Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome võimud kahtlustavad Vene kodanikku ulatuslikus inimsmugeldamises

Varjupaigataotlejate poolt hüljatud vanad sõiduautod Salla piiripunktis
Varjupaigataotlejate poolt hüljatud vanad sõiduautod Salla piiripunktis Autor/allikas: Tapani Leisti/Yle

Soome võimud kahtlustavad käesoleva aasta veebruaris kinni peetud Venemaa kodanikku selles, et ta smugeldas Salla valla kaudu Soome 52 migranti Nepalist, Bangladeshist ja Pakistanist.

Piirivalve poolt läbi viidud eeluurimise kohaselt kuulub Venemaa kodanikust mees suuremasse kuritegelikku organisatsiooni, mis lubas oma Aasiast pärit "klientidele" reisi kodumaalt Venemaale ja sealt Soome kaudu edasi Euroopasse, vahendas Yle.

Migrantide eesmärgiks oli jõuda Hispaaniasse, Prantsusmaale ja Saksamaale ning piirivalve uurimisjuhi Jyri Siitari sõnul suur osa neist ilmselt sinna ka jõudis.

"Meie arvates oli mehel Venemaal keskne roll. Ta võttis saabujad vastu, hankis neile majutuse ja transpordivahendid. Eeluurimise käigus selgus, et tal olid otsesidemed organisatsiooni juhtiva tasandiga," selgitas Siitari ja lisas, et tõenäoliselt oli tegu "professionaaliga", kes oli selles valdkonnas juba pikemat aega tegutsenud.

Salla valda puudutavale skeemile jõuti jälile, kui piirivalve hakkas meest kahtlustama selles, et ta korraldas eelmise aasta novembris kuue Nepali kodaniku Eesti kaudu Soome saabumise. Eeluurimise ajal aga kerkis esile palju suurem kahtlustus, mis puudutas inimsmugeldamist Venemaalt otse Soome.

Siitari sõnul oli venelane samast kuritegelikust organisatsioonist, mille liikmed mõisteti 2016. aasta juulis Vantaa esimese astme kohtu poolt süüdi. Süüdimõistetute hulgas oli ka isikuid, kes olid läinud Kesk-Euroopast Soome, et sealt Aasiast pärit varjupaigataotlejaid edasi toimetada.

Praegu vahi all viibivat meest kahtlustatakse ebaseadusliku riiki sisenemise korraldamises raskendavatel asjaoludel (soome keeles "törkeä" - Toim.) ning piirivalve on saatnud juhtumi süüdistuse esitamiseks edasi prokuratuuri.

Eeluurimise ajal tegi Soome piirivalve koostööd nii Eesti politsei kui ka Europoliga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: