Eesti Energia kirjutab Auvere elektrijaama ja Utah' projekti väärtusest 66 miljonit korstnasse

{{1453190370000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Eesti Energia juhatus otsustas madalatest energiahindadest tingituna hinnata alla Auvere elektrijaama ja Utah projekti väärtuse, kokku 65,6 miljoni euro võrra.

Eesti Energia juhatus hindab ettevõtte varade väärtust iga aruandlusperioodi lõpus tulenevalt juhatuse hoolsuskohustusest ja rahvusvahelisest finantsaruandluse standardist. Ettevõtte juhatus viis 2015. majandusaasta lõpu seisuga läbi varade katteväärtustestid, millele audiitorid tegid ka järelkontrolli.

Katteväärtustestide tulemuste põhjal hindab Eesti Energia alla Auvere elektrijaama varad 39,6 miljoni euro ja Utah' projekti varad 26 miljoni euro võrra.

„Varade allahindamise peamine põhjus on madalad hinnad energiaturgudel. Elektri turuhinnad on kahe aastaga langenud 28%. Ka nafta maailmaturuhind on kahe aasta jooksul langenud 43%, jõudes eile 25 euroni barrelist. Energiaturgudel toimuvat arvesse võttes on varade allahindluse vajadus ilmne,“ selgitas Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter.

Eesti Energia varade allahindlus kajastub 2015. aasta neljanda kvartali majandustulemustes. Täpne mõju ettevõtte majandustulemustele avalikustatakse koos majandusaasta aruandega 25. veebruaril. Allahindlus ei mõjuta otseselt Eesti Energia igapäevast äritegevust ega võimet täita laenukohustusi võlausaldajate ees.

Eesti Energia varade väärtus oli III kvartali lõpus 2,6 miljardit eurot, seega moodustab varade allahindlus kogu varade mahust 2,5%.

Sutter rõhutas intervjuus ERR-i raadiouudistele, et Eesti Energia konkurentsivõime sõltub endiselt sellest, kui efektiivselt ja paindlikult suudame oma varasid kasutades elektrit ja õli toota. Õli tootmise kasumlikkus on aga löögi all.

Hind on drastiliselt langenud

"Täna on Eesti tootjad võimelised tootma ümmarguselt miljon tonni õli. Kui praegu on müügihind umbes 100 dollarit tonni eest, siis kunagi oli see üle 400. Vahe on 300 dollarit tonni eest ja korrutage selle miljoniga. Need numbrid on väiksele Eestile drastilised," märkis Sutter.

Mis puudutab allahindlust, siis tuletas Sutter meelde, et Auvere elektrijaam on Eesti Energia kõige uuem ja efektiivsem põlevkivienergia tootmisüksus. Lisaks põlevkivile on Auveres võimalik kasutada 50 protsendi ulatuses ka biokütust ja sellega on võimalik katta ligi veerand Eesti aastasest elektritarbimisest.

"Öelda nüüd, et kas see elektrijaam oli hea või halb investeering, on selgelt vara. Täna jah, me oleme energiahindades madalseisus, aga kus me oleme viie või kümne aasta pärast, seda ilmselt ei oska täna keegi öelda," märkis Sutter "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus.

Utah'i projekti on Eesti Energia investeerinud 51 miljonit eurot. Praegu jätkatakse keskkonnalubade taotlemise ja tehnoloogia konkurentsivõime parandamisega. Eesti Energia on oluliselt vähendanud projekti tegevuskulusid ja toonud suure osa arendustegevustest Eestisse. See aga tähendab, et Utah projekt on sisuliselt külmutatud .

"Kolmanda kvartali lõpuks peaksime USA-st saama keskkonnaload kätte ning kui nafta hinnad taastuvad asume otsima sinna strateegilist investorit," selgitas Sutter.

Ilmselt oleks allahindlus olnud veelgi suurem, kui valitsus poleks andnud luba elektrijaamades taas hakkpuitu põletada ja see annab uued võimalused.

"Eesti Energiale jäeti alles võimalus taastuvenergiat eestist välja eksportida. See ei puuduta kuidagi Eesti elektritarbijat ega Eesti taastuvenergiatasu. Tasu tuleb selle riigi tarbija taskust, kuhu seda energiat müüakse," selgitas ettevõtte juht.

Sester: see on raamatupidamislik tehing

Eesti Energia üldkoosolek, rahandusminister Sven Sester ei näe varade allahindluses suurt probleemi, sest ettevõte on jätkuvalt kasumlik: eelmise aasta kolme esimese kvartali kasum oli 93 miljonit eurot. Milliseks kujuneb aastakasum, selgub alles veebruari lõpus, kui Eesti Energia avaldab majandusaasta aruande.

 

Sester selgitas intervjuus Vikerraadiole, et varade allahindlus on lihtsalt raamatupidamisreeglite järgimine. "Eesti Energia on kohustatud läbi viima katteväärtusteste. Teisisõnu, enne audiitoreid tegema selgeks, palju on varad väärt. Rahavoogudes ei kajastu see kuidagi," selgitas minister, kes aga lisas, et kui nafta hind jääb madalaks, siis peab hakkama dividendipoliitikas rakendama konservatiivseid meetmeid.

"Varade väärtus tuleneb sellest, kui palju on nende varadega võimalik toota ja palju see toode maksab. Kui varad on võimelised tootma palju, kuid toodet ei osteta piisavalt või on toode madala hinnaga, langeb ka varade väärtus," lisas ta.

Toimetaja: Merilin Pärli, Priit Luts, Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: