Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuring: Vene propagandistid üritavad demokraatias pettunud lääneeurooplaste südameid võita

{{1463568029000 | amCalendar}}
Foto: SIPA/Scanpix

Euroopas on olukord ohtlikuks kujunemas, sest Vene ideoloogiline pealetung, mis on tihedalt seotud nende poliitiliste eesmärkidega, kohtub siin aina populaarsemate paremäärmuslike parteide ning leviva poliitilise pettumusega demokraatlikes ideaalides, selgus üleeuroopalisest uuringust.

Avatud Eesti Fondi eestvõttel täna esitletud uuringus võeti luubi alla Venemaa tegevus Euroopas ning Kremli sidemed euroskeptikute, paremäärmuslaste ja usuringkondadega.

Mahuka uuringu viisid mullu läbi ajakirjanikud, mõttekojad ja kodanikuühendused Prantsusmaalt, Poolast, Slovakkiast, Tšehhist, Lätist, Leedust, Venemaalt, Ukrainast, Hispaaniast, Kreekast ja Itaaliast.

Uuringust selgus, et läänevastase ideoloogia levitamiseks välismaal n-ö pehme jõuga on kaks selget kanalit: avalik diplomaatia ning Vene vähemuste kaitsmine välismaal. Illiberaalse ideoloogia levitamisel on väga tähtis vahend meedia ning Venemaa koostab praegu uut infodoktriini, mille eesmärk on edendada Venemaa rahvaste vaimseid ja kultuurilisi väärtusi maailmas.

"Poliitiline ja ideoloogiline mõju on astunud edukalt Venemaa nõrgenenud majandusjõu asemele. Mõnikord on raske teha vahet poliitilisel ja kultuurilisel mõjul – paljud venemeelsed mõjuagendid esindavad ennekõike Venemaa geopoliitilisi püüdlusi, jättes kultuurilised eesmärgid tagaplaanile," sedastab uuring.

Mõju levitab Kreml igas riigis erinevalt, olenevalt riigi kultuurilisest lähedusest ja rahva ettekujutusest Moskva suhtes. Võimalused sõltuvad eliidi ja avalikkuse venemeelsusest.

Uuringu kohaselt on kultuuriline sissetung ja väärtuste eksport palju edukam, kui seda teha tähtsusetute organisatsioonide kaudu nagu radikaalsed parteid, väiksed valitsusvälised organisatsioonid või kolkameedia ning kuna avalik arvamus ei ole selgelt venemeelne, siis otsitakse väärtuste ekspordiks kaudseid viise. Vene režiim kasutab ära juba olemasolevaid tagurlikke sotsiaalseid jõude ja infrastruktuuri.

Traditsioonilised väärtused kui Vene edukaim ideoloogiatoode

Venemaa koordineeritud rahvusvaheliste kampaaniate vallandajaks on homoseksuaalsus ja abort ning üllataval moel kasutatakse pere ja traditsiooniliste väärtuste kaitsmiseks inimõiguste diskursusest laenatud argumentatsiooni.

Kampaaniate keskse arusaama järgi on ohus usuvabadus ja enamuse õigused, seetõttu peavad riik ja kirik tegutsema enamuse inimõiguste, traditsioonilise perekonna ja ühiskondliku moraali huvides. Kampaaniates õhutatakse, et LGBT-inimeste või muude diskrimineeritud rühmade, sh naiste ja usuvähemuste õigusi kaitsvad seadused ohustavad usuvabadust, mida peetakse teistest põhivabadustest ülimuslikuks.

Samuti toob aruanne välja, et Itaalia ja Hispaania tugev katoliiklik traditsioon muudab nad Vene tagurlike väärtuste propaganda suhtes ülejäänud Lääne-Euroopast vastuvõtlikumaks. Itaalias panevad mõjuagendid põhiliselt rõhku LGBT-inimeste õigustele, samas kui Hispaanias keskendutakse abordile.

Itaalias on Vene propagandaorganisatsioonide ja mõjuagentide võrgustik laialdane. Mis puudutab meedia rolli, siis Russia Today või Sputnik on tugevalt pildil, kuid nende eesmärgid paistavad uuringu autorite hinnangul olevat pigem poliitikaga seotud.

Prantsusmaal on uuringu järgi esile kerkinud mõjuagente, kes propageerivad traditsioonilisi või tagurlikke väärtusi, neist nähtavaim on ilmselt liikumine Manifest kõigile, mis loodi geiabielude vastu võitlemiseks Prantsusmaal. See sai alguse 2012. aastal reaktsioonist sotsialistliku valitsuse algatatud seaduse vastu abielu kõigile.

"Paljud liikmed peavad Venemaa pereväärtuste propageerimist positiivseks nähtuseks. Neil on hea meel Venemaa seaduse üle, mis keelab homoseksuaalsuse propageerimise, ja nad arvavad, et Putin on traditsiooniliste väärtuste kaitsmisel nende liitlane," nenditakse uuringus, mille kohaselt tervitab ka Prantsuse katoliku kirik traditsionalismi ja putinismi head osa. Venemeelsed rühmitused jätkavad Vladimir Putini esitlemist traditsiooniliste väärtuste, kristliku moraali ja pereseaduste kaitsjana.

"Märkimisväärne hulk Prantsuse armee ohvitsere on avalikult Venemaa poliitikale toetust avaldanud. Putin on neile sümpaatne, kohati teda lausa imetletakse. Erru läinud kõrge auastmega ohvitserid avaldavad avalikult kiitvaid kommentaare Venemaa sekkumisele Süürias ning näitavad üles mõistmist venelaste tegevuse suhtes Ukrainas," toob aruanne välja.

Eesti, Läti ja Leedu on ideoloogilise surve eesliinil

Uuringus märgitakse, et Balti riigid saavad infosurvet tunda kõige esimesena. Läti on haavatav, kuna seal räägib suur hulk inimesi vene keelt emakeelena.

"Kahjuks põhineb Vladimir Putini välispoliitika Venemaa naaberriikide – endiste nõukogude vabariikide – suhtes ideel, et mängul saab olla vaid üks võitja. See aitab mõista, miks Venemaa on niivõrd agressiivne, kui ta propageerib traditsioonilisi väärtusi – kuna võitjaid saab olla vaid üks, siis on ju tegemist vaat et elu ja surma küsimusega," nendivad autorid.

Läti-Vene suhetes mängib tähtsat rolli 2006. aastal paika pandud kaasmaalaste poliitika, mis tegelikkuses kujutab endast Vene valitsusväliste organisatsioonide toetamist raha ja teabega, seminaride korraldamist vene keele staatuse säilitamise tagamiseks teise riigikeelena ning ka mitmesuguseid ajalooga seotud ettevõtmisi. Osa Läti ühiskonnast kuulub peamiselt Venemaa, mitte Läti inforuumi, mistõttu on Läti venelased kõige rohkem Vene propaganda mõju all, selgub aruandest.

Venemaa raha eest on korraldatud kultuuriüritusi ja konverentse, avaldatud õpikuid, toodetud filme, mis ülistavad Vene rahvust ning jätavad mainimata Balti riikide okupeerimise. Olgu teemaks Venemaa traditsiooniliste väärtuste selgitamine või EL-i kritiseerimine traditsioonilise perekonna õõnestamise eest, kõige tõhusamalt edastavad sõnumit Lätis Vene meediakanalid.

Ka Venemaa mõju Leedus ei ole viimase paari aasta jooksul vähenenud, vaid hoopis tugevnenud, kasutades uusi mõjukanaleid. "On olemas selged märgid, et ära kasutatakse teatud nõrku kohti Leedu sotsiaalses ja poliitilises keskkonnas, nt vähene usaldus ühiskonna ja riiklike institutsioonide vastu, kuid ühtlasi kuuletumine autoriteedile," selgub uuringust.

Uuringu autorite hinnangul on vaja uusi lähenemisi ja meetodeid, sest praegu ei ole asjassepuutuvates liikmesriikides, ELis ega USAs piisavalt poliitilist tahet, et ideoloogia eksporti tagasi tõrjuda. Kuigi EL on võtnud endale ülesandeks Vene propagandale vastu astuda, ei oodata sellelt märkimisväärseid tulemusi.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: