Vangide vahetust tervitanud USA: Moskva tehku Ukraina konfliktile lõpp ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kiievi ja Kremli-meelsete vahel leidis kolmapäeval aset suurim vangidevahetus pärast konflikti algust.
Kiievi ja Kremli-meelsete vahel leidis kolmapäeval aset suurim vangidevahetus pärast konflikti algust. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA tervitas neljapäeval Ukraina ja Kremli-meelsete võitlejate vahel läbi viidud sõjavangide vahetust, kutsudes vaenupooli vabadusse laskma ka järelejäänud sõjavange ning Moskvat tegudele sõjategevuse lõpetamiseks.

Ukraina võimud ja Donbassi võitlejad vahetasid kolmapäeval üle 380 vangi, mis on üks suuremaid omasuguseid vahetusi peaaegu neli aastat kestnud konflikti jooksul.

Ukraina andis vaenupoolte eraldusjoonel Gorlivka lähedal Donetski oblastis üle 306 ja vastased omakorda Kiievile 74 inimest.

"See vahetus on samm Minski lepete täitmise suunas," teatas USA välisministeerium 2015. aasta veebruaris allkirjastatud konflikti reguleerimise lepetele viidates.

Ehkki Minski lepped näevad ette relvarahu kehtestamist, on relvarahusätet alates lepete allkirjastamisest pea igapäevaselt rikutud.

Ühendriigid kutsuvad Ukrainat ja separatiste "täitma täielikult endale Minskis võetud kohustusi, muuhulgas läbi "kõik-kõigi-vastu" põhimõttel vangide vahetamise, täieliku relvarahu, raskerelvastuse tagasitõmbamise, OSCE erivaatlusmissiooni vaatlejatele ohutu ja turvalise ligipääsu tagamisele ning humanitaarabile juurdepääsu võimaldamisele konfliktitsooni", teatas välisametkond avalduses.

Washington kutsus ühtlasi "Venemaad, kes seda konflikti alustas ja seda läbi igapäevaselt Ukraina positsioone ründavate sõjaväeüksuste aktiivse kohapealse juhtimise käigus hoiab, pühenduma sellele lõpu tegemisele".

USA välisministeerium kordas ka oma üleskutset piirkonda rahuvalvejõudude saatmisele, millel oleks "lai mandaat turvalisuse ja julgeoleku tagamiseks kogu konfliktitsioonis". See mandaat peaks hõlmama ka "kontrolli rahvusvahelise piiri üle ja vastutust raskerelvastuse kantoneerimise eest", lisas välisametkond.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: