Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa Komisjon tegi uued ettepanekud autode heitgaaside vähendamiseks

Autod Pariisis.
Autod Pariisis. Autor/allikas: Charles Platiau/Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjon avaldas ettepanekud, mille eesmärk on vähendada autode süsihappegaasi emissioone 30 protsenti aastaks 2030.

Komisjoni ettepanekute eesmärk on avaldada autotootjatele suuremat survet hübriid- ja elektriautode tootmiseks, vahendas BBC.

Komisjon tahab ka tutvustada stiimulite skeemi, millega julgustada ettevõtteid tootma rohkem null- ja madala emissiooniga autosid.

Ettepanekute kohaselt peab autode CO2 emissioon võrreldes aastaga 2021 vähenema 15 protsenti aastaks 2025 ja 30 protsenti aastaks 2030.

"30-protsendilise vähendamise eesmärk sõiduautodele on ambitsioonikas ja reaalne," märkis komisjon. 

Komisjon tunnistas, et uute eesmärkide saavutamiseks vajalikud tehnilised muudatused tähendavad kõrgemaid tootmiskulusid ning lühiajaliselt ka kõrgemaid autode hindu.

Komisjoni arvutuste kohaselt võib 2030. aastal registreeritud uue tavalise sõiduauto tootmiskulu olla umbes tuhat eurot suurem. Väikebusside puhul võib see olla umbes 900 eurot suurem.

Samas hoiavad autoomanikud komisjoni teatel kütuse pealt kokku rohkem, kui on tootmiskulud.

Komisjon selgitas, et stiimulid alternatiivsete sõidukite tootmiseks on loodud EL-i konkurentsivõime tõstmiseks.

Komisjoni hinnangul võib EL-i autotööstus kaotada oma liidripositsiooni eriti just seoses null- ja madala emissiooniga sõidukite puhul, kuna USA, Jaapan, Lõuna-Korea ja Hiina liiguvad selles valdkonnas väga kiiresti edasi.

Näiteks Hiina kehtestas tootjatele alates 2019. aastast kohustuslikud null- ja madala emissiooniga autode tootmiseks kvoodid.

Komisjon näeb ette ka kuni 800 miljoni euro eraldamist laadimistaristu ja 200 miljoni euro eraldamist akude arendamiseks.

EL-i liikmesriikide valitsused ja Euroopa Parlament peavad komisjoni ettepanekud heaks kiitma.

Muudatused ei kehtiks Suurbritanniale, kui riik ei ole sel ajal enam Euroopa Liidus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: