Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump allkirjastas Venemaa-sanktsioonide seaduse

{{1501685520000 | amCalendar}}
Foto: Jonathan Ernst/Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump allkirjastas Venemaa vastaste sanktsioonide seaduse.

Valge Maja ametnik ütles, et president allkirjastas eelnõu kolmapäeva hommikul, vahendasid The Washington Post ja Reuters.

Valge Maja nõunik Kellyanne Conway kinnitas allkirjastamist intervjuus Fox Newsile.

Kolmapäeval tehtud avalduses ütles president Trump, et allkirjastatud seadus on "märkimisväärselt vigane". Tema sõnul lisas kongress sanktsioonide seadusesse põhiseaduse vastaseid sätteid. President süüdistas kongressi oma põhiseadusliku volituste ületamises.

Trumpi sõnul arvestab ta kongressi eelistustega, kuid rakendab sätted viisil, mis on vastavuses tema põhiseadusliku võimuga.

"Kuigi ma eelistan karme meetmeid, et karistada ja heidutada Iraani, Põhja-Korea ja Venemaa agressiivset ja destabiliseerivat käitumist, on see seadus märkimisväärselt vigane," ütles president avalduses.

"Kiirustades seda seadust heaks kiitma, pani kongress sinna sisse mitu selgelt põhiseaduse vastast sätet," lisas ta.

Ta märkis, et vaatamata selle probleemidele, allkirjastas ta seaduse riikliku ühtsuse nimel.

"Vaatamata selle probleemidele, ma allkirjastan selle seaduse riikliku ühtsuse nimel. See esindab Ameerika rahva tahet näha Venemaad astumas samme suhete parandamiseks USA-ga," sõnas ta avalduses.

"Ma ehitasin üles tõeliselt tugeva ettevõte, mis on väärt miljardeid dollareid. See on suur põhjus, miks mind valiti. Presidendina suudan ma teha välisriikidega palju paremaid leppeid kui kongress," ütles Trump.

Presidendi sõnul loodab ta, et kongress hoidub kasutamast "seda vigast seadust" selleks, et takistada koostööd Euroopa liitlastega Ukraina konflikti lahendamisel.

USA välisminister Rex Tillerson on öelnud, et tema ja Trumpi hinnangul ei aita uued sanktsioonid kaasa suhete parandamisel Venemaaga.

Kongress kiitis eelmisel nädalal ülekaaluka häälteenamusega heaks sanktsioonidepaketi Venemaa, Iraani ja Põhja-Korea suhtes.

Meede on mõeldud karistama Kremlit Krimmi annekteerimise ja sekkumise eest 2016. aasta Ühendriikide presidendivalimistesse. Venemaa eitab valimistesse sekkumist.

Kuid see on põhjustanud mõningast muret Euroopa pealinnades, kus on harjutud Vene-vastaseid meetmeid Atlandi-üleselt kooskõlastama.

EL on väljendanud muret, et mõned meetmed karistavad ebaõiglaselt Euroopa ettevõtteid, mis on panustanud Venemaa energiasektori arendamisse, ning selle diplomaadid on teinud Washingtonis jõulist lobitööd sanktsioonide pidurdamiseks.

Kreml: sanktsioonide allkirjastamine ei muuda midagi

See, et Trump allkirjastas uue sanktsioonide seaduse, ei muuda de facto midagi, kommenteeris Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov kolmapäeval.

"Mis vastumeetmed? Siin ei ole mitte midagi uut. Vastumeetmed on juba vastu võetud," vastas Peskov ajakirjanike küsimusele, milliseid samme Venemaa nüüd astub. 

Venemaa vastas USA sanktsioonidele juba eelmisel nädalal, nõudes 755 USA saatkonna töötaja lahkumist riigist.

Vene välisministeerium aga teatas, et Moskva võib kehtestada vastumeetmeid. Ministeeriumi hinnangul on USA sanktsioonid lühinägelikud ja võivad kahjustada üleilmset stabiilsust.

"On aeg mõista, et ähvardused ja katsed avaldada Venemaale survet ei pane meid muutma oma kurssi või ohverdama oma rahvuslikke huve," seisis pressiteates.

Medvedev: uued sanktsioonid on võrdväärsed täieulatusliku kaubandussõjaga

USA uutel sanktsioonidel Venemaa vastu on tagajärjed, nende kehtestamine tähendab täiemahulise kaubandussõja kuulutamist, ütles Vene peaminister Dmitri Medevedev Facebooki postituses.

Medvedevi hinnangul võib uute sanktsioonide tõttu loobuda lootustest, et Venemaa ja USA suhted paranevad.

Vene peaministri sõnul on president Donald Trumpi administratsioon näidanud üles tõelist nõrkust, loovutades täidesaatva võimu kongressile.

Medvedevi hinnangul on Trump täielikult haneks võetud. Tema sõnul ei saanud USA president jätta sanktsioonide seadust kinnitamata, kuigi ta ei pruukinud olla sellega rahul.

Venemaa-vastane poliitika on nüüdsest USA välis- ja sisepoliitikas kesksel kohal, kirjutas Medvedev, lisades, et sanktsioonidel on mõju mitmeks aastakümneks, kui just "imet ei juhtu".

Vene peaministri hinnangul on Moskva ja Washingtoni suhted tulevikus tõeliselt pingelised hoolimata kongressi koosseisust ja sellest, kes on USA president.

Juncker on valmis kaaluma vastuabinõusid

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles, et uued USA sanktsioonid Venemaa vastu on võtnud arvesse Euroopa Liidu muresid, kuid ta lisas, et on valmis võtma kasutusele vastuabinõusid, kui sanktsioonid kahjustavad liidu majandushuve.

Juncker ütles, et USA-ga tuleb teha koostööd selleks, et sanktsioonid oleksid ka tõhusad.

"Me oleme valmis. Me peame kaitsma oma majandushuve ja me teeme seda," ütles Juncker Saksa raadiole.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: