Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tuhanded poolakad avaldasid meelt abordiõiguse piiramise vastu

Meeleavaldus
Meeleavaldus Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Tuhanded poolakad avaldasid reedel meelt abordiõigust piirava seaduseelnõu vastu.

Varssavis kandsid mehed ja naised punaseid kätekujulisi plakateid sõnaga "Stopp" ja hüüdlauseid nagu "Me tahame valikuid, mitte terroriseerimist".

Pealinnas avaldas liberaalse linnavalitsuse pressiesindaja Bartosz Milczarzyki sõnul meelt umbes 55 000 inimest. Konservatiivse valitsuse meelne riiklik telekanal TVP hindas osalejate arvu mitmele tuhandele.

"Musta reede" meeleavaldusi korraldati ka teistes Poola linnades nagu Gdańsk, Kraków, Poznań, Szczecin ja Wrocław.

"Ma ei tulnud siia rääkima poliitikast, vaid kaitsma meie õigust otsustada, mida me tahame oma kehadega teha," ütles kahe lapse ema Agnieszka Siwek Varssavis. "Samuti ei ole asi religioonis. See puudutab vabadust, mis on põhiõigus," lausus ta AFP-le.

Eelnõu on sel nädalal arutusel Poola parlamendis.

Poola abordiseadused on juba praegu Euroopa ühed karmimad. Aborti võib teha 12. rasedusnädalani vaid juhul, kui see on kuriteo, nagu vägistamine või intsest tagajärg, ohustab ema tervist või on loode kahjustunud.

Uus seaduseelnõu võtaks naiselt õiguse abordile loote vigastuse või väärarengu korral.

Meeleavaldajad kogunesid parlamendi juures ja marssisid seejärel läbi linna võimuerakonna Seadus ja Õiglus (PiS) peakorteri juurde. PiS toetab abordireeglite karmistamist.

Osa demonstrante marssis Varssavi peapiiskopi diötseesi juures PiS-i peakorterisse, peatudes kirikute ees. "Olen siin, sest olen vihane...Meie poliitikud sekkuvad asjadesse, mis neisse ei puutu," ütles kirjanik Joanna Olech. "Me langetame vastavalt oma südametunnistusele ise otsuseid ja me ei taha, et piiskopid neid meie eest langetaksid."

ÜRO inimõigusvoliniku büroo kutsus Poola parlamenti neljapäeval üles eelnõu tagasi lükkama.

"Vastuvõtmise korral kaoks võimalus katkestada rasedust loote tõsise vigastuse korral, sealhulgas juhtudel, kus see kahjustus on surmav," kirjutas Euroopa Nõukogu inimõigusvolinik Nils Muižnieks. "See samm ei oleks kooskõlas Poola kohustustega rahvusvaheliste inimõigusseaduste ees."

Muižnieks kutsus Poola parlamenti "lükkama seda seadusandlikku ettepanekut tagasi nagu iga teist, mis püüdleb naiste ligipääsu piiramise poole oma seksuaal- ja paljunemisõigustele Poolas".

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: