Le Pen ja Macron loopisid kampaaniaüritustel teineteise pihta süüdistusi

{{1493648760000 | amCalendar}}
Foto: Robert Pratta/Reuters/Scanpix

Prantsuse parempopulistist presidendikandidaat Marine Le Pen süüdistas tsentristist rivaali Emmanuel Macroni finantsmaailma ja islamiäärmuslaste hüpiknukuks olemises. Macron omakorda ütles, et Le Peni valimisplatvormi teostumine vähendaks prantslaste vabadusi

Marine Le Pen nimetas Pariisi lähistel toimunud üritusel Emmanuel Macroni François Hollande'i järglaseks ja praeguse eliidi esindajaks. Ta kutsus tegema ajaloolist valikut, mille tagajärgi on tunda mitte ainult viie aasta pärast, vaid ka kaugemas tulevikus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meie valitsus ei ole jätku-, vaid muutuste valitsus. Meie valitsus ei ole ambitsioonide, vaid pühendumise valitsus. Meie valitsus ei ole sõnade, vaid tegude valitsus," kõneles Rahvusrinde kandidaat.

Le Pen võrdles Macroni USA demokraadi Hillary Clintoniga. Lisaks üritas Le Pen korduvalt kritiseerida Macroni seisukohta, et viimane esindab muutust.

Parempopulist nimetas Macroni "kaaviari sööva vasaku ning moraliseeriva snoobluse" kandidaadiks ning hoiatas, et Macroni ärimeelsed poliitikad ei suuda töökohti luua, vaid saadab need selle asemel välismaale ning jätab Prantsuse töölised nälga.

Esmakordselt esines Le Peni peaministrikandidaat, konservatiivse ja vähetuntud Prantsusmaa Püsti liikumise juht Nicola Dupont-Aignan. 56-aastase poliitiku arvates tähendab Emmanuel Macroni valimine riigi lukustamist Euroopa Liidu nimelisse vanglasse.

"Ma ei suudaks kunagi vaadata Prantsuse ajaloo peeglisse, kui pühapäeval jääks võidust puudu vaid üksainus hääl. Valin Prantsusmaa! Valin Marine'i!" rääkis Dupont-Aignan.

Emmanuel Macron mälestas Pariisis 22 aastat tagasi Seine'is uppunud marokolast. Kahe lapse isa lükkasid vette Rahvusrinde korraldatud maiparaadilt tulnud skinheadid. Macron, kes pühapäeval käis holokausti mälestusmärgi juures, soovib nende sammudega peegeldada Rahvusrinde ajalugu.

"Kas te olete kuulnud paremäärmusliku liidri sõnu Vel d'Hivi (juutide koondamispunkti) kohta? Juured on endiselt alles, vägagi elus. Samad põhjused toodavad samu tulemusi. Ma ei unusta kunagi. Võitlen viimase sekundini mitte üksnes tema programmi, vaid ka tema idee vastu demokraatiast ja meie riigist. See pole minu oma," ütles Liikumise En Marche kandidaat Macron.

Vaid mõnisada meetrit eemal, Jean d'Arci mälestussamba juures kutsus Rahvusrinde asutaja Jean-Marie Le Pen hääletama oma tütre poolt, võrreldes teda Jean d'Arciga.

"Macron on teine Hollande. Ta räägib tulevikust, aga tal pole lapsi. Ta räägib töölistest, aga ise on Rothchildi pankur," kõneles Jean-Marie Le Pen.

Macron: Le Peni platvormi teostumine vähendaks prantslaste vabadusi

Prantsuse presidendikandidaadi Emmanuel Macroni sõnul viiks rivaal Marine Le Peni valimisplatvormi teostumine vabaduste vähenemiseni Prantsusmaal.

"Olen täiesti teadlik, et 7. mail teen poliitilise projekti edendamisest enamat - võitlen vabariigi ja vaba demokraatia nimel," lausus Macron esmaspäeval Pariisis kihutuskoosolekul.

Macron kritiseeris oma rivaali tahumatuid kombeid ning nimetas Le Peni oma isa poliitika pärijaks.

Jean-Marie Le Pen kaasasutas erakonna Rahvusrinne, mida tema tütar nüüd juhib. Tütar heitis oma isa 2015. aastal erakonnast välja pärast seda, kui viimane tegi taas antisemiitlikke avaldusi.

Macron ütles oma toetajatele: "Väljavilistamise asemel võidelge tema vastu. Minge ja veenge (teisi). Tehke nii, et ta kaotab järgmisel pühapäeval."

Macroni sõnul on Le Peni prioriteet presidendina "võidelda vaba ajakirjanduse ..., naiste õiguste, abordiõiguse ... ning samasooliste paaride õiguste vastu".

Endise majandusministri Macroni valimisplatvorm põhineb Euroopa-meelsusel, vabaturumajandusel ning liberaalsetel vaadetel.

Kandidaat rõhutas, et austab neid, kes on vastu tema poliitikale, kuid kavatsevad siiski pühapäeval blokeerida parempopulistist Le Peni presidendiks saamise.

Pöördudes vasak- ja parempoolsete valijate poole, kes hääletasid 23. aprillil esimeses voorus teiste kandidaatide poolt, et võitleb Le Peni vastu, et nad saaksid tulevikus väljendada oma erimeelsusi vabalt ja demokraatlikult.

Lisaks hoiatas Macron ühiskonna lõhestatuse lõksu eest, öeldes, et Le Peni erakond üritab panna inimesi uskuma, et Prantsuse rahvast on võimalik kaitsta, kui määratleda Prantsuse moslemid vaenlasena.

Tsentristist kandidaat lubas terrorismivastases võitluses nulltolerantsi.

Presidendivalimiste tulemus on selge pühapäeval.

Toimetaja: Merili Nael, Tarmo Maiberg

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: