Kütusemüüjad: aasta esimestel päevadel ei tohiks bensiini hind veel tõusta

Tanklatest saab jätkuvalt osta nii kütust kui alkoholi.
Tanklatest saab jätkuvalt osta nii kütust kui alkoholi. Autor/allikas: Marianne Loorents/Virumaa Teataja/Scanpix

Kuigi alates 1. jaanuarist kehtib Eestis bensiinile kõrgem aktsiisimäär ja hinnatõus on vältimatu, siis päris jaanuari esimestel päevadel ei tohiks hinnad kütusemüüjate sõnul veel kerkida ning aastavahetusel on loota isegi ajutist hinnalangust.

Alexela Grupi juhatuse liige Alan Vaht ütles ERR-ile, et kui rääkida kütuseturust suuremas pildis, tuginedes mujal maailmas toimuvatele muutustele, on praegu teadaoleva info alusel tõenäoline, et aastavahetusel hinnad langevad ja saavutavad oma madalpunkti 2. jaanuari hommikul.

"Me ei saa teha sada protsenti vettpidavaid prognoose, küll aga saame tänaste hindade järgi rehkendada, millised hinnad saaksid tänaste hindade alusel uuel nädalal olema, sest tänased hinnad on aluseks 2. jaanuari hindadele," selgitas Vaht.

Kütusemüüjate hinnangul tähendab 1. jaanuarist rakenduv 10 protsenti kõrgem bensiini aktsiisimäär praeguse kütusehinna baasil arvutatuna tarbijatele ligi kuue sendi suurust hinnatõusu.

Circle K turundusjuht Diana Veigel sõnas, et kuna tanklates on mõningane kütusevaru, jõuab aktsiisitõus jaehinda tõenäoliselt jaanuarikuu esimesel-teisel nädalal.

"Kuna bensiin on rohkem eraklientide toode, siis mõjutabki see aktsiisitõus just enim eratarbijat," nentis ta.

Neste Eesti turundus- ja kommunikatsioonijuht Risto Sülluste kinnitas samuti, et hinnatõusu pole paraku võimalik kuidagi vältida, ei juhtu see ilmselt päris jaanuari esimestel päevadel, kuna jaamade mahutites on ka mõningased varud.

"Lõpphinnas räägib kaasa ka kohalik konkurents, mis mõjutab hindu Eesti eri piirkondades erinevalt," lisas Sülluste.

Bensiini tulevaseks jaemüügihinnaks prognoosis Veigel 1,3 eurot ja üle selle, kuid rõhutas, et mingitest hinnarekorditest ei saa rääkida, sest mõni aasta tagasi olid nii maailmaturu- kui jaehinnad veelgi kõrgemal tasemel.

Vaht ennustas, et hinnaks võib kujuneda 1,32-1,35 eurot liitrist. "Meie õnneks on pühadejärgne dollarikursi nõrgenemine leevendanud europõhiste kütusehindade kasvu. Eilne USA kütusevarude statistika kindlustas kütusehindadele tugeva vundamendi, millest hindadel on hetkel raske läbi vajuda," tõdes Vaht.

Fundamentaalselt püsib surve hindade tõusuks tema sõnul seni, kuni ei tule hindu langetavaid teistsuguseid uudiseid. Hindade kasvu soosivad lisaks USA varude statistikale ka värsked andmed Hiina kütusevarude vajumisest seitsme aasta madalaimale tasemele.

"Kõige tõenäolisemaks hindu langetavaks uudiseks võiks lähiajal olla teade Põhjamere toornafta tarnekatkestusi põhjustanud Fortiesi torujuhtme normaalse töömahu saavutamisest. Torujuhet haldava ettevõtte INEOS prognoosi kohaselt võidakse torujuhtme normaalne töömaht saavutada uue aasta alguses," selgitas Vaht.

Eesti tiheda asustusega kütuse jaeturul on Alexela Grupi juhatuse liikme sõnul oluliseks täiendavaks hinnamõjutajaks piirkondlik konkurents, mis tähendab, et kliendid saavad suure tõenäosusega küllaltki soodsalt tankida.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: