Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod ja video: Jaapani peaminister kohtus Kaljulaidi ja Ratasega

{{1515766320000 | amCalendar}}

Eestis visiidil viibiv Jaapani peaminister Shinzō Abe kohtus reedel Kadriorus president Kersti Kaljulaidiga ning õhtul peaminister Jüri Ratasega.

President Kersti Kaljulaid ütles pressikonverentsil, et rääkis Jaapani peaministriga Eesti ühiskonnast, digitaalsest ühiskonnast ja sellest, kuidas Eesti ühiskond on muutunud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Samuti rääkis Kaljulaid, et Eesti ja Jaapani ettevõtjad juba teevad omavahel koostööd.

"Kalamajas liikudes ma näen juba Jaapani ettevõtjaid ka siin, nii et rohujuuretasandil meie inimesed töötavad juba koos. On hea, et Euroopa Liit ja Jaapan on sõlminud kaubanduskoostööleppe, mis võimaldab veelgi paremini neil kahel piirkonnal koostööd teha," kõneles Kaljulaid.

Kohtumisel peatuti pikemalt riikide digitaalsel arengul ning küberturvalisuse teemadel. Presidendi sõnul jagavad Eesti ja Jaapan kirge digimaailma vastu.

"Kuigi oleme geograafiliselt kauged, oleme vaimult lähedal. Eesti ja Jaapan jagavad sarnaseid demokraatlikke väärtusi, samuti kirge uute tehnoloogiate ja digilahenduste vastu," ütles ta.

Samuti rääkisid Kaljulaid ja Abe julgeolekust ning Põhja-Koread puudutavatest teemadest.

2019. aastal täitub 100 aastat Eesti ja Jaapani diplomaatiliste suhete sõlmimisest - Jaapan tunnustas Eesti Vabariiki 6. märtsil 1919. "Seetõttu on visiidi aeg meie jaoks sümboolne, sest tähistame sel aastal Eesti 100. sünnipäeva," selgitas Kaljulaid.

Abe on esimene Jaapani peaminister Eestis

Shinzō Abe on esimene Jaapani peaminister, kes Eestit külastab. Küll aga käisid siin kümme aastat tagasi visiidil Jaapani keiser Akihito ja keisrinna Michiko.

"Mul on väga hea meel külastada Eestit esimese riigijuhina aastal 2018 ja samuti olla esimene Jaapani peaminister, kes teid külastab just sellel olulisel aastal, kus te tähistate oma 100. sünnipäeva," rääkis Abe visiidil.

Esimest korda jõudis Shinzo Abe füüsiliselt riiki, mille e-resident ta on juba kolm aastat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Abe alustas Tallinnast oma Euroopa visiiti.

Fakt, et Eestist edasi läheb Abe Lätti, Leetu, Bulgaariasse, Serbiasse ja Rumeeniasse ei tähenda, et oleme Tokyo silmis justkui nende riikidega üks seltskond. Tegelikult pidanuks Abe Eestisse tulema juba suvel, kuid siis jäi visiit Lõuna-Jaapanis toimunud loodusõnnetuste tõttu ära. Toona oleks Abe lisaks Eestile külastanud hoopis Põhjamaid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ratas: Abe visiit toetab investeeringute kasvu Eestisse

Reede õhtul kohtus Abe ka peaminister Jüri Ratasega.

Ratase sõnul toetab peaminister Shinzō Abe ja teda saatva esindusliku äridelegatsiooni visiit Jaapani investeeringute kasvu Eestisse.

"Augustis sõlmitud Eesti ja Jaapani topeltmaksustamise vältimise leping jõustub peagi. Lisaks on töös teadus- ja tehnoloogiakoostöö leping, töötamisõigusega turismiviisade leping ning mitmeid teisigi lepinguid," ütles Ratas ning lisas, et edaspidi on rohkem tähelepanu küberkaitsekoostööl ja laiemalt digitaalvaldkonnas kogemuste jagamisel.

Ratase sõnul on Eesti avatud ja usaldusväärse majanduskeskkonnaga digiühiskond, kuhu Jaapani ettevõtjad on oodatud arendama näiteks e-riigi lahendusi, isejuhtivaid sõidukeid ja tehisintellekti.

"Sumitomo ja Toftan, Mistletoe ja Funderbeam, Marubeni ja E-Piim, Rakuten ja Fits.me või Lingvist on vaid mõned julgustavad näited, mis ilmestavad kasvavat Eesti ja Jaapani majanduskoostööd. Lisaks on Eestil 800 Jaapani e-residenti ning see arv kasvab jõudsalt," märkis peaminister.

Peaministrid arutasid kohtumisel ka julgeolekuolukorda maailmas. Ratase sõnul jälgib Eesti sarnaselt ülejäänud maailmale Põhja-Korea tuuma- ja raketikatsetusi.

"Siiski ei tohi me jääda Põhja-Korea tuuma- ja raketikatsetuste osas pelgalt murelikeks kõrvaltvaatajaiks, vaid peame seisma selle eest, et nii ÜRO kui ka Euroopa Liidu sanktsioonid Põhja-Korea vastu viidaks ellu," ütles Ratas.

"Me oleme peaminister Ratasega mõlemad nõus selles osas, et tuleb vältida Põhja-Korea tuumarelvastumist. Me peaksime seal avaldama suuremat survet ning oluline on samuti tagastada Põhja-Koreast kõik röövitud inimesed," rääkis Abe.

Eesti on üks kahest Euroopa Liidu riigist, kellel puuduvad diplomaatilised suhted Põhja-Koreaga ja seda teab Jaapan väga hästi.

Abega on Tallinnas kaasas ka esinduslik äri- ja meediadelegatsioon. "Eesti ja Jaapani suhted poliitilisel tasandil on väga head ja ma loodan, et ka see visiit aitab kaasa meie ettevõtete suuremale koostööle ja tihedamate kaubandussuhete tekkimisele," ütles Kaljulaid.

Eesti EL Nõukogu eesistumise ajal mullu detsembris jõuti ka sisulisele kokkuleppele Jaapani ja Euroopa Liidu majanduspartnerluse leppe osas, mis jõustumisel oluliselt soodustab omavahelist kaubavahetust.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: