Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohus mõistis Pentuse ja Roode Autorollo kriminaalasjas süüdi

{{1466053557000 | amCalendar}}

Harju maakohus mõistis täna pankrotis Autorollo kriminaalajas süüdi firma omaniku Väino Pentuse ja temalt majandusraskuste tekkimisel süüdistuse kohaselt firma juhtimise üle võtnud advokaadi Siim Roode ning mõistis Pentusele tingimisi vangistuse ja Roodele rahalise karistuse.

Harju maakohus tunnistas Väino Pentuse (60) süüdi firma maksejõuetuse tekitamises, raamatupidamiskohustuse rikkumises, võltsdokumendi kasutamises ja omastamises ning karistas teda tingimisi kaheaastase vangistusega kolmeaastase katseajaga.

Kohus tunnistas Siim Roode (49) süüdi Autorollo maksejõuetuse põhjustamises ja dokumendi võltsimises ning mõistis talle rahalise karistuse 7644 eurot, mille ta peab tasuma aasta jooksul.

Kohus mõistis Pentuselt OÜ Autorollo kasuks välja kuriteoga tekitatud kahju 319 eurot ja 56 senti, kuid jättis rahuldamata OÜ Port One 72 704,59 euro suuruse tsiviilhagi.

Menetluskuludena peab Pentus tasuma 645 eurot sundraha, toimiku koopia tasu 11 eurot, ekspertiisitasu 5544,50 eurot riigi tuludesse ning ka õigusabi kulud 67 062,60 eurot jääb tema enda kanda.

Siim Roode peab tasuma 645 eurot sundraha, toimiku koopia tasu 11 eurot, kaitsjatasu 3744 eurot ja ekspertiisitasu 1867 eurot riigi tuludesse.

Tänase kohtuotsuse saab vaidlustada Tallinna ringkonnakohtus 15 päeva jooksul. Kohus avaldas täna vaid kohtuotsuse resolutiivosa ning teeb motiveeritud otsuse teatavaks 7. juulil.

Kohtusse mitteilmunud Väino Pentuse kaitsja Kedli Anvelt ütles, et kohtuotsuse edasikaebamine selgub pärast sellega tutvumist. "See oleneb sellest, mis on kohtuotsuses kirjas. Kõigepealt tutvume kohtuotsuse põhjendustega ja seejärel saame anda kommentaarid edasise tegevuse osas," ütles Anvelt "Aktuaalsele kaamerale".

Siim Roode oli juba täna edasikaebamises kindel. "Järgmistes kohtuastmetes hinnatakse asjas kogutud tõendeid ja süüdistuse väiteid erinevalt ja ma olen täiesti kindel, et kohtuotsus tühistatakse ja mind mõistetakse õigeks. Süüdistusel ei ole alust, kuna mind süüsitatakse kuriteos, mille toime panemise eest on karistus ette nähtud äriühingu juhatuse liikmele. Mina ei ole juhatuse liige," rääkis Roode.

Põhja ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Maria Entsik ütles ERR.ee-le, et prokuratuur on maakohtu otsusega rahul.

"Väino Pentuse ja Siim Roode süü on kõigis neile esitatud süüdistuse punktides tõendatud. Selle kuriteo menetlemise muutis esmalt keeruliseks asja maht. Samuti on alati raske menetleda kriminaalasja, mille kohta laekub prokuratuurile teade aastaid pärast väidetavat kuriteosündmust. Tõendite kogumine pika ajavahemiku järel on alati keerulisem kui vahetult pärast sündmuse toimumist. Seetõttu ongi prokuratuur rahul, et hoolimata kõigist asjaoludest suudeti kohtueelse menetlusega leida piisavalt tõendeid Pentuse ja Roode süüdimõistmiseks," rääkis Entsik.

Prokuröri sõnul on mõistetud karistused mõnevõrra leebemad sellest, mis prokuratuur küsis, mistõttu kujundab prokuratuur lõpliku seisukoha edasikaebamise osas pärast kohtu motiveeritud otsusega tutvumist.

Põhja ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Maria Entsik leidis aprillis toimunud kohtuvaidluses, et Pentuse süü eelpool välja toodud kahtlustustes on tõendatud ning teda tuleb karistada tingimisi kahe aasta ja seitsme kuu pikkuse vangistusega viieaastase katseajaga.

Prokurör taotles Roodele eest rahalist karistust 500 päevamäära ulatuses ehk 12 740 eurot ning lisakaristusena talle nelja-aastase ettevõtluskeelu kohaldamist.

Pentuse kaitsja Marko Kairjak ja Roode kaitsja Natalia Lausmaa leidsid, et nende kaitsealused tuleb kogu süüdistuse ulatuses õigeks mõista kuriteokoosseisu puudumise ja süü tõendamatuse tõttu.

Väino Pentus loobus kohtus oma viimasest sõnast. "Ma ei soovi rohkem sõna võtta," märkis Pentus.

Siim Roode seevastu lükkas oma viimases sõnas süüdistuse tagasi ning juhtis kohtu tähelepanu süüdistuses olevatele vastuoludele ja kogu süüdistuse põhjendamatusele.

"Isiku karistamise aluseks on tema süü. Siim Roode leiab, et ta ei ole süüdi," märkis Roode oma viimases sõnas.

Roode ütles, et ta vaidleb vastu ka tsviilhagidele ja palub jätta need rahuldamata.

Süüdistus

Põhja ringkonnaprokuratuur süüdistab advokaat Siim Roodet ja Väino Pentust OÜ Autorollo maksevõime olulises vähenemises ja püsiva maksejõuetuse süvendamises ning võltsitud dokumentide kasutamises. Pentusele on esitatud süüdistus ka raamatupidamise kohustuse rikkumises ja omastamises.

Väino Pentus oli alates 28. juulist 2008 OÜ Autorollo ainuosanik ja juhatuse liige ning 26. aprillil 2010 sai ettevõtte ainuomanikuks ja sisuliseks juhiks Siim Roode, märkis süüdistus.

Süüdistuse kohaselt oli omanikuvahetuse ajaks ettevõtte majanduslik olukord väga halb ning Roode korraldas koos Pentusega vara väljaviimise ettevõttest, et vältida vara müüki võlausaldajate nõuete katteks ja vabastada Pentus võlgade isiklikust käendusest. Peamiselt puudutasid need tehingud nelja veoki ja 11 haagise väljaviimist OÜ Autorollo põhivara hulgast.

Kokku kaotas OÜ Autorollo omandiõiguse varale väärtusega vähemalt 2,36 miljonit krooni, kuid vabanes kohustustest ainult 0,88 miljoni ulatuses. Seega tekitasid Pentus ja Roode ettevõttele ligi 1,5 miljonit krooni ehk 94 000 eurot kahju, märkis süüdistus.

Samuti kasutasid Roode ja Pentus süüdistuse kohaselt OÜ Autorollo raamatupidamises võltsitud laenulepinguid, et katta näiliselt kassapuudujääki ja vabastada Pentus võimalikest tsiviilõiguslikest nõuetest.

Pentusele esitati süüdistus ka ettevõttele kuulunud sõiduauto Ford Tourneo müügist saadud raha omastamises ning raamatupidamise kohustuse rikkumises. Nimelt oli OÜ Autorollo raamatupidamine eksperdi hinnangul korraldatud ebausaldusväärselt ning seetõttu oli oluliselt raskendatud ülevaate saamine ettevõtte varalisest seisust aastail 2009–2010.

Kriminaalasja uuris keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja uurimist juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: