Liikluskindlustuse hind erineb pakkujate lõikes mitmekordselt

Liiklusõnnetus.
Liiklusõnnetus. Autor/allikas: Politsei

Kindlustusseltside hinnapakkumised sõiduki liikluskindlustuseks erinevad kuni mitmekordselt, nii et sama auto aastase kindlustuse võib osta nii alla 150 kui ka ligi 300 euroga. Pakkumisi vahendava IIZI Kindlustusmaakleri andmetel teeb 95 protsenti klientidest otsuse hinna järgi ning mõnikord võib selts krõbeda hinnaga lihtsalt teatud sihtrühmi meelega välja praakida.

Tallinnas arvel oleva 2010. aasta Ford Focuse saab aastaks kindlustada Compensas 143,23 euro eest, samas kui Salva küsib sellise auto eest ligi 299 eurot. Ka üheks kuuks autot kindlustades on hinnavahe mitmekümneeurone.

Harjumaal arvel oleva Skoda Octavia (2009) omanikule tehtud pakkumises on odavaim aastase kindlustuse hind 100,80 eurot Ergos, kuid Gjensidige küsib sama sõiduki eest 187,80 eurot.

Samuti Harjumaal registreeritud Mercedes-Benzi (1989) kindlustuse eest küsib BTA üle 119 euro, Compensas maksab sama perioodi kindlustus aga 200,23 eurot.

Pakkumisi vahendava IIZI liikluskindlustuse tootejuht Triin Kääramees ütles ERRile nii suure hinnakõikumise selgituseks, et iga kindlustusselts arvutab hinna enda väljatöötatud metoodika alusel ja arvestab erinevaid parameetreid.

"Seega võivad hinna kujunemise taga olla küllaltki erinevaid tegurid, alustades sõiduki tehnilistest näitajatest, isikuga seotud aspektidest, kahjususest, turu analüüsist kuni kindlustusseltsi poolt eelistatud sihtrühmadeni välja," selgitas ta.

Kindlustuse tootejuhi sõnul põhineb enamiku klientide valik siiski hinnal.

"IIZI klientide esimese kvartali tulemustest selgub, et liikluskindlustuse puhul teeb lausa 95 protsenti klientidest otsuse hinna alusel, 3,4 protsenti valib kindlustusseltsi, 1,6 protsenti valib seltsi, kus pakutakse laiemat kindlustuskatet, kui seaduses nõutud - näiteks puksiiriabi katmist," sõnas Kääramees.

Tema sõnul on hinnad praegu tõusuteel, sest liikluskindlustuses on olnud rekordkahjumi aasta.

Eesti Liikluskindluste Fondi ja Eesti Kindlustusseltside Liidu tänavuse aasta esimese kolme kuu statistika kohaselt oli keskmine kindlustuse aastamakse 124 eurot, mis on mullusest samast perioodist 12 protsenti kallim.

Nende kolme kuu kahjum liikluskindlustusest on liikluskindlustusfondi andmetel 0,9 miljonit eurot.

Suurim turuosa oli tänavu esimeses kvartalis IFil ja Ergol - 21 protsenti, järgnes PZU 15 protsendiga. Kuue kuni kaheksa protsendi vahemikku jääva turuosaga on Swedbank, Seesam, Gjensidige, Salva, BTA ja Inges. 

31. märtsi seisuga on Eestis 690 631 kindlustuslepinguga sõidukit.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: