Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Rahva teenrid" valisid aastat enim mõjutanud sündmused Eestis ja maailmas

"Rahva teenrite" aastat kokkuvõtva saate osalejad Autor/allikas: Laura Teder / ERRR

Vikerraadio saate "Rahva teenrid" osalejad valisid aasta sündmuseks Eestis piirikaubanduse plahvatusliku leviku ning maailmas Emmanuel Macroni valimise Prantsusmaa presidendiks, mis andis uue lootusekiire Euroopa Liidule.

Eesti TOP5 jõudsid ajakirjanike hinnangul lisaks piirikaubanduse plahvatuslikule levikule haldusreformi toimumine, segadus maksutõusude ja uute maksudega, kohalike omavalitsuste volikogude valimised ja Keskerakonna napp ainuvõimu säilimine Tallinnas ning ID-kaardi turvariskid ja nende lahendamine.

Napilt jäid TOP5-st välja Eesti eesistumine Euroopa Liidu nõukogus, Taavi Rõivase ahistamisskandaal ja taandumine riigikogu aseesimehe kohalt ning NATO kohaloleku suurenemine Eestis.

Maailmasündmuste TOP5 pääsesid lisaks Macroni presidendiks valimisele ka pingete kasv suhetes Põhja-Koreaga, Donald Trumpi esimene aasta, ahistamisskandaalid (sh #metoo) ning Kataloonia iseseisvumispüüdlused.

Napilt jäid välja Brexiti läbirääkimised ja edu ISIS-e vastasest võitluses.

"Rahva teenrite" aasta sündmuste edetabeli panid kokku saatejuhid Taavi Eilat ja Mirko Ojakivi (mõlemad ERR) ning ajakirjanikud Evelyn Kaldoja, Neeme Korv (mõlemad Postimees), Aivar Hundimägi (Äripäev), Sulev Vedler (Eesti Ekspress), Krister Paris (Eesti Päevaleht / Delfi), Heidit Kaio (Pere ja Kodu), Peeter Helme, Merilin Pärli, Urmet Kook (kõik ERR).

"Eestist rääkides, siis lõppev aasta oli Keskerakonna valitsuses õppimise aasta. See kooliraha, mida ettevõtjad ja ühiskond maksusegaduste näol maksma pidid ja veel ka tulevikus peavad, on märkimisväärne. Jutt käib siis maksukeskkonnast ja ettevõtjate närvirakkude hävitamisest. Autode keskkonnalõiv, panditulumaks, tõusma pidanud pakendiaktsiis, magusamaks – see pole vist isegi täielik nimekiri sellest, mida Ratase valitsus soovis ellu viia. Õnneks tulu valitsusele hoogsam majanduskasv appi," ütles saatejuht Mirko Ojakivi.

Ta lisas, et kõige keerulisemad on lood valitsuse alkoholipoliitikaga.

"Piirikaubanduse võidukäik Eesti-Läti piiril on Jevgeni Ossinovski alkoholipoliitika häbiplekk. Kuues piiril asuvas viinapoes müüakse viimastel andmetel juba ligi pool Eestis ära joodavast õllekogusest. See on üüratu kogus. Tartust lõunapool elavad inimesed joovad enamasti vaid Lätist ostetud alkoholi ning minu tutvusringkonnas tunnistavad paljud, et nad on hakanud rohkem jooma. See on vastureaktsioon ja protest."

"Rahva teenrite" teise saatejuhi Taavi Eilati sõnul lahatakse laupäevases aasta viimases saates, kas aasta 2017 oli Eesti ja maailma jaoks pigem tormituultest purjetades majaka otsimine või seisuvees vaikne kulgemine? Kas see, et näiliselt ei olnud 2017 maailmas palju raputavaid sündmusi, on hea või halb, jääb tõlgendamise küsimuseks, kuid kindlasti läheb lõppev aasta ajalukku mitme olulise sündmusega.

"Meie inimeste elu siin Eesti kodukamaral mõjutab vast kõige enam haldusreform, mille järel on Eestil täiesti uue suurusega omavalitsused ja mille järgne elukorraldus hakkab paika loksuma alles algaval aastal. Tegelikult saame hinnata suure kohaliku elu ümberkorraldamise reformi toimimist alles 2018. aastal või veelgi aastaid hiljem."

Välismaale vaadates saab Eilati sõnul hinnanguid anda uutele juhtidele nagu Donad Trump ja Emannuel Macron, kuid peamine on tõdemus, et erinevalt 2016. aastat on populismi pealetung viimase aastaga maailma poliitikas vähenenud.

 

Saade "Rahva teenrid" on Vikerraadios eetris laupäeval kell 11.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: