Meedias tähelepanu pälvinud "ISIS-e pruut" kaotab Briti kodakondsuse

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
ISIS-e juurde rännanud Briti neiu Shamima Begum BBC intervjuus. Autor/allikas: BBC/video stoppkaader

Suurbritanniast pärit neiu Shamima Begum, kes lahkus 15-aastase koolitüdrukuna Londonist ning liitus Süürias äärmusrühmitusega ISIS, kaotab Ühendkuningriigi kodakondsuse.

ITV andmetel on neiu ema juba saanud kätte ametliku kirja, milles kodakondsuse võtmise otsusest teada antakse. Begumi perekonda esindava advokaadi sõnul on hetkel kaalumisel, kuidas selline otsus edasi kaevata, vahendas BBC.

Praegu 19-aastase Begumi juhtum on viimasel ajal Briti meedias rohkelt tähelepanu pälvinud. Nimelt on Süüria põhjaosas asuvas põgenikelaagris elav neiu suhelnud Briti ajakirjanikega ning avaldanud soovi koju tagasi pöörduda. Ta on abielus Hollandi taustaga ISIS-e võitlejaga, kes on end hetkel vastaste kätte vangi andnud, ning talle sündis nädalavahetusel laps, kelle pärast ta soovibki Suurbritanniasse tagasi pöörduda. Ta on öelnud, et on vahepealsel ajal sünnitanud veel kaks last, kes aga surid. Passi tal ei ole, sest omal ajal kasutas ta kodunt põgenedes oma õe isikut tõendavat dokumenti, mis temalt aga hiljem ära võeti.

Kõige rohkem on temaga tehtud intervjuudes pälvinud aga tähelepanu asjaolu, et ta ei kahetse eriti midagi ning räägib elust ISIS-e kontrolli all oleval
territooriumil kui elust mis tahes välisriigis.

Neiu väljaütlemised on Suurbritannia avalikkuses toonud kaasa palju pahameelt ning paljud nõuavad, et teda ei tohiks mingil juhul tagasi riiki lasta. Muuhulgas viidatakse ka sellele, et tema võimalikust naasmise juhtumist võib kujuneda ka juriidiline pretsedent.

Briti siseminister Sajid Javid on kinnitanud, et ei kõhkle astumast samme, mis takistavad Begumil Ühendkuningriiki naasta.

"Minu sõnum on selge - kui sa oled toetanud välismaal terroriorganisatsiooni, ei kõhkle mina takistamast sinu naasmist. Kui sul õnnestubki naasta, peaksid olema valmis ülekuulamiseks, juurdluseks ja võimalik, et ka kriminaalsüüdistuse saamiseks," selgitas minister ajalehele Times.

Allikate sõnul kavatseb Briti valitsus kasutada Begumilt kodakondsuse võtmiseks 1981. aastast pärit kodakondsusseaduse sätet, mille kohaselt võib isikult võtta kodakondsuse, kui siseministri hinnangul oleks see samm kooskõlas avalike huvidega ning kui selle otsuse tagajärjel ei jääks isik kodakondsusetuks. Viimane tingimus oleks Londoni hinnangul täidetud sellega, et tema perel on Bangladeshi juured ning seega oleks tal alus selle riigi kodakondsuseks. Bangladeshis pole Begum enda sõnul samas kunagi käinud ning selle riigi kodakondsust ega passi tal ka ei ole.

Samuti on nüüd päevakorras ka Begumi poja kodakondsuse küsimus, sest vähemalt sünni ajal oli tema emal veel Briti kodakondsus ning seega on ka laps automaatselt Briti kodanik. Teoreetiliselt oleks Ühendkuningriigil ka lapselt võimalik kodakondsus tagantjärele ära võtta, kuid see oleks juriidiliselt isegi veelgi keerulisem juhtum.

Briti õiguseksperdid on nentinud, et nii Begumi naasmine kui ka temalt kodakondsuse võtmine võib saada juriidiliselt oluliseks pretsedendiks, mille mõju ulatub sellest juhtumist kaugemale.

Näiteks siseministri parteikaaslane, konservatiivist rahvasaadik George Freeman leidis, et kodakondsuse võtmise otsus oli viga. "Ma olen arvamusel, et erinevatel põhjustel oli tänane otsus Begumilt Briti kodakondsus võtta viga ja ohtlik pretsedent. Ta on siin sündinud, koolis käinud ja on meie vastutada. Me peaksime kaitsma oma süsteemi ja ta tuleks tagasi Briti kohtu ette tuua," arvas ta.

"Kuulumine terroristlikku organisatsiooni on tõsine kuritegu nii nagu ka terrorismi toetamisele üles kutsumine, kuid Shamima Begum peaks nende kuritegude eest vastust andma Ühendkuningriigis," leidis ka liberaaldemokraadist rahvasaadik Ed Davey.

Siseminister Javid ütles käesoleval nädalal, et rohkem kui sada topeltkodakondset on oma Briti kodakondsuse juba kaotanud seoses terroristidega ühinemise nimel välismaale minekuga. Eelmisel aastal kaotasid Briti kodakondsuse näiteks kaks Süürias kätte saadud meest, kes kuulusid ISIS-ega seotud grupeeringusse, mis sai meedias hüüdnimeks "The Beatles".

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: