Professor: saadikud võivad riigikogu saalis kasutada ka laimavaid väljendeid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Parlamendiliikmed võivad oma vaidlustes riigikogu saalis kasutada ka laimavaid väljendeid, ütles Taru ülikooli õigusprofessor Jaan Ginter, kommenteerides Kersti Sarapuu pöördumist kohtu poole.

Ginter tõdes, et Eestis ei ole küll varem ükski riigikogu liige pöördunud teise vastu laimu pärast kohtusse, kuid tema hinnangul ei ole tegemist ka väga suure probleemiga.

"See on kõigis riikides läbi käidud tee. Meie oleme suhteliselt noor riik, meil siin riigikogu liikmed on kogu aeg neid piire püüdnud leida, kui kaugele võib ühe või teise raske sõna kasutamisega minna, sest meediatähelepanu poliitikud kõik tahavad ja need sõnad aitavad meediatähelepanu saada. Nüüd tuleb siis selgeks saada, kui kaugele väljaspool riigikogusaali toimuv debatt minna võib," ütles ta.

Ginteri hinnangul ei tohiks riigikogus toimuv kohtusse jõuda.

"Praegu kahtlemata need, kelle vastu mingid pretensioonid on esitatud, sageli vaidlustes püüavad esitada justnagu toimuks mingisugune riigikogu diskussiooni summutamine või opositsiooni tapmine. No ei ole, tegemist on ikkagi sellega, et püütakse leida, kui kaugele võib minna väljaspool riigikogu toimuva diskussiooniga. See mis toimub riigikogu saalis, see on ikkagi kaetud parlamentaarse indemniteediga, parlamendiliikmed võivad oma vaidlustes riigikogu saalis kasutada ka laimavaid väljendeid," rääkis Ginter.

Kohtu otsus ühe või teise osapoole kasuks ei tähenda Ginteri sõnul, et kaotaja peaks riigikogust lahkuma.

"Riigikoguliikme staatus on seotud kriminaalkaristustega, praegu siin on tegemist puhtalt tsiviilvaidlusega ja tsiviilvaidluses kaotajaks jäämine ei tähenda, et parlamendiliikme kohast tuleks loobuda. /.../ Mujal riikides on mitmed parlamentaarsed tavad, kuidas reageerida, kas piiratakse mõneks ajaks sõnaõigust, aga seda, et parlamendiliikme staatusest peaks keegi loobuma, selles vaidluses nii kõrged panused veel ei ole," selgitas professor.

Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu ja tema perekonnaliikmed nõuavad advokaatide vahendusel Reformierakonna fraktsiooni juhilt Jürgen Ligilt ja EKRE fraktsiooni juhilt Martin Helmelt kahjuraha ja vabandust. Juhtumi on põhjustanud Ligi ja Helme viited keskerakondlastele, bussiärile ja korruptsioonile enne majandusministri Kadri Simsoni umbusaldamist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: