Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Stoltenberg: Zapad ei ohusta NATO-t

{{1504687980000 | amCalendar}}

Eestis visiidil viibinud NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles, et Venemaa sõjaväeõppused Zapad ei ohusta allianssi.

Stoltenberg kohtus kolmapäeva hommikul Eesti kaitse- ja välisministriga ning pärastlõunal külastas koos peaminister Jüri Ratasega Tapal liitlasvägede sõdureid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Peasekretär rõhutas pressikonverentsil, et eelseisvaid Venemaa õppuseid Zapad jälgib allianss tähelepanelikult. Ta lisas, et Venemaa peaks austama Viini dokumenti ja saatma kutse tulla õppusi vaatlema.

"Jälgime tegevust. Oleme tähelepanelikud, aga ka rahulikud, sest me ei näe otsest ohtu ühelegi NATO liitlasele. NATO on reageerinud agressiivselt enesekindlale Venemaale. Me ei muuda oma militaarset hoiakut Zapadi pärast, aga NATO on meie sõjalises hoiakus juba ellu viinud tähtsaid muudatusi, vastusena viimaste aastatega üha agressiivsemaks muutunud Venemaale," rääkis Stoltenberg.

Stoltenberg: NATO suurendab valmidust Baltimaadesse vajadusel jõude juurde tuua

Jens Stoltenberg pöördus Tapa linnakus rivistatud NATO sõdurite poole tänades neid panuse eest alliansi ühtsuse ja otsustavuse näitamisel Baltimaades ja Poolas

Neljas lahingugrupis on üle 4000 sõduri 15 riigist. Zapadil osalevad kordades suuremad jõud, kuid Stoltenberg rõhutas, et NATO-l pole kavas hoida siin piirkonnas vastukaaluna suuri väegrupeeringuid.

"Osaliselt oleme tõstnud NATO sõjalist kohalolekut nelja lahingugrupiga, kuid liidestanud nendega kohalikud kaitsejõud Eestis, Leedus, Lätis ja Poolas. Samuti oleme suurendanud valmisolekut vägesid kiiresti juurde tuua kui vajalik," rääkis peasekretär.

Ta rõhutas, et NATO ei taha tuumasõda ega suurenevaid pingeid. Ometi on pinged teravnenud just Põhja-Korea tuumakatsetuse tõttu. NATO pole siiani vastukaaluna sõjalisi meetmeid kasutusele võtnud.

"USA kui meie suurim liitlane tegutseb seal. Kuid NATO pole siiani sõjalisi meetmeid kasutusele võtnud vastusena sellele, mis toimus Põhja-Koreas," kinnitas Stoltenberg.

Ta ei näe ohtu, et NATO võiks nõrgeneda, sest USA osa jõude on seotud Korea poolsaare arengute tõttu.

"Viimastel kuudel on USA suurendanud sõjalist kohalolekut Euroopas nii sõdurite kui ka tehnika osas. Ma ei muretse selle pärast, nagu poleks USA võimeline keskenduma mõlemale globaalsele väljakutsele - Põhja-Korea tuumarelvadele ja samal ajal julgeolekutagatistele ning kohalolekule Euroopas," rääkis Stoltenberg.

Neljapäeval osaleb NATO peasekretär Tallinnas küberkaitseõppusel koos Euroopa liidu välisministritega.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: