Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Indrek Tarand: kellakeeramise ärajätmine on ainuõige valik

Indrek Tarand
Indrek Tarand

Euroopa Parlament võib sel nädalal kinnitada kellakeeramise lõpetamise hääletusele paneku.

Euroopa Parlamendi liige Indrek Tarand ütles ERR-i raadiouudistele, et on üsna kindel, et veebruaris toimuval istungil on selleks vajalik parlamendi häälteenamus.

"Eks siin peab veel tööd tegema ja veenma liikmeid, kellel on vastupidine arvamus," selgitas Tarand.

Tarandi sõnul pole praegu enam argumente suveajale üleminekuks: "On sooritatud päris palju uuringuid, kui halba mõju see omab nii inimesele, ennekõike ikkagi lastele, aga ka täiskasvanutele ja muuseas ka loomadele. Tegelikult ühtegi positiivset argumenti ei olegi peale selle, et kuskil keegi inertsist arvab, et me oleme alati nii teinud ja peaks edasi ka tegema."

Tarandi sõnul on suveajale ülemineku lõpetamise pooldajate seas esindajaid kõikidest fraktsioonidest ja liikmesriikidest: "Näiteks Eestist oleme toetajate hulgas ainult mina ja Tunne Kelam. Aga samal ajal on kõik Soome 13 parlamendiliiget selle poolt."

"See on natuke riigiti erinev, aga see on horisontaalne toetus, mis ei põhine mingisugusel parem-vasakpoolsel vaidlusel, vaid arukusel ja otstarbekusel versus raiskamine ja rumalus," on Tarand oma valiku mõistlikkuses kindel.

Tarandi sõnul võiks suveajale ülemineku lõpetada ideaalis juba sellel aastal. Ta lisas, et Komisjonil on liiga vähe aega tegutseda, et otsus juba märtsi lõpus rakenduks, ning tõenäoliselt võivad eurooplased jätta esimest korda kella keeramata järgmisel kevadel.

Kellakeeramise lõpetamise pakkus novembris välja Soome. Euroopa Liidus on kellakeeramine ühtselt reguleeritud: selleks, et üks liikmesriik saaks suveajast loobuda, peaksid seda tegema ka kõik teised Euroopa Liidu riigid.

Toimetaja: Linda Eensaar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: