Põhja-Korea teatas, et kaalub raketi tulistamist Guami lähedale

{{1502245080000 | amCalendar}}
Foto: KCNA/Reuters/Scanpix

Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur KCNA teatas kolmapäeval üha hoogu koguva sõnasõja käigus, et hoiatuseks kaalutakse ballistilise raketi tulistamist Guami lähedale, kus asuvad USA sõjaväerajatised.

Põhja-Korea ähvardus järgnes ÜRO Julgeolekunõukogu uutele sanktsioonidele ja USA riigipea värskele sõnavõtule.

USA president Donald Trump hoiatas teisipäeval Põhja-Koread seoses Pyongyangi tavapärasest üha ähvardavamaks muutunud väljaütlemistega.

"Põhja-Korea parem lõpetagu USA ähvardamine. Nad saavad näha sellist tuld ja raevu ning sõjalist jõudu, mida maailm pole varem näinud," ütles Trump oma golfiklubis New Jerseys niinimetatud "töise puhkuse" käigus ajakirjanikele.

Trump ja Ühendriikide suursaadik ÜRO-s rõhutasid varem päeval, kui vajalik oli hiljutine uus sanktsioonidepakett Põhja- Korea tuumaprogrammi ohjeldamisel.

"Pärast mitmeid aastaid ebaõnnestumisi on riigid tulnud kokku, et lõpuks astuda samme Põhja-Koreast lähtuvate ohtude vastu. Me peame olema karmid & otsustavad!"

USA ÜRO-saadik Nikki Haley lausus telekanalile NBC, et ei ole kindel, kas sanktsioonid toimivad. Põhja- Korea liider Kim Jong-un ei ole üles näidanud mingit huvi loobuda oma tuumarelva- ja ballistiliste rakettide programmist ja eelmised sanktsioonid on riik üle elanud.

Kuid Haley sõnul sunnivad sanktsioonid Kimi oma "lõppmängu" üle vaatama. "Ta peab otsustama. Kui ta annab löögi USA-le, kas ta saab pidada seda võiduks?" lisas diplomaat.

Põhja-Korea riigimeedia teatas teisipäeval, et riik peab ÜRO julgeolekunõukogu uusi sanktsioone "terrorirünnakuks" ja kavatseb nende vastu tegutsema asuda.

"Vaenlased ei tohi unustada, et me oleme valmis rakendama halastamatuid strateegilisi meetmeid, millesse kuuluvad füüsilised teod, ja mobiliseerima meie rahva täiel määral," ütles uudisteagentuur KCNA.

Möödunud esmaspäeval mõistis Pyongyang lisasanktsioonid juba hukka, lubades tugevdada oma tuumavõimekust.

Tillerson: Põhja-Koreast ei lähtu USA-le vahetut ohtu

USA välisminister Rex Tillerson ütles kolmapäeval, et Põhja-Korea ei kujuta endast Ühendriikidele vahetut ohtu ning Washington ei ole liikunud lähemale sõjalisele aktsioonile Pyongyangi vastu.

"Ameeriklased peaksid öösel rahulikult magama," ütles Tillerson päev pärast USA presidendi Donald Trumpi hoiatust Põhja-Koreale.

Tillersoni sõnul püüdis Trump saata Põhja-Korea riigijuhile Kim Jong-unile jõulist ja selget sõnumit, et vältida mis tahes "valearvestusi".

"President tegeleb Põhja-Koreale jõulise sõnumi saatmisega, millest Kim Jong-un saab aru, sest ta ei näi aru saavat diplomaatilisest keelekasutusest," ütles USA välisminister ajakirjanikele tagasilennul Malaisiast Washingtoni. "Minu arvates tahtis president teha Põhja-Korea režiimile selgeks USA kaheldamatu võime ja tahte kaitsta ennast ja oma liitlasi."

Tema sõnul näitavad Pyongyangi järjest teravamad ähvardused, et riik tunnetab Ühendriikide eduka strateegia tõttu survet.

Tillerson lükkas tagasi väite, justkui tähendaksid ärevust tekitavad arengud seda, et Washington on liikumas lähemale sõjalisele lahendusvariandile kriisis Põhja-Korea tuuma- ja raketiprogrammide üle.

"Mitte miski, mida ma olen näinud ja tean, ei viita sellele, et olukord on viimase 24 tunni jooksul dramaatiliselt muutunud," lausus Ühendriikide esidiplomaat.

Viimase nädala Aasias ringsõidul viibinud Tillerson peatus koduteel Guamil. Muuhulgas külastas USA välisminister ringreisi käigus Taid, et survestada riiki kärpima majandustegevust Põhja-Koreaga.

Laupäeval õnnestus USA-l saavutada ÜRO Julgeolekunõukogus Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioonide karmistamine. Resolutsiooniga rakendatakse ekspordikeeld, mis jätab Pyongyangi ilma umbes ühest miljardist dollarist tuludest aastas. Ekspordikeeld puudutab muu hulgas kivisütt, pliid, rauamaaki, kala ja muid mereande.

Resolutsioon keelab riikidel andma täiendavalt töölubasid põhjakorealastele, mis on seni olnud veel üks sissetulekuallikas Kim Jong-uni režiimile. Samuti keelatakse uute ühisettevõtete loomine Põhja-Korea kompaniidega ja uute investeeringute tegemine olemasolevatesse ühisettevõtetesse.

Ühendriigid hakkasid resolutsiooni arutama Põhja- Korea suurima majanduspartneri Hiinaga kuu aja eest, kui Pyongyang katsetas 4. juulil esimest mandritevahelist ballistilist raketti. Sellele järgnes teine katsetust 28. juulil.

Kuigi Põhja- Koreale kehtivaid sanktsioone laiendati, siis resolutsiooniga ei kärbita Põhja-Korea naftaimporti, mis oleks mõjunud riigi majandusele rängalt.

"Surve on hakanud tulemusi andma. Seetõttu kuuleme Pyongyangist üha valjuhäälsemat ja ähvardavamat retoorikat. Seda, kas meil on õnnestunud nad nurka suruda, on raske öelda, aga diplomaatiliselt ei soovi keegi kunagi kedagi nurka suruma ilma, et tal oleks väljapääsuvõimalus," lausus Tillerson.

Tema sõnul on Põhja-Korea väljapääsuvõimalus kõnelused USA-ga tingimusel, et Pyongyang peatab pikemaks ajaks raketikatsetused.

Kuberner: Guamile hetkel ohtu ei ole

Guami kuberner Eddie Calvo üritas kolmapäeval pisendada Põhja-Korea ähvardust tulistada Vaiksel ookeanil asuva Guami lähistele rakette.

USA sõjaväe jaoks strateegiliselt oluline saar asub Korea poolsaare ja Lõuna-Hiina mere vahel. Guamil on umbes 6000 USA sõdurit ja kaks USA sõjarajatist: Anderseni õhuväebaas ja Guami mereväebaas.

Calvo ütles kolmapäeval televisioonis edastatud avalduses, et Washington teeb kõik "meie julgeoleku tagamiseks".

"Tahan rahustada Guami rahvast, et praegu pole mingit ohtu meie saarele või (kõrvalasuvatele) Põhja-Mariaanidele," lausus Calvo. "Vestlesin Mariaanide regiooni komandöri, viitseadmiral Shoshana Chatfieldiga, kes kinnitas seda mulle."

Calvo sõnul on Guami kaitsel "mitu taset" ning Valge Maja kinnitusel peetakse rünnakut Guamile rünnakut Ühendriikidele.

"Nad ütlesid, et Ameerikat kaitstakse. Tahan ühtlasi tuletada riiklikule meediale meelde, et Guam on USA territoorium ning et Guamil ja Mariaanidel on 200 000 ameeriklast. Me pole pelk sõjaväerajatis," lausus kuberner.

"Siiski tahan tagada, et oleme valmis mis tahes võimaluseks," rõhutas ta.

Guami kohaliku elanikkonna suurus on 162 000 inimest ning selle majandus sõltub peamiselt turismist ja USA sõjaväest.

Hiina hoiatas pingete süvendamise eest Põhja-Koreaga

Hiina hoiatas kolmapäeval Põhja-Koread apokalüptiliste ähvardustega rünnanud USA presidenti retoorika eest, mis võib Pyongyangi relvaprogrammide tõttu tekkinud pingeid ohtlikult süvendada.

Hiina välisminister ütles, et olukord Korea poolsaarel on "keeruline ja tundlik" ning patiseisu osapooled peaksid hoiduma "olukorda pingestavatest sõnadest ja tegudest".

Canberra: Põhja-Korea käitub provokatiivselt ja ohtlikult

Põhja-Korea käitub hoolimatult, provokatiivselt, ohtlikult ja rahu ohustavalt, ütles Austraalia peaminister kolmapäeval.

Malcolm Turnbull tegi avalduse pärast seda, kui Põhja-Korea teatas, et vaatab üle oma plaane USA baase võõrustava Guami ründamiseks.

Põhja-Korea režiimi "käitumine on seadusvastane, hoolimatu, provokatiivne ja ohtlik. Lisaks ähvardab see regiooni ja maailmarahu", ütles Turnbull.

Konfliktil Põhja-Koreaga oleksid "katastroofilised tagajärjed", lisas ta. Peaministri sõnul üritab rahvusvaheline kogukond ühtselt asetada maksimaalset majandussurvet, et "tuua nad mõistusele ilma konfliktita".

Saksamaa manitseb Põhja-Koread ja USA-d vaoshoitusele

Saksamaa manitses kolmapäeval apokalüptiliste ähvardustega esinenud USA presidenti Donald Trumpi ja Põhja-Koread end sõnasõjas talitsema.

"Me jälgime Korea poolsaarega seotud retoorika ägenemist suurima murega," ütles Saksa välisministeeriumi pressiesindaja Martin Schäfer. "Seetõttu kutsume pooli end vaos hoidma."

Berliin on veendunud, et "sõjaline lahendus" ei saa olla "vastus tuumarelvavaba Kagu-Aasia otsingutel", lausus Schäfer.

Ta ärgitas rahvusvahelist kogukonda "põhjalikult rakendama" Põhja-Koreale viimati kehtestatud ÜRO julgeolekunõukogu sanktsioone.

Lisaks toetas Schäfer USA välisministri Rex Tillersoni üleskutset taastada kõnelused Pyongyangiga, kui Põhja-Korea peatab raketikatsetused.

"Me peame kõik jätkama diplomaatiliste püüdlustega - see on ainus viis tagada, et Põhja-Korea seadusvastast tuumarelvaprogrammi suudetakse piirata," ütles Schäfer. 

Prantsusmaa tunnustas Trumpi "kindalmeelsust" Põhja-Korea suhtes

rantsusmaa kiitis kolmapäeval USA presidendi Donald Trumpi "kindlameelsust" pärast seda, kui viimane ähvardas karmide sõnadega Põhja-Koread, ja kutsus pooli tegutsema vastutustundlikult ning vähendama pingeid seoses Pyongyangi tuumaambitsioonidega.

"Ameerika presidendi otsustavus...on samasugune nagu igal teisel Ameerika presidendil, sest nad ei saa aktsepteerida oma territooriumi osa muutumist ballistiliste rakettide sihtmärgiks," ütles Prantsuse valitsuse pressiesindaja Christophe Castaner valitsuse istungi järel.

Tema sõnul kutsub Prantsusmaa kõiki pooli tegutsema vastutustundlikult ja vähendama pingeid seoses Põhja-Korea tuumaambitsioonidega.

Castaner sõnas, et Pariis jälgib "toimuvat murelikult" ja "on valmis andma rahumeelse lahenduse leidmise teenistusse kõik enda käsutuses olevad vahendid".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: