Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ministeeriumil koolipuhveti "keelatud toitude" nimekirja veel ei ole

{{1498563480000 | amCalendar}}
Foto: Anne Sarapik

Sotsiaalministeerium plaanib keelata ebatervislike toidukaupade müügi koolikohvikutes, keelu alla võivad minna näiteks mõnd tüüpi saiakesed, karastusjoogid ja krõpsud. Täpseid reegleid pole ministeerium veel paika pannud, kuid muu hulgas vaadatakse üle nõuded koolitoidule.

Rahvatervise seaduse alusel kehtestatud määrusega on paika pandud nõuded lasteaedades ja koolides pakutavale toidule ning toidu energia- ja toitainesisaldusele. Siiani pole aga sätestatud nõudeid koolides asuvatele kohvikutele või müügiautomaatidele.

Seetõttu soovib sotsiaalministeerium uuendamisel oleva rahvatervise seadusega reguleerida, milliseid sööke-jooke koolipuhvetites müüa võib. Esialgu on juttu olnud vaid kõrge kalorsuse ja madala toiteväärtusega kraami keelamisest, ent ministeerium plaanib välja töötada ka soovitusliku nimekirja.

Piruka lubatavus sõltub koostisest

Nimekirja, millised toidud-joogid keelu alla satuvad, veel ei ole, ent see on väljatöötamisel.

"Määrus, millega sätestatakse nõuded nii toitlustamisele kui ka müügiautomaatide ja kohvikute toiduvalikule, on alles väljatöötamisel, kuid selle eesmärk on välistada kõrge kalorsusega ja vähese toitainesisaldusega toitude müügiks pakkumine laste haridusasutuste territooriumil, st suure rasva-, soola- ja suhkrusisaldusega tooted," selgitas sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Liis Reiter ERR.ee-le.

"Müügiks on soovitav pakkuda puuvilju, juurvilju, toorsalateid, pähkleid, võileibu jms. Välistatud ei ole ka pirukate müümine, kui nende koostis on läbimõeldud ning tasakaalustatud. Laste haridusasutuste territooriumil peab olema tasuta kättesaadav joogivesi," selgitas Reiter uusi nõudeid.

Uued nõuded hakkaksid kehtima müügiautomaatide ja kohvikute toiduvalikule lasteaedades ja üldhariduskoolides ega puuduta näiteks täiskasvanute gümnaasiume ega kõrgkoole.

Lastearst: kogu energiarikast toitu ei tasu lastelt ära võtta

Lastearstide seltsi juht Ülle Einberg ütles "Aktuaalsele kaamerale", et eelnõu tasuks arstidega läbi arutada.

Probleemiks pidas ta pigem seda, et toitumist hakatakse liigselt reguleerima, seda ka vanemate poolt.

Einberg tahab enda sõnul meelde tuletada, et pika koolipäeva jooksul kulutab laps ära väga palju glükoosi.

"Mina arstina tegelikult ei võtaks sugugi ära kogu seda energiarikast toitu, mida võib-olla ka pirukates on, või ka magusat tegelikult laps vajab. Mõelda tuleks, missugust magusat toitu sinna koolipuhvetisse sobiks panna," lausus ta. 

Kohvikupidaja on valmis sobimatud tooted lettidelt eemaldama

Ministeeriumi nõuniku sõnul ei sobi lasteasutustes olevate puhvetite lettidele snäkid, kartulikrõpsud ja kommid.

Kohvikupidaja Daily, mis tegutseb 41 koolis ning 16 lasteaias, on valmis saiakesed piirnormidele kohandama ja lettidelt sobimatud tooted eemaldama.

"Need lapsed, kes soovivad ikkagi saiakesi süüa, leiavad selleks võimaluse - kas siis kõrvalolev pood või muu selline," ütles Daily müügi- ja turundusjuht Tiiu Endrikson.

Tema sõnul ei ole ettevõttel eelnõu vastu midagi, sest nad on juba mitmeid aastaid teinud omaltpoolt kõik selleks, et lapsed oleksid tervislikust toitumisest teadlikumad ja jälgivad ka enda koolipuhvetites tervisliku koolipuhveti soovitusi.

Koolitoit samuti luubi alla

Sotsiaalministeeriumi andmetel on Euroopa Komisjoni koolide toitlustamise raporti kohaselt 53 protsenti liikmesriikidest ehk pisut enam kui pooled kehtestanud piirangud müügiautomaatides pakutavale valikule või keelustanud müügiautomaadid kooli territooriumil, et piirata karastusjookide, maiustuste ja soolaste snäkkide müüki koolides ning edendada koolilaste tasakaalustatud toitumist.

Ministeeriumi kinnitusel on plaanis üle vaadata ka nõuded koolilõunale ja lasteaiatoidule.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: