Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rahandusaastat varjutavad aktsiisitõus ja segadused maksureformiga

Foto: Reuters/Scanpix

Lõppeval aastal suutis riik suures osas eelarve eesmärgid täita, vaid aktsiise laekub eeldatust vähem, nentis rahandusminister Toomas Tõniste (IRL). Lisaks ülikõrgele tõusnud aktsiisidele jääb rahandusaastat varjutama valitsuse jant maksude muutmisega, ütles opositsioonipoliitik Aivar Sõerd (RE).

Kuigi põhjalik kokkuvõte riigieelarve osas tehakse saabuva aasta alguses, näitavad viimaste kuude tulemused, et eelarve tulud laekuvad aasta lõpuks täis. Rahandusminister Tõniste sõnul ootab valitsus 9,5 miljardi euroses eelarves pigem maksude ülelaekumist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Võib rõõmustada just sotsiaalmaksulaekumise üle, et seda kindlasti tänu kiirele palgatõusule ja rekordilisele tööhõivele. Ja käibemaks on ka ületanud prognoose. Küll aga laekub prognoositust vähem kütuse-, tubaka- ja alkoholiaktsiisi. Eriti muret teeb alkoholimaks, sest tõsteti ju suvel õlleaktsiisi lausa 70 protsenti.

"Kui me võtame eelarve, siis sealt jääb puudu kuskil 40 miljonit, kui me võtame arvestuslikuks aluseks selle suveprognoosi, siis sellega võrreldes võib-olla mõni miljon," lisas Tõniste.

Riigikogu rahanduskomisjoni liikme Aivar Sõerdi sõnul tulebki valitsusel hea eelarveaasta eest tänada eelkõige ootamatult kiirenenud majanduskasvu, sest aasta alguses ei ennustanud ligi kaks korda kõrgemat kasvu mitte keegi.

Tema sõnul lõhkus valitsus tänavu ka selge ja lihtsa maksusüsteemi, mis tekitab ettevõtjates ebakindlust ja maksumaksjates segadust.

"See on kõik nende maksudega rapsimise tulemus. Ähvardati küll automaksuga, küll magustatud joogi maksuga, siis võeti tagasi. Noh, läbi mõtlemata aktsiisipoliitika. Gaasiaktsiis jälle võtame, see ju läheb mitte ainult tootmise omahinda sisse, see läheb ka ju inimeste kodukuludesse ja ka see, mis nüüd lubatakse maksuvaba miinimumi tõusust - see ju võetakse tagasi muude maksutõusudega," selgitas Sõerd.

Ka Tõniste tunnistas, et riigi rahanduses jääb lõppeva aasta märksõnaks maksureform.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: