Murmanski oblastis käinud Yle ajakirjanikud kohtasid vanades Ladades külmetavaid aafriklasi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kandalakša hotelli õuel seisvad Ladad
Kandalakša hotelli õuel seisvad Ladad Autor/allikas: Antti Kuronen/Yle

Murmanski oblastisse olukorraga tutvuma saabunud Soome rahvusringhäälingu ajakirjanikud kohtasid kümneid migrante, kes külmetavad vanades autodes ning ootavad võimalust Soome piiri poole sõitma hakata.

Vene meedia andmetel võib selliseid inimesi Kandalakšas, Alakurttis ja Apatitõs olla umbes 150, vahendas Yle.

Kandalakšas ehk Kantalahtis asuva Pomor-Tur hotelli õuel nägid ajakirjanikud näiteks 7 potentsiaalset varjupaigataotlejat, kes on endale hankinud kaks vana Ladat. Nad on pärit Afganistanist, Süüriast, Kongost ja Kamerunist ning neid kõiki ühendab lootus jõuda paarisaja kilomeetri kaugusel asuvasse Salla piiripunkti.

Venemaa võimud teatasid pärast ühe India kodaniku surnuks külmumist, et korraldavad kõikidele piirkonnas viibivatele varjupaigataotlejatele majutuse hotellides.

Aafrikast pärit mehed aga ütlesid, et nad ööbivad sellest hoolimata oma Ladades, sest neil pole raha, et hotelli eest maksta. Yle ajakirjanikud nägid hiljem ise, kuidas mehed istusid töötava mootoriga autodes. Kõik meeste asjad olid aga pagasiruumis.

"Me ootame iga päev, et meile antaks luba piiri poole sõita," ütles üks meestest. See, kes sellise loa peaks andma, millistel alustel seda tehakse ja millal see päev saabub, jäi paraku selgusetuks.

Kes sellist tegevust organiseerib?

Teises hotellis kohtas Yle ajakirjanik Antti Kuronen aga Liibanonist pärit palestiinlasi. Nemad on Kantalahtis oodanud juba nädal aega. Varem olid nad kuu aega Nikkelis - nimelt olid nad üritanud minna Norrasse, kuid selleks ajaks, kui nemad sinna jõudsid, oli Norra juba piiri kinni pannud.

Palestiinlased rääkisid, et nad said kogu vajaliku informatsiooni internetist. Liibanonist lendasid nad Moskvasse ja seejärel võeti suund Murmanski oblasti poole.

"Me ei tea, millal meid piirile lastakse. Me ootame, et keegi koputaks uksele," väitis üks meestest.

Raske on aru saada, kes sellist tegevust organiseerib.

"Musta värvi auto kaob vaikselt. Hiljem näen taksot, mis toob ühe perekonna hotelli juurde. Taksojuht viib nad sisse. Politseinikke või muid ametnikke ei paista. Varjupaigataotlejad aga kardavad rääkida," meenutas Antti Kuronen.

Hotelli vastuvõtus olev naisterahvas keelas ajakirjanikel fotografeerida ja filmida. Söögisaalis aga istus samal ajal kümmekond migranti.

Üks varjupaigataotlejatest, Süürast pärit mees siiski rääkis Soome ajakirjanikuga ja ütles, et üleval toas on tema 80-aastane haige ema. Tema vend aga töötavat Soomes arstina.

Hotellitöötaja aga ei lubanud ajakirjanikul hotellis edasi minna, ning seega jäi haige ema nägemata. Küll aga lubati, et kui naise seisund peaks halvenema, kutsutakse kiirabi.

Piirkonnas viibivate migrantide taust on erinev - mõni on alles äsja riiki saabunud, mõni aga on elanud Venemaal juba pikemat aega ning alles nüüd lääne suunas liikuma hakanud.

Olukorda arutavad ka siseministrid

Täna kohtuvad Helsingis migratsioonialaste küsimuste arutamiseks ka Soome ja Venemaa siseminister. Näiteks pole Soome piirivalvel endiselt täpset ülevaadet, milliste reeglite või põhimõtete alusel Vene pool migrantidel edasi liikuda laseb.

Eelmise aasta novembrist saadik on Venemaalt Soome Lapimaale saabunud umbes 1000 varjupaigataotlejat. Taotlusi esitatakse Salla ja Raja-Jooseppi piiripunktides. Umbes pool saabunutest on Afganistani kodanikud, kokku on registreeritud 32 riigi kodanikke.

Alanud aastal on Soome idapiiri põhjaossa saabunud varasemast oluliselt rohkem varjupaigataotlejaid - rohkem kui neljandik sellest arvust, mis kogu eelmise aasta jooksul. Soome Lapimaa piirivalve usub, et kui olukord niimoodi jätkub, võib käesoleval aastal Venemaa kaudu tulla vähemalt 7500 varjupaigataotlejat.

Piirivalvurite sõnul tegelevad inimsmugeldamisega organiseeritud kuritegelikud organisatsioonid, kellel on kontakte nii Soomes, Venemaal kui ka migrantide päritoluriikides. Võimude hinnangul on tegu tõsise ohuga Soome sisejulgeolekule.

Lisaks on tähelepanuväärne see, et pärast seda, kui Soome keelas ära jalgrattal piiripunkti tulemise, saabuvad varjupaigataotlejad juba spetsiaalselt selleks eesmärgiks ostetud odavate autodega. Kõikidele autojuhtidele esitatakse Soomes süüdistus inimsmugeldamises ja selle süüdistuse saavad isegi need inimesed, kes ka ise varjupaigataotluse esitavad.

Kuigi tervikuna on viimase aasta jooksul lääne poolt ehk Rootsist tulnud Soome oluliselt rohkem varjupaigataotlejaid kui üle idapiiri, on olukord praeguseks muutunud - Rootsi kaudu tulijaid enam eriti pole, küll aga on Norra rangem kontroll idapiiril Storskogi piiripunktis toonud kaasa selle, et Murmanski oblastisse kogunenud migrandid on võtnud eesmärgiks Soome pääseda.

Norra territooriumile jõudis enne reeglite karmistamist Venemaalt umbes 5600 varjupaigataotlejat. Nüüd on aga Venemaa läänenaabritest just Soome see riik, mille kaudu migrandid läände pürgivad.

Venemaa välisminister teatas täna oma suurel pressikonverentsil muuhulgas, et Venemaa ei taha Venemaalt Norrasse läinud migrante tagasi võtta, sest nimetatud isikud on Venemaa seadusi rikkunud ja valeandmeid esitanud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: