Kohus saatis Ida-Viru narkojõugu vangi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Viru maakohus.
Viru maakohus. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Viru maakohus mõistis reedel vanglakaristused Narvas tegutsenud narkojõugu liikmetele, jõugu juht sai ligi seitsmeaastase vanglakaristuse.

 

Kohus tunnistas kuritegeliku ühenduse moodustamises ja selle juhtimises ning muudes kuritegudes süüdi Roman Smirnovi (41) ja karistas teda kokku kuue aasta ja 10 kuu pikkuse vangistusega.

Ühtlasi konfiskeeris kohus Smirnovilt 126 000 eurot ja ühe kinnistu Kohtla-Järvel.

Koos Smirnoviga mõistis kohus kuritegeliku ühenduse juhtimises süüdi Eduard Levitski (34) ning kuritegelikku ühendusse kuulumises Dmitri Belovi (44), Devid Davidsoni (41), Oleg Demaškevitši (42), Andrei Kisseljovi (31), Oleg Kukharchiku (49), Silver Semiskari (44) ja Sergei Titovi (42) ning eelmiste kaaskohtualused Jevgeni Šmidti (34) ja Pavel Hissamutdinovi (36) mõistis kohus süüdi väljapressimises.

Kohus mõistis meestele eri pikkusega vangistused.

Üheskoos kohtu alla antud 18-liikmelisest grupist nelja mehe osas jätkub kriminaalasja arutamine üldmenetluses. Varem on oma karistused kätte saanud juba kolm meest.

Viru ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokuröri Antti Aitseni sõnul on kuritegelike ühenduste poolt toime pandud kuritegude ja narkokuritegude puhul väga tähtis ka kriminaaltulu tuvastamine ja selle konfiskeerimine, sest nii ei saa seda uuesti kuritegevuseks kasutada ja see on sageli ka mõjusam kui vangistus.

"Tänase kohtuotsusega konfiskeeritakse süüdistatavatelt üle 300 000 euro väärtuses vara, sealhulgas nii sularaha kui ka kinnistuid," märkis Aitsen.

Süüdistuse kohaselt lõi kuritegelikus ilmas autoriteeti omav Smirnov 2005. aastal Ida-Virumaal kuritegeliku ühenduse, mis tegutses põhiliselt Jõhvis, Kohtla-Järvel, Sillamäel ja Kiviõlis.

Jõuk äritses amfetamiini, fentanüüli, metamfetamiini, marihuaana ja kanepiga ning pani toime varavastaseid kuritegusid.

Süüdistuse kohaselt oli jõuk struktureeritud ja organiseeritud nii, et teenida läbi kuritegude toimepanemise võimalikult suurt varalist kasu ja vähendada õiguskaitseorganite poolt ühenduse tegevusele jälile jõudmist.

Jõugu tegevus seisnes ka illegaalse äriga tegelevatele inimestele nn katuse pakkumises ning vastutasuks võeti neilt sellise tegevusega tegelemise eest tasu, mis pandi ühiskassasse.

Samuti oli ühenduse tegevuse eesmärk hoida võimalikult suures ulatuses enda kontrolli all Kohtla-Järvel, Jõhvis, Sillamäel ja Kiviõlis toimuv narkokaubandust.

Jõuk üritas tagada, et neis piirkondades müüakse vaid ühenduse poolt toodetud või sisse toodud narkoaineid või siis vastava fikseeritud tasu eest lubada antud piirkondades tegutsevatel narkomüüjatel müüa nende endi poolt mujalt ühenduse väliselt hangitud narkootilisi aineid.

Jõugu eesmärkide tagamiseks hangiti jooksvalt informatsiooni inimeste kohta, kes tegelevad illegaalse äriga ilma Smirnovi poolt loodud ja juhitava kuritegeliku ühenduse loata või ei maksa sellise tegevuse eest nö katuseraha.

Tõrksaid kurjategijaid karistas jõuk neilt kauba äravõtmise ja peksuga.

Lisaks tegelesid kuritegeliku ühenduse liikmed nii Ida-Virumaal kui ka mujal elavate inimeste erimeelsuste ja probleemide lahendamisega, kasutades ära selleks oma aja jooksul nii Ida-Virumaal kui ka Tallinnas välja kujunenud kuritegelikku autoriteeti.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: