Jaapan lubab Guami suunas lendavad raketid alla tulistada
Jaapan võib tulistada alla USA territooriumi Guami suunas lendavad Põhja-Korea raketid, ütles kaitseminister Itsunori Onodera neljapäeval.
Raketirünnak Ühendriikide territooriumi vastu tähendaks Jaapanit rünnakute eest kaitsva USA heidutuse läbistamist, ütles Onodera parlamendis. See oleks tema sõnul Jaapani jaoks riiklik hädaolukord, sest ähvardaks jaapani rahva ellujäämist.
Kaitseminister lausus, et Jaapan võib sel juhul kasutada "kollektiivse" enesekaitse õigust ja aktiveerida sõjalaeval asuva laev-õhk-tüüpi raketitõrjesüsteemi Aegis.
Tokyo on varem teatanud, et võib alla tulistada vaid Jaapani suunas liikuvaid rakette.
Jaapan: me ei saa Põhja-Korea provokatsioone iial taluda
Jaapani valitsus teatas hiljem neljapäeval, et "ei saa iial taluda" Põhja-Korea prokatsioone pärast Pyongyangi ähvardust tulistada rakette USA territooriumi Guami suunas üle Jaapani.
"Põhja-Korea provokatiivsed teod, kaasa arvatud praegune, on ilmselgelt provokatiivsed piirkonna, Jaapani ja kogu rahvusvahelise kogukonna julgeoleku jaoks," ütles Jaapani valitsuse pressiesindaja Yoshihide Suga. "Me ei saa seda iial taluda."
Pressiesindaja sõnul rakendavad Jaapani enesekaitsejõud "vajalikke meetmeid".
"Väga tähtis on säilitada USA heidutusjõudu, sest julgeolekuolukord piirkonnas on äärmiselt terav," lausus Suga. "President Trump on öelnud, et kõik valikuvariandid on laual ja valitsus tervitab seda poliitikat."
Pressiesindaja sõnul on Jaapani ja USA võimud pidevas suhtluses ning kahe riigi kaitse- ja välisministrid kohtuvad 17. augustil.
USA president Donald Trump ähvardas teisipäeval, et Põhja-Korea "saab näha sellist tuld ja raevu ning sõjalist jõudu, mida maailm pole varem näinud", kui ta Ühendriikide sõjaga ähvardamisest ei loobu.
Pyongyang vastas tunde hiljem avaldusega, et kaalub ballistiliste rakettide tulistamist USA territooriumi Guami lähedale.
Neljapäeva hommikul teatas Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur KCNA, et sõjavägi koostab augusti keskpaigaks plaani tulistada üle Jaapani territooriumi Guami suunas neli raketti ja esitab selle riigijuht Kim Jong-unile kaalumiseks.
Uudises teatatakse, et plaan näeb ette rakettide tulistamist üle Jaapani Shimane, Hiroshima ja Koichi prefektuuride.
Kuberner: Guam on Põhja-Korea rünnakuks valmis
USA territoorium Guam tuleb Põhja-Korea rünnakuga toime, sest piirkonnal on tugev taristu, mis on üle elanud nii maavärinad kui taifuunid, kinnitas kuberner neljapäeval vastuseks Pyongyangi avaldatud detailsele raketirünnakuplaanile.
Saare 162 000 elanikku on Põhja-Korea viimaste aastat sagedaste ähvardustega harjunud. Nende elu on tihedalt seotud USA sõjaväega, mis on paigutanud Guami 6000 sõdurit.
Guami kuberner Eddie Calvo ütles, et Vaikse ookeani saar on harjunud sihtmärgistaatusega sellest ajast alates, kui Washington asus sinna sõjaväerajatisi looma.
"Me peame mõistma, et isegi miljon ühe vastu stsenaariumi korral peame olema valmis selleks, milleks Guam on olnud aastakümneid strateegiliste sõjaliste objektidega Ameerika territooriumina väga dünaamilises regioonis."
"Me oleme valmis kõigiks võimalusteks, rohkem kui ükski teine Ameerika kogukond," ütles kuberner.
Calvo ei täpsustanud, millel tugineb Guami kaitsevõime. Saarel on kaks USA sõjaväerajatist, kuid see on varustatud ka relvasüsteemiga THAAD, mis suudab hävitada lühi- ja keskmaarakette lennu viimases faasis.
"Meie infrastruktuur on ehitatud nii - 8,3-ne maavärin kümne aasta eest, võimsad taifuunid -, et me suudame koordineerida tegevust nii enne kui pärast sündmust," kinnitas kuberner.
Välisministeerium: USA räägib Põhja-Korea teemal ühel häälel
Ühendriigid räägivad Põhja-Korea teemal ühel häälel, edastades ühtset sõnumit, teatas USA välisministeerium kolmapäeva õhtul.
"Olgu tegemist Valge Maja, välisministeeriumi või kaitseministeeriumiga, me räägime ühel häälel," ütles Ühendriikide välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert pressikonverentsil.
"Tegelikult räägib ühel häälel kogu maailm. Me nägime seda ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni vastuvõtmise juures vähem kui nädal aega tagasi," sõnas ta.
Kolmapäeval võtsid Põhja-Korea teemal sõna nii USA president Donald Trump, välisminister Rex Tillerson kui ka kaitseminister James Mattis. Kolme mehe mõnevõrra erinevad sõnumid tekitasid taas küsimusi selle kohta, kas USA juhtkonda kuuluvad isikud kooskõlastavad oma sõnumeid välispoliitilistel teemadel.
Trump ähvardas teisipäeval õhtul, et Põhja-Korea "saab näha sellist tuld ja raevu ning sõjalist jõudu, mida maailm pole varem näinud", kui ta Ühendriikide sõjaga ähvardamisest ei loobu.
Tillerson ütles järgmisel päeval, et Põhja-Korea ei kujuta endast Ühendriikidele vahetut ohtu ning Washington ei ole liikunud lähemale sõjalisele aktsioonile Pyongyangi vastu. Trump püüdis tema sõnul saata Põhja-Korea riigijuhile Kim Jong-unile valearvestuste vältimiseks jõulise sõnumi, millest ta aru saaks.
Mattis ütles mõni tund hiljem, et Põhja-Korea peab loobuma tuumarelvadest ning hoiduma tegevustest, mis teeksid lõpu selle režiimile ja tooksid kaasa tema rahva hävingu.
Nauerti sõnul sobituvad Trumpi märkused "survestamiskampaaniasse", et sundida Põhja-Koread taganema tuumarelvade väljatöötamisest ja edasistest raketikatsetustest.
"See kampaania toimib," sõnas ta, lisades, et Trump ja Tillerson pidasid presidendi märkuste järel tunniajase telefonivestluse.
"Mõelgem sellele, mis on ärevust tekitav. Ärevust tekitavad kaks mandritevahelise ballistilise raketi (ICBM) katsetust vähem kui kuu aja jooksul, kaks eelmisel aastal korraldatud tuumakatsetust," lausus välisministeeriumi pressiesindaja.
Põhja-Korea hinnangul pole USA presidendiga dialoog võimalik
Pyongyangi hinnangul puudub USA presidendil Donald Trumpil igasugune mõistlikkus ja ta reageerib vaid jõu kasutamisele, teatas neljapäeval riiklik Põhja-Korea uudisteagentuur KCNA.
"Pole võimalik dialoog isikuga, kel puudub igasugune mõistlikkus ja kes mõistab vaid jõudu," edastas KCNA kindral Kim Rak-gyomi sõnu.
Uudises märgitakse, et Põhja-Korea armee kavatseb täide viia augusti keskpaigaks kavandatud plaani, mille kohaselt saadetakse neli raketti üle Jaapani hoiatusena Ühendriikidele.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS