Pentus ja Roode jäid Autorollo kriminaalasjas lõplikult süüdi

Väino Pentus ja Siim Roode.
Väino Pentus ja Siim Roode. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Pankrotis Autorollo kriminaalasjas süüdimõistetud firmaomanik Väino Pentus ja temalt majandusraskuste tekkimisel firma juhtimise üle võtnud advokaat Siim Roode jäid teisipäeval lõplikult süüdi, sest riigikohus ei võtnud nende kaitsjate kaebusi arutusele.

Kuna riigikohus Pentuse kaitsjate Marko Kairjaki ja Kedli Anvelti ning Roode kaitsja Natalia Lausmaa kaebusi ei aruta, siis jõustus Pentuse ja Roode süüdimõistmine.

Advokaadid taotlesid kaebustes Harju maakohtu ja Tallinna ringkonnakohtu süüdimõistvate otsuste tühistamist ning tahavad Pentuse ja Roode õigeks mõistmist kogus süüdistuse ulatuses.

Samas leidsid advokaadid, et alternatiivse lahendusena võiks riigikohus saata kriminaalasja maakohtule uueks arutamiseks. Ühtlasi leidsid kaitsjad, et Autorollo pankrotihalduri Martin Krupi tsiviilhagi tuleb jätta rahuldamata.

Ringkonnakohus karmistas karistust

Tallinna ringkonnakohus tühistas mullu 1. detsembril maakohtu 16. juuni kohtuotsuse osaliselt ehk Roode süüditunnistamises pankrotimenetluses maksejõuetuse põhjustamises ja talle mõistetud karistuse ja liitkaristuse mõistmise osas.

Ringkonnakohus tegi uue otsuse, millega mõistis Roode pankrotimenetluses maksejõuetuse põhjustamises süüdi kaasaaitajana ning määras talle rahalise karistuse 480 päevamäära ulatuses ehk 12 230 eurot ja 40 senti.

Teadvalt võltsitud dokumendi kasutamise eest mõistis ringkonnakohus Roodele rahalise karistus 480 päevamäära ulatuses ehk 12 230 eurot ja 40 senti.

Kohus liitis Roodele mõistetud karistused osaliselt ning mõistis liitkaristuseks rahalise karistuse 500 päevamääras ulautses ehk 12 740 eurot.

Ühtlasi kohaldas ringkonnakohus Roode suhtes lisakaristusena ettevõtluskeeldu neljaks aastaks.

Muus osas jättis ringkonnakohus maakohtu otsus muutmata.

Ringkonnakohus mõistis Roodele sama karistuse, mida taotles talle Põhja ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Maria Entsik.

Maakohus tunnistas Pentuse ja Roode süüdi

Harju maakohus tunnistas mullu 16. juuunil Pentuse süüdi firma maksejõuetuse tekitamises, raamatupidamiskohustuse rikkumises, võltsdokumendi kasutamises ja omastamises ning karistas teda tingimisi kaheaastase vangistusega kolmeaastase katseajaga.

Kohus tunnistas Roode süüdi Autorollo maksejõuetuse põhjustamises ja dokumendi võltsimises ning mõistis talle rahalise karistuse 7644 eurot, mille ta peab tasuma aasta jooksul.

Kohus mõistis Pentuselt OÜ Autorollo kasuks välja kuriteoga tekitatud kahju 319 eurot ja 56 senti, kuid jättis rahuldamata OÜ Port One 72 704,59 euro suuruse tsiviilhagi.

Menetluskuludena peab Pentus tasuma 645 eurot sundraha, toimiku koopia tasu 11 eurot, ekspertiisitasu 5544,50 eurot riigi tuludesse ning ka õigusabi kulud 67 062,60 eurot jääb tema enda kanda.

Siim Roode peab tasuma 645 eurot sundraha, toimiku koopia tasu 11 eurot, kaitsjatasu 3744 eurot ja ekspertiisitasu 1867 eurot riigi tuludesse.

Süüdistus

Põhja ringkonnaprokuratuur süüdistab advokaat Siim Roodet ja Väino Pentust OÜ Autorollo maksevõime olulises vähenemises ja püsiva maksejõuetuse süvendamises ning võltsitud dokumentide kasutamises. Pentusele on esitatud süüdistus ka raamatupidamise kohustuse rikkumises ja omastamises.

Väino Pentus oli alates 28. juulist 2008 OÜ Autorollo ainuosanik ja juhatuse liige ning 26. aprillil 2010 sai ettevõtte ainuomanikuks ja sisuliseks juhiks Siim Roode, märkis süüdistus.

Süüdistuse kohaselt oli omanikuvahetuse ajaks ettevõtte majanduslik olukord väga halb ning Roode korraldas koos Pentusega vara väljaviimise ettevõttest, et vältida vara müüki võlausaldajate nõuete katteks ja vabastada Pentus võlgade isiklikust käendusest. Peamiselt puudutasid need tehingud nelja veoki ja 11 haagise väljaviimist OÜ Autorollo põhivara hulgast.

Kokku kaotas OÜ Autorollo omandiõiguse varale väärtusega vähemalt 2,36 miljonit krooni, kuid vabanes kohustustest ainult 0,88 miljoni ulatuses. Seega tekitasid Pentus ja Roode ettevõttele ligi 1,5 miljonit krooni ehk 94 000 eurot kahju, märkis süüdistus.

Samuti kasutasid Roode ja Pentus süüdistuse kohaselt OÜ Autorollo raamatupidamises võltsitud laenulepinguid, et katta näiliselt kassapuudujääki ja vabastada Pentus võimalikest tsiviilõiguslikest nõuetest.

Pentusele esitati süüdistus ka ettevõttele kuulunud sõiduauto Ford Tourneo müügist saadud raha omastamises ning raamatupidamise kohustuse rikkumises. Nimelt oli OÜ Autorollo raamatupidamine eksperdi hinnangul korraldatud ebausaldusväärselt ning seetõttu oli oluliselt raskendatud ülevaate saamine ettevõtte varalisest seisust aastail 2009–2010.

Kriminaalasja uuris keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja uurimist juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.

 

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: