Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti annab Lux Expressi busside avariide uurimise Lätile ja Leedule üle

Lux Expressi bussid sattusid Ida-Virumaal kahte järjestikusse ränka õnnetusse.
Lux Expressi bussid sattusid Ida-Virumaal kahte järjestikusse ränka õnnetusse.

Viru ringkonnaprokuratuur annab kaks aastat tagasi talvel Ida-Virumaal Riia-Peterburi liinil Lux Expressi bussidega juhtunud raskete liiklusõnnetuste uurimise Lätile ja Leedule üle.

Viru ringkonnaprokuratuur annab kriminaaluurimised Lätile ja Leedule üle, kuna neis õnnetustes kahtlustuse saanud inimesed on vastavalt Läti ja Leedu kodanikud, ütles prokuratuuri pressiesindaja Jelena Filippova ERR-ile.

"Nüüdseks on uurimise käigus saanud esimeses õnnetuses kahtlustuse Lux Expressi Läti kodanikust bussijuht, teises õnnetuses bussiga kokku põrganud ja sellega bussijuhi surma põhjustanud Leedu kodanikust veokijuht," märkis Filippova.

"Kriminaalmenetluse käigus olid mõlemas asjas määratud tehnilised ekspertiisid, mis tuvastasid, et sõidukid olid tehniliselt korras. Liiklusõnnetuste põhjuseks võib nimetada valesti valitud sõidukiirust, mis ei vastanud ilmastiku ja teeoludele," ütles Filippova.

Mõlemale juhile esitati kahtlustus karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb mootorsõiduki juhi poolt liiklusnõuete rikkumist, millega tekitati ettevaatamatusest inimesele raske tervisekahjustus või põhjustati inimese surm.

Filippova sõnul on mõlemad kriminaaluurimised lõpusirgel ja ootavad Lätile ja Leedule üleandmist.

2016. aastal sattusid Lux Expressi kaks bussi öisel ajal liiklusõnnetusse Ida-Virumaal Riia-Peterburi liinil, üks 29. jaanuaril, teine 8. veebruaril.

Ühel juhul sõitis buss libedaga teelt välja, teisel juhul põrkas buss kokku libedal teel vastassuunavööndisse kaldunud veokiga.

Esimeses õnnetuses sai viga 12 inimest, neist ühel amputeeriti käsi, teises õnnetuses hukkus bussijuht ning viga sai 13 inimest, neist kolm raskelt. Bussid läksid mahakandmisele.

Lux Express ähvardas toona maanteeameti vastu hooldamata tee eest kahjunõude esitada, kuid ei ole seda senini teinud.

"Antud küsimuses ei ole meil hetkel uudiseid jagada, kuna juhtumi uurimine on veel pooleli. Lux Express ei ole kahjunõuet esitanud," kommenteeris ettevõte pressiesindaja vahendusel.

Maanteeameti ida regiooni hooldevaldkonna juht Andres Piibeleht kinnitas, et maanteeameti vastu pole kahjunõuet esitatud, kuid eitas, et maanteeametil oli sel teelõigul toona ennetava libedusetõrje kohustus.

"Õnnetuse toimumise ajal kehtis antud piirkonnas leping, kus puudus ennetava libedusetõrje nõue. Alates 01.04.2016 on teehooldusleping viidud kooskõlla 2015. aastast kehtiva määrusega ja Jõhvi–Tartu–Valga maanteele on kehtestatud kõrgeim talvine seisunditase ehk tase 3," ütles Piibeleht.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: