Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti töötav pensionär on Euroopa võrdluses soositavate ringis

Kahes Euroopa riigis ei maksta töötavale pensionärile samal ajal pensionit ning kuus riiki piiravad vanaduspensioni saamist töötamise korral. Eesti on nende riikide seas, kus pole vanaduspensioni eas töötasu ja pensioni üheaagne saamine piiratud.

Hispaanias ja Sloveenias, kus ilm soe ja võib tunduda mõnus pensionipõlve veeta, pensionit ei saa, kui inimene teenib sotsiaalmaksuga maksustatavat tulu.

Kreekas näiteks saab olla pensionär ka alla 55-aastasena, kuid juhul kui inimene peaks saama töö eest tasu, peatatakse pension kuni 55-aastaseks saamiseni. Kui aga üle 55-aastane pensionär peaks saama palka rohkem kui 734 eurot, vähendatakse 734 eurot ületavat osa 70 protsenti.

Kui aga tahta olla töötav pensionär ehk saada korraga pensioni ja töötasu, on üheksa parimat EL-i ja EFTA riiki: Austria, Bulgaaria, Itaalia, Iirimaa, Leedu, Portugal, Suurbritannia, Norra ja Šveits.

Kõige keerulisem süsteem on ilmselgelt Taanis, kus osalist pensionit on võimalik saada vaid Taani residentidel vanuses 60-65. Töökoormus peab olema vähendatud. Inimesel ei ole õigust osalisele pensionile, kui ta on läinud ennetähtaegsele pensionile.

Sotsiaalpensioni puhul vähendatakse Taanis pensioni baasosa 30 protsenti, kui aastane töine sissetulek ületab 41 069 eurot. Sotsiaalpensioni lisa vähendamise suurus sõltub sellest, kas pensionär elab üksi või koos partneriga.

Kõige lihtsam, ehkki eestlasele vist mitte kõige ahvatlevam süsteem on aga Hollandis, kus pole võimalik saada osalist pensioni ega saada korraga ka pensionit ja käia tööl. Seega, kui oled pensionär, puhka, ära tööta!

Toimetaja: Marju Himma, Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: