Kohus: "ISIS-e pruudil" on õigus Briti kodakondsuse eest võidelda

Shamima Begum.
Shamima Begum. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Laura Lean

Briti apellatsioonikohus otsustas, et Süüriasse ISIS-ega liituma läinud ning seetõttu Briti kodakondsuseta jäänud Shamima Begumil on õigus Ühendkuningriiki naasta ja oma kodakondsuse eest võidelda.

Nüüd 20-aastane Begum oli üks kolmest koolitüdrukust, kes lahkus 2015. aastal Londonist, et Süürias ISIS-ega liituda, vahendas BBC.

2019. aastal leiti Begum põgenikelaagrist ning Briti siseministeerium otsustas seejärel temalt julgeolekukaalutlustel kodakondsuse võtta.

Apellatsioonikohus aga otsustas nüüd, et naist ei koheldud õiglaselt, sest ta ei saanud Süüria põgenikelaagrist enda seisukohti esindada.

Kohus märkis, et õiglus ja õigus peab selle juhtumi puhul üles kaaluma riiklikku julgeolekut puudutavad probleemid, lisades, et julgeolekuga seotud murega saab tegeleda siis, kui naine naaseb Suurbritanniasse.

Siseministeerium oli kohtu otsuses pettunud ning lubas omakorda taotleda apellatsioonivõimalust.

Kohtu otsus tähendab samas, et valitsus peab leidma võimaluse, kuidas Begum, kes on jätkuvalt Põhja-Süürias Camp Roj laagris, saaks ilmuda Londonis kohtusse, kuigi valitsus on korduvalt öelnud, et ei kavatse abistada naise Süüriast naasmist.

Begumi advokaat Daniel Furner ütles, et naisel pole kunagi olnud õiglast võimalust edastada oma pool loost. "Ta ei karda Briti õigussüsteemi, ta tervitab seda. Kuid temalt kodakondsuse võtmine, andmata talle võimalust oma nime puhtaks pesta, ei ole õiglane. See on just vastupidine olukord," rääkis Furner.

Peaministri pressiesindaja ütles, et kuigi valitsus tavaliselt üksikjuhtumeid ei kommenteeri, ei ole Begumi puudutavad otsused tehtud kergekäeliselt. Ta lisas, et valitsus tagab alati Ühendkuningriigi kaitse ja julgeoleku ning ei luba millelgi seda ohustada.

Endine siseminister Sajid Javid otsustas Begumi kodakondsuseta jätta 2019. aasta veebruaris. Begumi esindajad kaebasid otsuse edasi järgmistel alustel: ministri otsus oli ebaseaduslik, sest naine jäi selle tõttu kodakondsuseta; otsuse tagajärjel suureneb naise oht surma saada või saada ebainimliku ja alandava kohtlemise osaliseks; naine ei saanud vaidlustada ministeeriumi otsust, sest tal ei lubatud Suurbritanniasse naasta.

Rahvusvahelise õiguse kohaselt võib kelletki kodakondsuse ära võtta vaid siis, kui inimesel on õigus mõne teise riigi kodakondsusele.

Tänavu veebruaris otsustas immigratsiooniapellatsioonide erikomisjon (SIAC), et Briti valitsuse otsus oli seaduslik, sest naine on "põlvnemise järgi Bangladeshi kodanik". Begumil on väidetavalt võimalik saada oma ema kaudu Bangladeshi kodakondsus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: