Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti lipp
Eesti lipp Autor/allikas: Foto: Aleksander Smirnov

Eesti tähistab täna 26 aasta möödumist iseseisvuse taastamisest 20. augustil 1991.

Tol päeval võttis Ülemnõukogu vastu otsuse "Eesti riiklikust iseseisvusest". Otsus lõpetas nõukogude okupatsiooni ning taastas Eesti riikliku iseseisvuse, muu hulgas taastati diplomaatilised suhted teiste riikidega.

Esimesena tunnustas Eesti taastatud iseseisvust 22. augustil 1991 Island.

Toompeal on riigipüha puhul kõigil soovijatel võimalus tõusta Pika Hermanni torni Eesti iseseisvust sümboliseeriva lipu juurde.

Pika Hermanni torn on külalistele avatud kella 11–17ni. Ladusama sissepääsu korraldamiseks jagatakse külastajatele tasuta pääsmeid, kuhu on märgitud torni pääsu kellaaeg.

Keskpäeval toimub riigikogus 20. Augusti Klubi pidulik koosolek. Klubi asutasid Eesti Vabariigi Ülemnõukogu liikmed, kes hääletasid Eesti iseseisvuse taastamise poolt 20. augustil 1991.

Eesti iseseisvumise taastamist tähistav tasuta kontsert Tallinnas Harjumäel algab kell 14.Esinevad Kaitseväe orkester Peeter Saani juhatusel, solistideks säravad Nele-Liis Vaiksoo ja Rolf Roosalu.

Tallinna Teletorn tähistab riigipüha perepäevaga, kus saab ajavahemikul 11-18 näha, kuidas töötavad need inimesed, kellest sõltub tänapäeval Eesti iseseisvus ja heaolu – oma tegemisi demonstreerivad Kaitseliit, kaitsevägi, päästeamet, politsei- ja piirivalveamet ning mitmed teised.

Kell 14 annab Katseliidu Tallinna Malev õuealal näidislahingu ning kell 17 esineb õuel Tanel Padar & The Sun.

President Kersti Kaljulaid korraldab aga õhtul kell 18 vastuvõtu kultuuri- ja ühiskonnaeluga seotud inimestele. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, mida juhivad Anu Välba ja Karmel Killandi ning kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. Otseülekanne on nähtav ka ERR-i veebis.

Tartu tähistab kõnekoosoleku ja piknikuga

Pühapäeval kõnelevad Tartus Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 26. aastapäeva tseremoonial Urmas Klaas, Eeva Talsi, Toomas Kiho ja Joona Toivanen - pärast tseremooniat peetakse kesklinna pargis piknikut ja esmakordselt toimub Tartus ka rahvarõivaste tuulutamine

Kell 11 oodatakse tartlasi, linna külalisi ja kodanikuühendusi Emajõe äärde vabadussõja mälestussamba Kalevipoeg juurde, et üheskoos tähistada Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 26. aastapäeva. Kõnelevad Tartu linnapea Urmas Klaas, pärimusmuusik ja Tartu Heino Elleri nimelise Muusikakooli õppejõud Eeva Talsi, ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho ning Tartu Maarja koguduse õpetaja Joona Toivanen. Esinevad Tartu Noortekoor ja Puhkpilliorkester Tartu, dirigeerivad Markus Leppoja ja Margus Kasemaa.

Piduliku tseremoonia lõppedes saab rohkemat kandmist igatsevad rahvarõivad seljas pillimängu saatel Emajõe äärest ühiselt kesklinna parki piknikut pidama suunduda – taasiseisvuspäeva tähistamine jätkub kell 12 rahvarõivaste tuulutamisega.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: