Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA asepresident Pence jätkas Gruusia-visiidil Venemaa kritiseerimist

{{1501585800000 | amCalendar}}
USA asepresident Mike Pence ja Gruusia peaminister Giorgi Kvirikašvili 1. augustil Thbilisis.
USA asepresident Mike Pence ja Gruusia peaminister Giorgi Kvirikašvili 1. augustil Thbilisis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA asepresident Mike Pence sarjas Venemaa "okupatsiooni" Gruusia territooriumil ning teatas, et USA president Donald Trump allkirjastab kongressi uued Vene-sanktsioonid "peatselt".

Pence on ringreisil, mille eesmärk on anda kindlustunnet USA liitlastele pärast Venemaa otsust annekteerida 2014. aastal Ukrainale kuuluv Krimmi poolsaar ning toetada Ida-Ukraina nn separatiste.

Pence lubas ühisel pressikonverentsil Gruusia peaministri Giorgi Kvirikašviliga, et USA toetab Gruusiat. Asepresident kritiseeris ka Venemaa sõjalist kohalolekut Gruusia aladel, mille Moskva hõivas 2008. aastal Vene-Gruusia sõjas.

"Me oleme teiega, me seisame koos teiega," lausus asepresident ning nimetas Gruusiat Washingtoni "oluliseks strateegiliseks partneriks".

Asepresident kinnitas, et USA jätkuvalt pooldab Gruusia saamist NATO liikmesriigiks.

"USA mõistab jõuliselt hukka okupatsiooni", mille tagajärjel on "Vene tankid pargitud Gruusia pinnale", lausus Pence.

Asepresident rõhutas taas, et Trump kavatseb heaks kiita sanktsioonide eelnõu, millega kongress tahab kehtestada Venemaale Krimmi annekteerimise eest lisasanktsioone ja piirata Valge Maja võimalusi neid ühepoolselt tühistada.

"President Trump allkirjastab sanktsioonide eelnõu peatselt," ütles Pence.

Pence: USA ja liitlased pööravad Gruusia julgeolekule suurt tähelepanu

Gruusia president Giorgi Margvelašvili ja USA asepresident Mike Pence kohtusid teisipäeval Vaziani sõjaväebaasis õppuse Noble Partner 2017 osalistega.

Õppusel osaleb 2800 sõjaväelast kaheksast riigist.

"USA ja Gruusia strateegiline partnerlus on täna tugevam kui eales varem ja praegune õppus on selle tunnistuseks. Kinnitan teile, et USA ja liitlased pööravad Gruusia julgeolekule suurt tähelepanu. USA instruktorid jätkavad Gruusia abistamist, et lähendada teda NATO-sse pääsemisele," ütles Pence sõjaväelastele esinedes.

Tema sõnul toetavad president Donald Trump ja USA NATO Bukaresti tippkohtumise otsust, mis võimaldab Gruusial alliansi liikmeks saada.

"Usun, et Gruusiast saab ühel päeval meie liitlane NATO-s," lisas Pence.

"Gruusia kandis Vene rünnaku tulemusel suuri kaotusi ja me näeme Vene tanke Lõuna-Osseetias. 20 protsenti Gruusiast on praegu okupeeritud ja USA mõistab selle okupatsiooni karmilt hukka," rõhutas ta.

Pence'i sõnul kutsub Trump Venemaad üles "lõpetama olukorra õõnestamist".

"Lähiajal allkirjastab president Trump uued Venemaa-vastased sanktsioonid. Loomulikult eelistaks me koostööd teha, kuid see sünnib ainult pärast seda, kui Venemaa lõpetab olukorra õõnestamise," ütles USA asepresident.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: