Veofirmade esindaja: korralike kutselisi autojuhte on raske leida

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kulna ülesõidul rongile ette sõitnud veokijuhi kabiinist leiti viinapudelid. Autor/allikas: Urmet Tambre/Twitter

Eesti ettevõtetel on kutselisi juhte üsna raske palgale saada, üldjuhul napsisena roolist tabatud mehi enam tagasi ei võeta. Seda ka siis, kui tegemist oli ühekordse eksimusega ja hea töötajaga. Uute tulijate tausta aga ettevõtted ei tea.

MTÜ Autoettevõtete Liit direktor Villem Tori ütles kolmapäeval ERR-ile, et iga ettevõte otsustab ise, kuidas oma juhtide kainust enne sõitu kontrollida.

"Bussijuhtide üle on lihtsam meditsiinilist kontrolli teostada, kuna nemad alustavad teekonda enamasti ühest kohast. Kaugliinide bussijuhid aga stardivad sealt, kus õhtul lõpetavad. Paljudele bussidel on paigaldatud ka alkolukud," rääkis Tori. Võimatu on aga Tori sõnul mitmepäevastel kaugsõitudel olevaid veokijuhte kontrollida.

Autoettevõtete Liit kaalus aastaid tagasi ebausaldusväärsete juhtide nimekirja koostamist, kuid Tori sõnul oleks see seadusevastane, kuna tegemist on delikaatsete isikuandmetega. "Aga muidugi vahetavad ettevõtjad juhtide kohta infot, küsitakse eelmisest töökohast ehk nagu küsitakse inimese kohta ükskõik millise ameti puhul."

Tori ütles, et ettevõtted on joobnuna sõitmisel tabatud juhtidega väga ranged ja tavaliselt jääb see mehele viimaseks tööpäevaks kutselise juhina.

Samas on Tori sõnul sellisel rangusel kaks otsa. "Kui näiteks muidu väga tubli töötaja on patustanud, siis võiks ta suunata psühholoogilisele ravile. Kui ta on selle läbinud, siis võiks ju eksinu tööle tagasi võtta, kuid ettevõtjad pole seda teinud. Siis tuleb värvata aga teadmata taustaga inimesi. Ja tulevad need, kes ei tohiks autojuhtidena töötada."

Tori lausus, et häid kutselisi juhte on raske ametisse leida. "Töö on keeruline ja stressirohke...ning kui me korralikke juhte pidevalt pitsitame, siis nad loobuvad," tõdes Villem Tori.

Tallinna Linnatranspordi AS kontrollib alati oma juhid üle. "Viimaste aastate statistika näitab, et aastas on mõnikümmend juhtu, kui juhil on enne liinile minekut jääknähud, joobes juhte ei ole ette tulnud," ütles ettevõtte pressiesindaja Urmas Tooming.

Politsei joobes juhte karistades inimese elukutset arvesse ei võta

Harjumaal Keila lähistel Kulna ülesõidul reisirongile otsa sõitnud veokijuhil tuvastati alkoholijoove, ent politsei poolt tabatud joobes juhtide statistikas ei kajastu, kas tegemist oli kutselise juhiga või mitte.

Juhtivkorrakaitseametnik Kalmer Tikerpe ütles, et vahet ei tehta ka karistuse määramisel. "Karistuse suurust mõjutavad kergendavad ja raskendavad asjaolud ning kutseliseks juhiks olemine raskendavate asjaolude hulka ei kuulu."

Ka eelolevatel pühadel on politsei väljas, et purjus juhte roolist kõrvaldada. "Pühad kipuvad ikka olema aeg, kui alkoholi ehk tavapärasest enam tarvitatakse ja politseil on plaanis sel ajal korraldada ka puhumisreide," sõnas Tikerpe.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: