Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Islamiriigi vastu moodustatud koalitsioon vaeb uut rolli

ISIS-e lipud ja relvad.
ISIS-e lipud ja relvad. Autor/allikas: AFP/STR/Scanpix

USA juhitav koalitsioon on pärast äärmusrühmituse Islamiriik (IS) "kalifaadi" purustamist Iraagis ja Süürias asunud vaagima kolm aastat väldanud missiooni ümberkujundamist.

Iga hinna eest tahetakse vältida 2011. aasta kordumist. Toona viis USA esialgse võidu järel oma väed Iraagist välja, et siis õuduses pealt vaadata, kuidas IS üha uusi ja uusi alasid vallutab.

Nüüd on koalitsioon ameeriklastega eesotsas otsustanud keskenduda sammudele, mis on vajalikud, et takistada džihaadivõitlejaid uuesti pead tõstmast.

USA kaitsminister Jim Mattis ütles hiljuti ajakirjanikele, et missioon pöörab nüüd tähelepanu stabiliseerimisele ja püüab kindlustada, et "ISIS 2.0" kuskilt välja ei hüppaks.

Pentagon on juba kinnitanud, et Süüriasse jäädakse "nii kauaks kui vaja".

"Pikaajaline taastumine nõuab pärast IS-i tegevust suuri pingutusi ja palju aastaid, sest nad hoidsid süütuid inimesi sunniviisil lahingutsoonis, ja see tähendab, et elupiirkonnad, avalikud alad said purustusi - purustusi on kõikjal," rääkis Mattis ja lisas, et kõige pakilisem töö on linnad ja nende ümbrus pommidest, miinidest ja muudest lõhkekehadest puhastada.

USA kutsus koalitsiooni kokku kiiruga 2014. aastal, kui IS takistamatult Iraagis ja Süürias suuri alasid vallutas, elanikke terroriseerides, piinates ja tappes.

Ühendriikide sõjavägi alustas IS-i pommitamist 2014. aasta suvel esmase eesmärgiga takistada džihadiste Bagdadi jõudmast, kuna nad olid juba vallutanud Mosuli ja Tikriti.

Praeguseks ühendab koalitsioon 70 riigi kodanikke ning organisatsioone nagu NATO ja Interpol.

Mõned riigi on koalitsioonis vaid nime poolest, kuid suuremad nagu Prantsusmaa, Suurbritannia, Kanada ja Austraalia aitavad võitlusele kaasa nii õhus kui maal.

Üks USA välisministeeriumi ametnik ütles, et mõne liikmesriigi roll võib suurema lahingutegevuse lõppedes kasvada, sest vaja on astuda vastu IS-i propagandale, saata riikidesse instruktoreid politseid koolitama ja toetada rahaga.

Uue Ameerika Julgeoleku keskuse teadlane Nicholas Heras ütles, et ideaalis peaksid erinevad partnerid täitma stabilisatsioonimissioonis erinevaid rolle - just seda, milles keegi tugev on.

Kuna IS on 98 protsendilt vallutatud aladelt välja tõrjutud, on Prantsusmaa ja Austraalia hakanud sõjatehnikat Iraagist ja Süüriast välja viima. Pentagon on öelnud, et neil on nüüd rohkem ressursse võitluseks Talibaniga Afganistanis.

Koalitisoon jääb aga määramata ajaks kohale, et iraaklasi toetada ja aidata ning kaitsta kurdide-araablaste liitu , mis võitles Süürias IS-iga.

"Kui me kordame vigu, mis me tegime, kui Iraagi sõda hakkas lõppema, siis näeme suure tõenäosusega sama tragöödia kordumist," ütles erukolonel Steve Warren, kes oli 2015.-16. aastal koalitsiooni pressiesindaja.

"Nad peavad muutuma stabilisatsiooniväeks, siin ei ole mingit küsimust."

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: