Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Laevakaitsja ema: loodan veel sel aastal oma poega näha

{{1511783340000 | amCalendar}}
Foto: Erakogu.

Laevakaitsja Lauri Aderi ema Maret Veikati hinnangul on Eesti välisministeerium teinud India kohtus õigeks mõistetud meeste vabastamiseks tublit tööd.

"Ei saa täpselt prognoosida, millal nad Eestisse pääsevad, kuid usun, et meil on reaalne võimalus veel sel aastal poisse kodus näha," ütles Veikat esmaspäeval ERR-ile. "Meile kõigile võib õnne soovida. See on puhtalt välisministeeriumi töö tulemus."

Veikat ütles, et talle andis India Chennai kohtu otsusest telefonitsi teada välisministeeriumi asekantsler Annely Kolk. Veikati sõnul läheb Chennaisse kohe Eesti konsul Indias ning mõne aja pärast ka Kolk ise.

"Kõigepealt tuleb poisid vanglast välja saada. Ja välisministeerium lubas aidata, et poisid ka koju jõuaksid," rääkis Veikat.

Chennai kohus mõistis õigeks kõik 35 laevakaitsjat, kes olid esitanud apellatsiooni oma süüdimõistmisele. Eesti välisministeeriumi teatel on advokaatidelt saadud info kohaselt India prokuratuuril võimalus otsus edasi kaevata 90 päeva jooksul.

Lähedased ei julgenud otsust alguses uskudagi

Veikat ütles "Aktuaalsele kaamerale", et tänane hommik algas nii õnnelikult, et ta esimese hooga ei julgenud uskudagi, et poeg vabaks saab. Tema ise püüdis sündmuste käiguga kursis olla interneti vahendusel. Teade kohtu otsuse kohta tuli advokaadilt.

"See meil oli väga huvitav. Meilil ei olnud sisu, aga meili pealkiri oli, et mehed vabastati süüst. Ja siis helistas mulle varsti teise ema Ülle Koha ja küsis, et kas ta sai õigesti aru, et mis seal oli. Ma ütlesin, et vist said. Ma arvan, et see vist on nii, aga ma ei ole kindel. Ma ei usu midagi. Siis me rääkisime veel paar sõna ja siis ma ütlesin, et Ülle, ma kardan, et see on õige. Ja siis ma hakkasin naerma ja ütlesin, et Ülle, kas sa panid tähele, mis ma ütlesin, - et ma kardan. Ma ei karda! Ma ju tahan," rääkis ta.

Veikat märkis, et tema poeg oletas oma kirjas, et nad saavad vabaks küll, kuid õigeks neid ei mõisteta. "Ta arvas sedasi, et otsus on süüdimõistev, kuid istumise aega vähendatakse ehk teiste sõndega - sellest viiest aastast saab just nii palju, et nad saavad vanglast välja. Nii suurt usku, et nad õigeks mõistetakse tõepoolest ei olnud. Aga nüüd on see nii tehtud ja see on kõige vajalikum meile."

Natalia Puusepp ütles, et sai oma abikaasa Andrei Gortšagovi vabastamise kohta teada meedia vahendusel ja luges siis üle ka advokaadi teate. "Ma ei uskunudki seda kohe. Sest nii kaua tuli seda oodata. Ma loodan, et kõik jääb nii ja nad saavad koju kiiremini kui 90 päeva pärast. Ja minu mees jõuab meie juurde koju."

Pered said laevakaitsjatega sidet pidada vaid kirja teel. Puusepp nentis, et tema noorem laps, kes käib neljandas klassis, nägi viimati isa siis, kui käis lasteaias. Lähedased saavad laevakaitsjatega hakata suhtlema siis, kui nad on vanglast väljas.

Maret Veikatiga rääkis pikemalt ka "Ringvaade":

Toimetaja: Indrek Kuus, Anne Raiste, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: