Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola naised avaldasid taas meelt abordiseaduse karmistamise vastu

Aborditeemaline meeleavaldus Varssavis 24. oktoobril.
Aborditeemaline meeleavaldus Varssavis 24. oktoobril. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Tuhanded Poola naised avaldasid esmaspäeval taas üle riigi meelt plaanide vastu karmistada abordiseadust, mis on ka praegu üks karmimaid Euroopas.

"Naised streigivad" kampaania raames kandsid musta riietatud naised loosungeid "kirik sekkub poliitikasse" ja "naiste õiguste rikkumine".

"Me võitleme ilmaliku riigi eest, õiguse eest kasutada rasestumisvastaseid vahendeid ning meeste ja naiste võrdse palga eest," ütles üks meeleavaldaja, Kamila Majer Varssavi meeleavaldusel.

"Praegu sekkub kirik poliitikasse ja seadustesse. Ta survestab parteisid ning sekkub asjadesse, mis ei peaks tema asi olema," lisas teine protestiürituse korraldaja Bozena Przyluska AFP-le.

Esimene naiste protestiaktsioon leidis aset 3. oktoobril.

1993. aastal jõustunud seaduse alusel on abort lubatud vaid juhtudel, kui ema elu on ohus, kui loode on parandamatult kahjustunud või rasestuti vägistamise või verepilastuse tagajärjel.

Kodanikualgatus, mida toetas võimupartei Õigus ja Õiglus (PiS), nägi ette abordi muutmise ebaseaduslikuks kõikidel juhtudel. Aborti taotlevaid või protseduuri läbi viivaid arste ähvardaks kuni viie aasta pikkune vangistus.

Ettepanek läks parlamenti arutlusele pärast seda, kui kogus 450 000 allkirja.

Poola parlament lükkas selle eelnõu protesti tõttu tagasi, kuid PiS-i liider Jaroslaw Kaczynski ütles hiljem, et tema partei eesmärk on piirata abordivõimalusi.

"Me püüame tagada, et isegi rasked rasedused, kui laps kindlasti sureb või on raskete puuetega, viiksid sünnini, et last saaks ristida, talle nime panna ja matta," seletas ta.

Varem sel kuul ajakirja Newsweek Polska korraldatud arvamusuuring näitas, et 74 protsenti poolakatest soovib praeguse seaduse säilimist.

38 miljoni elanikuga Poolas tehakse ametlikult vähem kui 2000 aborti aastas. Naisaktivistide hinnangul tehakse aga 100 000 - 150 000 aborti illegaalselt või teistes riikides.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: