Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestis käivitus lõplikult ühtne Schengeni viisainfosüsteem

Autor/allikas: Kacper Pempel/Reuters/Scanpix

Eestis jõudis lõpule Schengeni viisainfosüsteemi VIS Global roll-out juurutamine, mis tagab sujuva ja kiire Schengeni viisade väljastamise ja kodanike parema julgeoleku.

Siseministeeriumi korrakaitse- ja migratsioonipoliitika asekantsler Raivo Küüdi sõnul alustas Euroopa Liit koos liikmesriikidega 2005. aastal ühtse Schengeni viisainfosüsteemi (VIS) loomist.

"Viisainfosüsteemi eesmärk oli kiirendada viisataotluste ja nendega seoses tehtud otsuseid käsitlevate andmete vahetamist Schengeni liikmesriikide vahel. Uue infosüsteemi abil võetakse viisat taotlevalt isikult viisataotlust vastu võttes biomeetrilised andmed ehk sõrmejäljed ja sisestatakse infosüsteemi, et hilisemalt oleks võimalik tuvastada taotluse esitaja ning Schengeni piiri ületava isikusamasus," märkis Küüt.

Tema sõnul on see vajalik, et lihtsustada viisa taotlemise korda ning takistada viisadega „äritsemist“ ja lisaks aitab see tõhustada kontrolli välispiiril asuvates piiripunktides ning liikmesriikide territooriumidel.

11. oktoobril 2011 samaaegselt teiste liikmesriikidega liitus Eesti Schengeni ühtse viisainfosüsteemi keskse andmebaasiga.

Küüt märkis, et Eesti oli üks esimesi Schengeni liikmesriike, kes suutis edukalt kõikides oma välisesindustes andmeid edastada, kuna meie rahvuslikud viisainfosüsteemid võimaldasid kaasata välisesindusi üle maailma ning Eesti oli ka esimene riik, kes oli suuteline biomeetrilise viisaga isikuid oma piiridel kontrollida.

Enne ühtse viisainfosüsteemi juurutamist olid Schengeni liikmesriikidel kasutusel oma rahvuslikud viisainfosüsteemid ja puudus ühtne keskne viisainfosüsteem, kust liikmesriigid oleksid saanud teiste liikmesriikide poolt väljastatud viisataotlusi ja viisasid kontrollida ja nende osas omavahel konsulteerida.

Schengeni viisainfosüsteemi (VIS) kasutavad Eestis välisministeeriumi, kaitseministeeriumi ja siseministeeriumi haldusalas olevad ametid. Lähiajal saab Schengeni viisade kontrollimise võimaluse ka maksu-ja tolliamet.

Viisainfosüsteemi kesksüsteemi ööpäevaringse toimimise Schengeni liikmesriikide ametiasutustele tagab eu-LISA ehk Euroopa amet, mis haldab Schengeni ala suuremahulisi IT-süsteeme ning mille peakorter asub Tallinnas.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: