Ekspert: uuest aastast võib kütuseliitri hinnaks kujuneda 1,32-1,35 eurot

Foto: Postimees/Scanpix

Alexela Grupi juhatuse liige Alan Vaht tõdes, et uuest aastast võib Eesti tanklates kütuseliitri hinnaks kujuneda 1,32-1,35 eurot.

Vaht rääkis ERR- raadiouudistele, et naftahind tõusis pühapäeva õhtul hüppeliselt 67 dollarile barrelist.

"Selline hinnatase oli viimati 2014. aasta detsembri alguses, kui hind oli üle 68 dollari barrelist. Pärast seda kolme aasta jooksul ei ole nii kõrget hinda olnudki," märkis Vaht.

Tema sõnul on viimaste päevade hüppelise hinnatõusu põhjuseks mitmed erinevad toornafta katkestused varustuses.

"Põhjuseks on näiteks torujuhtme plahvatus Liibüas, mis võtab turult ära hinnanguliselt 100 000 barrelit naftat ööpäevas, kuu alguses hakkas lekkima üks Euroopa olulisemaid naftajuhtmeid, mis on ööpäevas jätnud ära 450 000 barrelit naftat. Lisaks on Põhja-Iraagis keskvalitsuse ja Kurdistani valitsuse kemplemine vähendanud toornafta varustust. Need kokku on põhjustanud suure hinnahüppe," nentis Vaht. Tema sõnul ei saa ära unustada ka OPEC-i novembri lõpus tehtud otsust pikendada naftakärbet kuni järgmise aasta lõpuni.

"Alates 2017. aasta teisest kvartalist on nõudlus ületanud pakkumisi globaalsel kütuseturul ning kõik see kokku on teinud naftaturu suhteliselt pingeliseks. Iga uudis naftavarustuse raskusest või katkemisest viib hinna üles," ütles Vaht.

Tema hinnangul võib kõiki asjaolusid arvestades öelda, et naftahinnad maailmaturul on tõusutrendis, kuid see annab samas motivatsiooni kildanafta tootjatele avada uusi puurtorne ja see omakorda peaks hinnad jälle allapoole tooma. "Kui on pingelisem olukord, siis hinnad tõusevad ja kui rohkem toornaftat turule jõuab, siis hinnad hakkavad langema," märkis ta.

Vaht tõdes selle juures positiivsena, et kõrgem naftahind on kasulikum meie põlevkiviõli tootjatele, kuid pole meeldiv bensiini ja diisli lõpptarbijaile.

"Uuest aastast ootab eestimaalasi üks ebameeldiv kingitus - nimelt tõuseb meil bensiiniaktsiis 10 protsenti," nentis Vaht.

Vaht lisas, et Eesti tanklatesse jõuab pühapäevane ja esmaspäevane hinnatõus maailmaturul mõningase viivitusega, tavapäraselt paar päeva.

"Selle põhjuseks on sisseostuhinna valem, mis on kolme päeva keskmine, mis tähendab, et meie tanklates võib hind tõusta reedel," märkis Vaht.

Vaht lisas, et kui hinnata maailmaturul toimuvat hinnatõusu ning uuel aastal lisanduvat aktsiisitõusu, siis võib seetõttu meie tanklates liitri hinnaks juba jaanuari esimese nädala keskel kujuneda 1,32-1,35 eurot.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: