Eestit külastav Jaapani peaminister näeb palju koostöövõimalusi

{{1515732060000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Jaapani peaminister Shinzo Abe ÜRO Peaassambleel. Autor/allikas: Lucas Jackson/Reuters/Scanpix

Koos esindusliku äridelegatsiooniga reedel Eestisse saabuv Jaapani peaminister Shinzo Abe ütles usutluses Eesti Päevalehele, et loodab jõuda Eestiga töötamisõigusega turismiviisade väljastamiseni.

"Jaapani ja Eesti suhted on viimaste aastate jooksul olnud lähedased ja nüüdseks külastab Eestit 100 000 jaapanlast aastas. Tegemist on kiire kasvuga: üle 400 protsendi viimase viie aasta jooksul," ütles Abe ajalehele.

"Tahaksin võimalikult kiiresti jõuda vastastikuse töötamisõigusega turismiviisade väljastamise programmini," märkis Abe. "Selleks peavad meie riigid praegu konsultatsioone, kuidas Eesti ja Jaapani inimesed saaksid meie riikide vahel paremini liikuda."

"Majandussuhete vallas loodan edasi liikuda topeltmaksustamise vältimise lepingu kiire rakendamiseni, et edendada kahe riigi vahel investeeringuid ja majandusvahetust. Jaapani ja Euroopa Liidu vahelise majanduspartnerlusleppe (EPA) läbirääkimised jõudsid EL-i eesistujariigi Eesti kaasabil lõpule möödunud aastal. Eeldan, et EPA annab Eesti ja Jaapani majanduskoostööle veelgi suurema tõuke," lisas Abe.

Abega on visiidil kaasas kõrgetasemeline äridelegatsioon, kuhu kuuluvad IT-ettevõtete, suurte kaubandusfirmade, metsatööstuse, tootmisettevõtete ja transpordisektori esindajad. Need firmad on juba Eestisse investeerinud ja loonud siin töökohti või kaaluvad investeerimist ja Eesti ettevõtetega koostöö tegemist.

Abe kohtub president Kersti Kaljulaidi ja peaminister Jüri Ratasega.

Abe kuus päeva Euroopas

Abe alustab reedel kuuepäevast visiiti Euroopasse, mille käigus külastab Baltimaid, Bulgaariat, Rumeeniat ja Serbiat.

Jaapani peaminister alustab visiiti reedel Eestist, läheb siis Lätti ja seejärel Leetu. Pärast Baltimaades käimist sõidab ta edasi Euroopa Liidu eesistujariiki Bulgaariasse ja siis Serbiasse. Kolmapäeval lõppeva visiidi viimane peatus on Rumeenia.

Ükski ametisolev Jaapani peaminister pole varem neid kuut riiki külastanud.

"Tahan kinnitada meie koostööd Põhja-Korea asjus ja teistes kiireloomulistes küsimustes, millega rahvusvaheline kogukond silmitsi seisab," ütles Shinzo Abe enne teele asumist ajakirjanikele.

Kuigi Põhja-Koread ümbritsevad pinged on Lõuna-Korea taliolümpia taustal pisut leevenenud, siis tahab Abe Pyongyangi "maksimaalselt survestada" selle tuuma- ja raketiprogrammi pärast.

Abe kohtub visiidil kuuiku riigipeadega ning tõi esile, et temaga on kaasas üle 30 ettevõtte esindajatest koosnev äridelegatsioon.

Jaapan tahab suurendada oma profiili piirkonnas ajal, mil seda teeb ka Hiina.

Allikas: ERR, BNS, EPL

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: