Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Opositsioon "Foorumis": valitsus teeb töötavatele pensionäridele suurt ülekohut

Poliitikud
Poliitikud "Foorumis". Autor/allikas: ERR

Opositsioonipoliitikute hinnangul teevad valitsuse sammud maksureformiga töötavatele pensionäridele suurt ülekohut.

ETV saade "Foorum" küsis teisipäeval, miks töötavatele pensionäridele tehakse liiga.

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ütles, et maksureformi tuleb vaadata tervikpaketina. Ta selgitas, et 90 protsenti inimestest võidab maksureformiga ja majandusse tuleb reformiga 160 miljonit eurot.

"Inimesed, kes teenivad alla 1200 ja töötavad pensionärid, kes teenivad alla 1342, võidavad sellest, nii et see maksureform teenib seda, et oleks ühiskonnas vähem vaesust," sõnas ta.

Reformierakonna esimees Hanno Pevkur vaidles aga vastu, et tegelikult 90 protsenti inimestest maksureformist ei võida.

"Õige on see, et ligi 90 protsenti ei kaota, aga 90 protsenti kindlasti ei võida. Kui räägime töötavatest pensionäridest, siis see on kõige halvem näide üldse. Räägime, et on töökäte puudus, tööpuudus on alla viie protsendi, mis tähendab, et tegelikult sisuliselt tööpuudust pole, vaid toimub loomulik ringlus. Tegelikult töötavatest pensionäridest, maksimaalne võit saab olla 12 eurot kuus, aga maksimaalne kaotus on üle 1000 euro aastas ehk see, mida praegu valitsus valesti teeb, et ta ütleb töötavale pensionärile, et ära sina enam tööta, on tänases olukorras totaalselt vale samm," kommenteeris Pevkur.

"Teine asi on see, et kui räägime enamikust pensionäridest, siis neist suur osa ei võida. Võita saavad need, kellel pension on 440 eurost ülespoole. Kui vaadata, mida graafik edasi näitab, siis juba 2021. aastaks näitavad arvutused, et keskmine pension tõuseb üle 500 euro ja kui vaatan ka kehtivat riigieelarve strateegiat, siis seal valitsus ütleb, et tegelikult seal tulumaksuvaba miinimum hakkab seda ära sööma. Nii et tegelikult vigu pensionisüsteemi kallal on tehtud päris palju," lisas ta.

Ka IRL-i aseesimees Andres Metsoja ütles, et maksureformi puhul tuleb vaadata suurt pilti.

"Me armastame rääkida sellest, mida mikrotasandil, iga indiviid isiklikult tunneb, aga me peame sellistes reformides vaatama makropilti. Kahtlemata reform puudutab 21 000 töötavat pensionäri," rääkis ta.

"Samal ajal oleme arutanud, kust jookseb see piir. Kui täna on kodus üksikvanem, kes peab üleval lapsi ja teiseltpoolt pensionär, kellele oleme teinud maksusoodustuse eraldi töötamise eest, siis mis suunas ühiskond minema peab. Loomulikult tahame, et pensionäridele ja lastele, kellel valdavalt on sissetulekud madalamad, tuleb minna appi ja selles seisneb ka pere toimetulek ja elujärg. Oluline on ka see, et oleme Eestis aastaid üles ehitanud toimetulekusüsteemi, et toetada neid inimesi, kes ei tule toime. Täna me üritame kaela murda ja tegelikkuses jätame inimestele eos rohkem raha kätte," lisas Metsoja.

EKRE juhatuse liige Henn Põlluaas ütles, et valitsuse jutt sellest, et suurepalgalised maksureformiga kaotavad ja väikesepalgalised võidavad, on vale.

"Kui meenutame, kuidas valitsus kommunikeeris tulumaksureformi, kuidas suurepalgalised kaotavad rohkem ja väikesepalgalised võidavad, siis täna näeme, et vastupidi, suurepalgalised kaotavad vaid 30 eurot ja töölkäivad pensionärid kuni 100 eurot. Nii et ülekohus on väga suur. Võiks öelda, et tegemist oli otsese valega," kommenteeris Põlluaas.

"Kui koalitsioon räägib, et 160 miljonit läheb ringlusesse ja inimeste ostujõud tõuseb, siis tegelikult kogu valitsuse tegevuse tagajärjel on hinnatõusud /.../ viinud olukorra selleni, et jah, võib-olla kui lusikaga anti väiksemapalgalistele, siis tegelikult kulbiga ju võetakse. Nii et väita, et keegi oleks selle tagajärjel võitnud, ei vasta tõele," ütles ta.

Karilaid selgitas saates, et töötavaid pensionäre on kõigist pensionäridest 6,3 protsenti. "Nendest töötavatest pensionäridest kümnest seitse võidab ja kolm panustab rohkem ühiskonda. Ja kui räägime koguhulgast, siis kümnest üheksa ei kaota, neli võidab ja üks kaotab. Nii et igal juhul vaatab reform ühiskonda tervikuna," rääkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: