Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kiievi ja Kremli-meelsete vahel leidis aset seni suurim vangidevahetus

Ukraina ja Donbassi Kremli-meelsed võitlejad viisid kolmapäeval läbi kõige suurema sõjavangide vahetamise pärast konflikti algust. Eelmine suurem vangide vahetamine leidis aset 2016. aasta septembris.

Esialgse plaani kohaselt pidi Kiiev loovutama 306 vangi ja nn separatistid pidid üle andma 70 inimest, vahendasid Unian ja BBC.

Sellist arvu vange siiski ei vahetatud, sest osa Kiievi poolt üle antavat isikut oli oma karistuse Ukrainas juba ära kandnud ning seetõttu olid nad juba varem vabadusse pääsenud.

Samuti on teada, et osa Ukraina poole käes vangis olnud isikutest ei soovinud ise Kremli-meelsete kontrolli all olevale territooriumile naasta. Kiiev on rõhutanud, et kõikidelt vangidelt küsitakse, kas nad soovivad sellises vangidevahetuses osaleda ning Donbassi võitlejate alale naasta.

Seda, et kümned Ukraina poolt vabastatud inimesed soovisid jääda Kiievi poolt kontrollitud territooriumile, kinnitas BBC uudistele ka Punase Risti esindaja Ukrainas Miladin Bogetic.

TASS-i väitel on üks isik, keda Ukraina pool vahetusse ei toonud, Venemaa kodanik Jevgeni Mefedov, keda Ukraina võimud süüdistavad 2014. aasta mais Odessas toimunud massirahutuste korraldamises.

Kolmapäeva hilisõhtul teatas Ukraina ülemraada sekretariaat, et täpne vahetatud vangide arv oli järgmine: Kiiev andis üle 233 inimest, kes olid karistust kandmas Ukraina vanglates, ja vastaspool vabastas omakorda 73 ukrainlast.

Vangide vahetamine leidis aset Donetski oblastis Majorske asulas, mis asub Kremli-meelsete poolt okupeeritud Gorlivka lähistel.

Kiiev on rõhutanud, et vastaspoolele üle antud isikutele on antud armu kõikide seaduste kohaselt ning et nende hulgas ei ole neid, kes on süüdi tapmistes või teistes ränkades isikuvastastes tegudes.

Vabanenud ukrainlaste hulgas on mitmeid tuntud sõdureid, sealhulgas kaks Donetski lennujaama lahingutes vangi langenud sõdurit ehk nn küborgit, nagu neid rahvasuus kutsutakse.

Üks naissoost Ukraina sõdur otsustas jääda elama okupeeritud territooriumile ehk nn Donetski Rahvavabariigi poolt kontrollitud alale, sest seal elavad tema sugulased.

Vabaks pääsenud ukrainlastest on 32 sõjaväelased ning 41 tsiviilisikud.

Donbassi võitlejate käes on endiselt vangis rohkem kui 100 ukrainlast.

Vangide vahetamine oli osa 2015. aastal sõlmitud rahuleppest, kuid seni pole see protsess soovitud kujul aset leidnud.

Äsjase vangidevahetusega seoses suhtlesid omavahel ka Ukraina president Petro Porošenko ja Venemaa riigipea Vladimir Putin.

Porošenko oli kolmapäeva õhtul ka ise vabanenuid Harkivis vastu võtmas.

Ukraina meedias on vabanenud rääkinud pikemalt ka endale osaks saanud kannatustest, sealhulgas Kremli-meelsete poolt korraldatud piinamistest ja muudest inimõiguste rikkumistest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: