X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kremli mõjutustegevuse teravik on suunatud üha enam Rootsile

Venemaa mõjutustegevuse teravik on üha enam suunatud Rootsile, mille eesmärk on vältida Rootsi ja ka Soome lähenemist NATO-le.

NATO strateegilise kommunikatsiooni Riia keskuse asedirektor Peeter Tali ütles ERR-i raadiouudistele, et keskus uuris akadeemiliste ekspertide toel kahe aasta jooksul Kremli mõjutustegevust Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Norras, Taanis ja Islandil.

"Kremli mõjutustegevuse teravik ei ole suunatud sellele regioonile väga, aga võrreldes erinevaid sõnumeid, siis Eesti suunal ollakse pisut aktiivsemad kui keskmiselt. Aga kui midagi huvitavat välja tuua, siis Kreml on väga aktiivne Rootsi suunal ja see aktiivsus tõuseb ning see on huvitav," sõnas kolonel Tali.

"Siin taga on näha geopoliitilist või Kremli strateegilist eesmärki, et vältida Rootsi ja muidugi ka Soome lähenemist NATO-le ning lõhkuda ka riikide vahelist koostööd ja ühtsust," lisas Tali.

Kremli mõjutustegevuse puhul on Tali sõnul juttu reeglina kahest tööriistast. "Üks tööriist on nn kaasmaalaste liikumine ja teine meedia. See meedia pole vaba, vaid Vene riigi omanduses olev või nende poolt kontrollitud meedia. Selle kohta on ka Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu avalikult öelnud, et meedia on lihtsalt üks relvasüsteem," nentis Tali.

Uuringust selgub, et Nõukogude Liidu nostalgiat ja lääne ühiskonna laimu levitatakse üha enam sotsiaalmeedias, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me pole eraldi uurinud, kui suur on Kremli propagandakanalite mõju neid vaatavaile inimestele, kuidas muutuvad nende vaated. Kuid saame kindlalt väita, et vähemalt osa kohalikust publikust võtab neid narratiive tõsiselt. Järjekindlalt tegutsetakse ka sotsiaalmeedias," ütles NATO strateegilise kommunikatsioonikeskuse vanemekspert Elina Lange-Ionatamishvili.

"Eestis, Lätis ja Leedus on kolme sotsiaalvõrgustiku kasutajate seas kolm erinevat gruppi. Nad produtseerivad vaenulikku infot, levitavad seda ja ka tarbivad," sõnas riigikaitse ja julgeoleku teadmiskeskuse teadusjuht Dmitri Teperik.

Uuringust selgub ka, et Venemaa peab end välismaal elavate, kuid kas Nõukogude Liidus sündinute või lihtsalt vene keelt oskavate inimeste eestkõnelejaks, ehkki viimased ise ei soovi ega tea sest midagi.

NATO strateegilise kommunikatsiooni keskuse uuringut Venemaa mõjutustegevusest Balti- ja Põhjala riikides saab lugeda siit.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: