Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ilves arutas artiklis Soome ja NATO teemadel

Toomas Hendrik Ilves.
Toomas Hendrik Ilves. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti endine välisminister ja president Toomas Hendrik Ilves seab ajalehe Iltalehti tsiteeritud kirjutises küsimuse alla Soome ja Rootsi võimaluse liituda NATO-ga soovi korral ilma viivitusteta.

Ilves räägib rootslastelt ja soomlastelt kuuldud arusaamast, et NATO-ga saab alati liituda, kui asi tõsiseks läheb.

"Kui see olekski nii lihtne," avaldab Ilves arvamust.

Ilves meenutab, et kõik uued NATO riigid pidid 1999. aastast alates läbima niiöelda MAP-protsessi (Membership Action Plan ). Ilvese hinnangul oli kogu MAP algselt mõeldud ohjeldamaks Balti riikide indu NATO-ga liitumisel.

Ilvese arvates kujutavad rootslased ja soomlased ette, et on nii head, et nad ei pea seda eriprotsessi läbima. Endine riigipea meenutab siiski, et uute liikmete vastuvõtmise otsustab NATO nõukogu, milles on osalised ka need 13 riiki, mis pidid MAP-protsessi läbima.

Ilvese sõnul ei tasuks asja jätta ainuüksi nende riikide heakskiidu hooleks, kes on kõnealuse protsessi läbinud, sest see tähendaks tunnistamist, et nad ise olid mingil moel alaväärtuslikumad kui Soome ja Rootsi. MAP võtab pealegi aega.

President mainib sedagi, et kui ka nõukogus keegi asjale vastu ei oleks, siis liikmesus peab heakskiidu saama veel riikide parlamentides.

"See võtab samuti aega," ennustab Ilves ja võrdleb olukorda põlengukindlustuse võtmisega siis, kui mets ümberringi on juba leekides.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: