Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

India kohus mõistis laevakaitsjad õigeks

{{1511778180000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

India Chennai kohus mõistis õigeks kõik 35 laevakaitsjat, kes olid esitanud apellatsiooni oma süüdimõistmisele, kinnitas Eesti välisministeerium ERR-ile.

Välisministeeriumi teatel on advokaatidelt saadud info kohaselt India prokuratuuril võimalus otsus edasi kaevata 90 päeva jooksul. Millal reaalselt mehed vanglast välja saavad, ei osanud välisminister Sven Mikser veel öelda.

"Meie soov ja lootus on, et seda edasikaebamist ei tuleks. Otsuse edasikaebamata jätmise osas saab teha ka kiiremini kui 90 päevaga ning me töötame selle nimel, et mehed saaksid selle väga pikale veninud saaga võimalikult ruttu selja taha jätta," ütles välisminister Sven Mikser ERR-ile.

Ministri sõnul loodab Eesti konsul Indias meestega kohtuda lähemate tundide jooksul, samuti saadetakse Tallinnast peamajast Indiasse õigus- ja konsulaarvaldkonna töötajad, et aidata kaasa meeste vabadusse pääsemisele ja Eestisse toomisele.

Välisministeeriumi juriidiliste ja konsulaarküsimuste asekantsler Annely Kolk ütles "Ringvaates", et see, millal täpselt mehed saavad Eestisse naasta, sõltub kõik India asjaajamistest.

"Meie konsul Indias jõuab täna õhtul Chennaisse, et kohtuda esimesel võimalusel laevakaitsjatega ning samuti Briti kolleegide advokaadiga, et teha Chennais kõik, mis võimalik, et mehed esimesel võimalusel vanglast välja saaksid ja Eestisse tagasi pöörduda saaksid," ütles ta.

"Homme hommikul kuuleme ehk täpsemalt ka prokuratuuri reaktsioone tänasele otsusele. Kui peaks vajalik olema, siis oleme valmis sõitma esimesel võimalusel Indiasse," märkis Kolk.

Prokuratuuril on õigus kohtu otsus 90 päeva jooksul edasi kaevata. "Meie prioriteet number üks on, et prokuratuur ei vaidlustaks ja annaks sellest teada võimalikult kiiresti," ütles selle kohta Kolk.

Laevakaitsjad jäid esmaspäeval veel vanglasse

Esmaspäeval India kohtus õigeks mõistetud laevakaitsjad jäid õhtul veel vanglasse ning hetkel pole teada, millal 35 laevakaitsjat, teiste seas ka 14 Eesti kodanikku, vabaks saavad.

"Seal on omad protseduurid, kohtu otsus peab jõudma ametlikke kanaleid pidi vanglasse," rääkis välisministeeriumi pressiesindaja Maria Belovas BNS-ile. "Ei ole nii, et nad (vanglavõimud - BNS) kusagilt kuulevad (kohtuotsusest - BNS) ja lasevad laevakaitsjad kohe vabaks. Paberite liigutamine on vajalik," lisas Belovas.

"Aga praegu ei saa veel öelda, kas nad pääsevad kohe vabadusse," märkis välisministeeriumi esindaja.

Tema sõnul suundus Eesti konsul Chennaisse, kus kohus ja vangla asuvad, ning teisipäeval peaks saama küsimuses suuremat selgust.

"Meie konsul töötab, britid töötavad (meeste vabastamise nimel - BNS)," rääkis Belovas, kinnitades, et Eesti on Ühendkuningriigi võimudega laevakaitsjate küsimuses pidevalt kontaktis.

Advokaadid loodavad, et mehed on juba teisipäeva hommikul vabad

19 juhtumi raames süüdistuse saanud inimest esindav advokaat R. Subramaniya Adityan avaldas uudisteagentuurile AFP arvamust, et mehed võiksid vabadusse pääseda juba teisipäeval, kui kohtu dokumendid vanglaametnike kätte jõuavad.

Teine advokaat R. Arumuga Ram selgitas, et hetkel tehakse pingutusi, et mehed vanglast juba esmaspäeva õhtul välja saada ja kui see ei õnnestu, on eesmärgiks vabastamine kell 6 teisipäeva hommikul.

Neli aastat vangistuses

India Tamil Nadu osariigi politsei arreteeris 2013. aasta 18. oktoobril piraaditõrjelaeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle hulgas oli indialaste kõrval ka 23 välismaalast - 14 Eesti kodanikku, kuus britti ja kolm ukrainlast. Sama aasta detsembris esitati kogu kinnipeetud meeskonnale süüdistus ebaseaduslikus kütusetankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ja ebaseaduslikus territoriaalvetesse sisenemises.

Vahepeal mitu kohtuastet läbinud kohtuasja saatis India ülemkohus tagasi alama astme Tuticorini kohtusse, mis tegi oma otsuse 2016. aasta 11. jaanuaril, määrates süüalustele relvadega riiki sisenemise eest viieaastase vanglakaristuse.

Sama aasta jaanuari lõpus otsustasid laevakaitsjad kohtuotsuse edasi kaevata ning samas taotlesid ka kautsjoni vastu vabastamist. Kohus lükkas kautsjonitaotluse 29. veebruaril tagasi, kuid otsustas jätkata laevakaitsjate edasikaebuse menetlemist. Kohtuistungid kaebuse osas algasid India kohtus alles 2016. aasta oktoobris ning kohus lõpetas Eesti laevakaitsjate apellatsioonikaebuse kuulamised 30. novembril.

Apellatsiooni arutamine India kohtus algas uuesti tänavu novembri algul pärast ligi aasta möödumist sellest, kui laevakaitsjad oma argumendid kaebuse osas möödunud aasta oktoobris esitasid.

Toimetaja: Marek Kuul, Laur Viirand, Aleksander Krjukov

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: