Video: Le Pen ja Macron väitlesid tulises teledebatis

{{1493841180000 | amCalendar}}
Foto: AFP / SCANPIX

Kolmapäeva õhtul leidis aset Prantsusmaa presidendiks pürgivate Marine Le Peni ja Emmanuel Macroni suur, rohkem kui kaks tundi kestnud teledebatt, kus kandidaadid tegid teineteise suhtes aeg-ajalt vägagi teravaid torkeid. Televaatajate seas tehtud arvamusküsitluse kohaselt jättis väitluse ajal veenvama mulje tsentristist kandidaat Macron.

Samas peavad eksperdid ebatõenäoliseks, et debatt valijate eelistusi märkimisväärselt muutis. Peamiseks valijate grupiks, keda debatt võis mõjutada, on need inimesed, kes alles kaaluvad, kas minna üldse valima või mitte. Varasemad arvamusuuringud on prognoosinud, et osa paremtsentrist François Filloni toetajaid ja veelgi rohkem vasakäärmuslase Jean-Luc Mélenchoni toetajatest ei kavatse teises voorus valimisjaoskondadesse suunduda.

Favoriidiks peetava Macroni kõige olulisemaks ülesandeks oli vältida mingit suurt libastumist ning sellist stsenaariumi suutis ta laias laastus vältida. Le Peni eesmärgiks tundus aga olevat kavatsus jätta mulje, et Macroni näol on tegu ebapopulaarse François Hollande'i mantlipärija ning "kontrollimatu globalismi" kandidaadiga. Seda strateegiat ta ka järgis, kuid samal ajal jäi tema enda plaanide ja valimislubaduste reaalse rakendamise tutvustamine selle võrra tahaplaanile.

Telekanali BFM TV tellitud Elabe uuringu kohaselt leidis 63 protsenti küsitletutest, et Macron jättis debati ajal oma konkurendist veenvama mulje.

Teravad süüdistused

Debatil domineerisid solvangud, faktidega mängimine ja dialoogi võimatus.

Juba debati esimestel minutitel sai selgeks, missuguseks kujunevad järgmised kaks ja pool tundi. Paremäärmuslase Marine Le Peni harjumuspärane ründav stiil ei andnud tooni mitte üksnes tervele debatile, vaid peegeldas tegelikult ka kogu tema kampaaniat.

Debati esimene teema oli majandus. Tsentrist Emmanuel Macron tõi välja, et juba viimased 30 aastat on Prantsusmaa majandus languses ning suurim murekoht on noorte tööpuudus.

Marine Le Pen eelistas oma nägemuse esitamise asemel vastast rünnata.

"Te olite François Hollande'i valitsuse majandusnõunik neli aastat ja kaks aastat ka majandusminister. Kui teil on retsept, kuidas tööpuudust vähendada, siis miks te pole seda juba teinud?"

Emmanuel Macron ei jäänud vastust võlgu ja vastas rünnakule rünnakuga. "Teie strateegia on alati olnud samasugune - te räägite sellest, mis meie riigis valesti on ja te valetate, kuid te ei paku ühtegi lahendust. Te tuletate üksnes minevikku meelde."

Debatt tuletas veel kord meelde kuivõrd vastandlikud kaks kandidaati on. Õhtut iseloomustasid solvangud, verbaalsed rünnakud ja dialoogi võimatus.

Ajalehe Le Monde ajakirjanikud jälgisid debatti ning kontrollisid, kas kandidaatide väljaöeldul on ka tõepõhi all. Kui Emmanuel Macron faktikontrollist üsna puhtalt välja tuli, siis Marine Le Pen äratas omal viisil faktide tõlgendamisega tähelepanu terve õhtu.

Näiteks ütles Le Pen, et Prantsusmaa Euroopa Liidust välja astumisel saab riik tagasi üheksa miljardit eurot aastas. Õhtut jälginud ajakirjanikud vahendasid Euroopa Liidu andmeid, mille kohaselt panustab riik liitu aastas 6,1 miljardit eurot. Samuti süüdistas Le Pen Macroni, et too müüs ajal, mil ta minister oli, maha Prantsusmaa ühe suurima mobiilside firma SFR. Tegelikult Macron sellel ajal minister ei olnud, samuti on ta avaldanud oma vastuseisu firma müügile.

Viimased uurimusküsitlused ennustavad tsentrist Emmanuel Macroni võitu 60 %-lise häälte-enamusega. Mitmed analüütikud on avaldanud arvamust, et mida suurem on Macroni võiduprotsent, seda rohkem viitab see sellele, et tegemist on protestihäältega Le Peni vastu. Näib, et ka Macroni leer on selle nägemuse oma kampaaniaasse integreerinud ning see on saanud osaks nende strateegiast. "Iga täitmata valimissedel on toetus Marine Le Penile," kuulutavad nad.

Macron süüdistas Le Peni kodusõjaga riskimises

Macron ütles teledebatil, et parempopulistlik kandidaat Marine Le Pen riskib kodusõja vallandamisega oma programmist rääkides.

"Olen kompromissitu ja juhin võitlust (terrorismi vastu) kõigil tasandeil, ent meid ootab ees lõks, see, mida teie välja käite, see on kodusõda," ütles Macron.

Le Pen süüdistas Macroni pehmuses islamistliku äärmusluse suhtes. Le Peni sõnul on Macron "kõigi karmide ettepanekute vastu" julgeolekuolukorra parandamisel ning ka äärmusluse vastu võitluses.

"Teil on leplik hoiak islamistliku äärmusluse suhtes," ütles Le Pen.

Debati alguses süüdistas Macron Le Peni lausvaletamises. "Teie strateegia on valetada ohtralt, te ei paku midagi välja," ütles Macron Le Penile, kes omakorda nimetas 39-aastast ekspankurit "süsteemi lemmikuks".

Pühapäeval peetakse Prantsuse presidendivalimiste teine voor, milles seniste arvamusküsitluste kohaselt on suurem tõenäosus - umbes 60 protsenti 40 vastu - võita Macronil.

Teledebatt täismahus inglise keeles:

Teledebatti täismahus ja prantsuse keeles saab vaadata SIIN.

Toimetaja: Laur Viirand, Erle Loonurm

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: