X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksamaa esialgne koalitsioonilepe on sõlmitud

{{1517994240000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Liidukantsler Angela Merkeli juhitud paremtsentristid ja Martin Schulzi sotsiaaldemokraadid on sõlminud esialgse ametliku koalitsioonileppe, kinnitasid võimukõnelustega seotud allikad kolmapäeval meediale. Hiljem kinnitasid seda ka läbirääkimisi pidanud osapooled.

Ühe allika sõnul olevat potentsiaalsete koalitsioonikaaslaste vahel siiski veel mõningaid erimeelsusi, vahendas Reuters varem.

Ükskõik milline see koalitsioonilepe ka poleks, peab see vastavalt Schulzi lubadusele saama heakskiidu sotsiaaldemokraatide (SPD) enamuselt. SPD-s on umbes 464 000 liiget, kellele kõigile saadetakse posti teel täitmiseks blankett, millega küsitakse luba jätkata Merkeliga koos suures koalitsioonis, mis on olnud võimul alates 2013. aastast.

Saksa meediaväljaanded teatasid, et sotsiaaldemokraadid saavad koalitsioonileppe kohaselt uues valitsuses muuhulgas välisministri, rahandusministri ja tööministri ametikohad. Merkeli erakonnakaaslaste hulgast tulevad aga kindlasti kaitseminister ja majandusminister.

Siseministriks on aga tõusmas Baieri sõsarpartei CSU juht Horst Seehofer, kes on olnud näiteks migratsiooniküsimustes Merkeli erakonnast karmimatel seisukohtadel.

Võimaliku välisministrina on Saksa meedia maininud Schulzi ennast. Samas on SPD esimees ise varem öelnud, et tal pole kavas valitsuskabineti liikmeks hakata. Süddeutsche Zeitung väidab ka seda, et Schulz taandub ministriks hakates SPD esimehe kohalt ning senine fraktsioonijuht Andrea Nahles asub tema asemel erakonda juhtima.

Tõenäoliseks rahandusministriks on aga tõusmas Hamburgi linnapea Olaf Scholz.

Majandusministriks saaks Merkeli lähedane liitlane, seni ajutiselt rahandusministri kohuseid täitnud Peter Altmaier.

Viimane läbirääkimistevoor oli kestnud alates teisipäeva hommikust.

Olukord, kus kunagise legendaarse rahandusministri Wolfgang Schäuble järeltulijaks saab SPD liige, võib tähendada muutusid ka eurotsoonis, sest sotsiaaldemokraatide esimees Schulz on lubanud nn kasinuspoliitika lõpetamist.

See, et koalitsioonipartnerile loovutati rahandusministri portfell, viitab ka asjaolule, et Merkeli blokil tuli koalitsioonipartneri veenmiseks suuri järeleandmisi teha.

Samal ajal on Saksamaa majandus tõusuteel, mis tekitab ka survet avaliku sektori kulutusi ja investeeringuid suurendada.

Kuigi Merkeli blokk - Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) ja selle Baieri liidumaa Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) - võitis septembrikuised valimised, kaotati rohkelt saadikukohti ning endiselt pole õnnestunud luua teovõimelist valitsuskoalitsiooni. Novembris kukkusid kokku Merkeli valitsuskõnelused Vaba Demokraatliku Partei (FDP) ja rohelistega (Bündnis 90/Die Grünen).

Samuti ajalooliselt nõrga tulemuse saavutanud ja seni Merkeliga koalitsioonis olnud sotsiaaldemokraadid teatasid kohe valimiste järel, et jäävad opositsiooni.

Hiljem, pärast Merkeli esimeste koalitsioonikõneluste nurjumist, asusid aga sotsiaaldemokraadid oma seisukohta tasapisi muutma. Ilmselt oli üheks oluliseks mõjutajaks ka president Frank-Walter Steinmeier, kes on sotsiaaldemokraatide eksjuht ja kes on korduvalt sarnaselt Merkelile rõhutanud, et nii Saksamaa kui ka kogu Euroopa vajavad kiiremas korras stabiilset valitsust. Lõpuks otsustaski SPD ametlikult, et erakond asub Merkeliga koalitsioonikõnelusi pidama.

Kui praegused koalitsiooniplaanid peaksid aga ikkagi liiva jooksma, võib Merkel moodustada ka vähemusvalitsuse, samas on võimalikud ka uued parlamendivalimised.

Merkel: lepe on tugev vundament stabiilsele valitsusele

Liidukantsler Merkel ütles hiljem pressikonverentsil, et sõlmitud koalitsioonilepe on tugevaks vundamendiks stabiilsele valitsusele, mis keskendub investeeringutele, et Saksamaa majandus ka tulevikus konkurentsivõimeline oleks.

"Me peame kaasajastama infrastruktuuri, pöörama tähelepanu väljakutsetele digivaldkonnas," märkis valitsusjuht. "Tugev finantsbaas saab olema meie valitsuse tunnusmärgiks."

Schulzi kõrval seisnud Merkel tunnistas, et palju vaidlusi tekitas migratsiooniteema, kus osapooled olid vägagi erinevatel seisukohtadel.

"See oli üks raskemaid peatükke," selgitas ta. "See ei olnud lihtne. Keskenduda ühelt poolt humaansusele ja teiselt poolt suunata immigratsiooni. Kuid ka siin õnnestus meil välja tulla hea meetmepaketiga."

Seehofer: me leidsime õige lahenduse ja saime valijate sõnumist aru

Merkeli Baieri liidumaa sõsarpartei CSU juht Seehofer avaldas arvamust, et sotsiaaldemokraatidega sõlmitud 177-leheküljeline koalitsioonilepe aitas üle saada ka lõhestumisest Saksamaa ühiskonnas.

"Me leidsime õige lahenduse valimistulemustele, mis olid 24. septembril meie kõigi jaoks nii rasked, näidates, et me saime sõnumist aru ning et tulemas on muutus status quo asjus," rääkis ta ajakirjanikele.

Schulz: Saksamaa võtab Euroopas taas aktiivse rolli

Sotsiaaldemokraatide juht Schulz omakorda leidis, et koalitsioonileppe näol on tegu murrangulise sündmusega ka Euroopa poliitikas. "Selle koalitsioonileppega võtab Saksamaa taas aktiivse ja juhtiva rolli Euroopa Liidus," rõhutas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: