Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksa võimukõnelustel leppisid osapooled kokku Euroopa-poliitikas

Foto: Imago/Scanpix

Saksamaa koalitsioonikõnelustel lepiti kokku Euroopa-poliitikas, kuid lõplik kokkulepe kõikides detailides, eelkõige aga tervishoiu- ja tööpoliitikas on endiselt saavutamata. Konservatiivid ja sotsiaaldemokraadid loodavad juba teisipäeval kõik punktid kokku leppida.

Sotside liider Martin Schulz ütles sotsiaalmeedia vahendusel, et kokkuleppe kohaselt investeeritakse eurotsoonis rohkem ja lõpetatakse kokkuhoiupoliitika, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lisaks jõudsid osalised ühele meelele ettevõtte maksustamises, sealhulgas kuidas maksustada internetihiide Google'it, Amazoni ja Apple'it. Mida see täpsemalt tähendab, ei ole veel selge, niisamuti on teadmata, millisele seisukohale jõudsid läbirääkijad Euroopa Stabiilsusmehhanismi muutmises Euroopa Valuutafondiks.

Viimane oli sotsiaaldemokraatide nõudmisena eelläbirääkimiste üheks punktiks.

Kaks suurt nn vaala on aga endiselt kokku leppimata - tervishoid ja tööpoliitika.

Konservatiivid ei nõustu, et praegune kahetasemeline tervishoiusüsteem, kus lisatervisekindlustuse ostja saab kiiremini ravile, tuleks asendada võrdse süsteemiga, kus kellelgi pole eelist. Just seda võrdset süsteemi on aga Schulzil vaja oma toetajate motiveerimiseks, sest teatavasti läheb lõppkokkuleppe 440 000 sotsiaaldemokraadi seas posti teel hääletusele.

"Eeldan, et saame täna lõpetada. Ma pole selles täielikult kindel. Meil võib aega minna varajase hommikuni. Tahame põhjalikult läbi käia kõik 180 lehekülge. Usun, et see on õige viis asju ajada ning minu mulje, et kõik on innukad. Ma ei ole kindel, kuidas see kõik välja tuleb," kommenteeris Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) aseesimees Volker Bouffier.

Põhja-Rein-Vestfaaleni liidumaa peaminister Armin Laschet (CDU) ütles, et läbirääkimistel on jõutud tasemeni, mis võimaldab head lõpptulemust.

Pühapäeval suutsid kristlikud demokraadid ja sotsiaaldemokraadid nõustuda nelja miljardi euro suuruses investeeringus sotsiaalmajade ehitamiseks ning 10 miljardi euro andmises kiire lairiba internetivõrgu toetamiseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: