate käes.

"Mulle meeldiks väga Suurbritanniasse tagasi tulla," rääkis 33-aastane naine telekanali Channel 4 uudistesaatele. "Suurbritannia on mu kodu. Ma kasvasin seal üles, mu sõbrad on seal, mu sugulased on seal. See on põhjus, miks ma Suurbritanniat oma koduks pean, kuid ma ei ole hetkel väga kindel praeguse valitsuse positsioonis ehk kas Suurbritannia on koht, kuhu ma saan tagasi tulla ja saavutada ka õiglast kohtlemist."

Begum läks Manchesterist Süüriasse koos oma viie lapsega - kõige vanem neist on praegu üheksane, noorim vaid 11-kuune. "Ta on mu abikaasa ja siis äkki teda ei olegi enam minu juures. Ei olnud enam kodutunnet," põhjendas ta, kui talt küsiti, miks ta oma mehe järel Süüriasse läks. "Ma mõtlesin oma laste tulevikule. Kas mu mees on osa sellest? Kas ta tuleb tagasi? Kõik need mõtted käisid mul peast läbi."

Naine rõhutas, et ta pole ise kunagi olnud Islamiriigi toetaja ja et ta viis oma lapsed Süüriasse vaid seetõttu, et tema abikaasa on "perekondlik inimene". "Minu meelest oli mõte viia lapsed teda vaatama ja siis tagasi tulla parim sõnum, mille ma sain talle anda."

Nüüd aga soovib ta, et teised naised teaksid, milline on tegelik elu Islamiriigi poolt kontrollitud territooriumil.

"Seal on suuri saale, kus elab sadu inimesi, kes peavad jagama üht või kaht tualettruumi. Seal on nutvaid ja haigeid lapsi," meenutas ta.

"Üksikute naiste seas valitses gangsterlik mõttelaad. Räägiti vägivallast, sõjast ja tapmisest. Istuti koos sülearvutite taga ja vaadati Islamiriigi videomaterjale. See polnud päris minu tassike teed (Väljend "It just wasn’t my cup of tea" tähendab sisuliselt "Polnud päris minu maitse". - Toim.)," tunnistas Begum.

Begum selgitas, et ta palus oma meest, et see aitaks neil tagasi minna, kuid palved ei andnud tulemust ning ka Islamiriigi "kohus" ei lubanud tal enam ära minna.

"See ongi see, mis ma tahan selgeks teha teistele naistele, kes mõtlevad Islamiriigi territooriumile tulemisest - et ei saa eeldada, et te lihtsalt tulete Islamiriigi juurde ja siis ka lahkute sama lihtsalt. Seal pole mingit isiklikku autonoomiat," lisas naine.

Lõpuks õnnestus tal põgeneda, kuid peagi langes ta koos lastega inimsmugeldajate kätte vangi ning teda hoiti mitu kuud Aleppos kinni. Tema vabastamise asjaolud on segased, kuid Channel 4 andmetel aitas sellele kaasa rühmituse al-Nusra Rinne sekkumine. Ka tema praegune elukoht pole täpselt teada, kuid väidetavalt elab ta endiselt kuskil Süürias.

Channel 4 uudislugu: 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: