Läti seim saatis lätikeelsele õppele ülemineku eelnõu komisjonidesse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1518082500000 | amCalendar}}
Läti seim.
Läti seim. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Läti parlament saatis neljapäeval komisjonidesse ülevaatamiseks eelnõu, mis näeb ette alates 2019. aasta 1. septembrist koolides järkjärgulise ülemineku ainult lätikeelsele õppele.

Üldise haridusseaduse muudatusi toetas 100-kohalises seimis 66 rahvaesindajat, vastu hääletas 21, haridusseaduse muudatused võeti vastu 67 häälega 21 vastu.

Muudatusi hakatakse jõustama 1. septembril 2019 ja üleminek lõpeb 2021./2022. õppeaastal.

Juba eelmisel aastal otsustati, et abiturientide riigieksamid toimuvad juba sel aastal ainult läti keeles.

2019./20. õppeaastal viiakse uus kord sisse lasteaedades. 1.-6. klassis jõustub kakskeelne mudel, kus vähemalt 50 protsenti õppeainetest õpetatakse läti keeles. 7.-9. klassis tuleb läti keeles õpetada 80 protsenti ainetest ning 9. klassi lõpueksamid toimuvad vaid läti keeles.

Alates 2020./2021. õppeaastast õpetatakse 10. ja 11. klassis kõiki üldaineid ainult läti keeles, rahvusvähemused õpivad emakeelt, kirjandust ja kultuuri emakeeles.

Alates 2021./2022- õppeaastast õpetatakse 10.-12. klassis kõiki aineid peale rahvusvähemuse kultuuri ja keelega seotud ainete ainult läti keeles.

Minister: Putinile ei meeldi Läti haridusreform

Vene presidendile Vladimir Putinile ja Kremlile ei meeldi Läti haridusreform, mille eesmärk on minna koolides üle ainult lätikeelsele õppele, ütles haridus- ja teadusminister Kārlis Šadurskis neljapäeval, kui seim otsustas saata seadusmuudatuse ülevaatamiseks komisjonidesse.

Šadurskise sõnul on tähtis, et iga Läti keskkoolilõpetaja oskaks läti keeles rääkida, kirjutada, lugeda ja mõtelda, et keeleoskus ei oleks takistuseks nende tulevases elus.

"Oleks äärmiselt naiivne arvata, et pärast eraldi kooli elavad meie noored hiljem ühtses ühiskonnas," ütles haridusminister ja lisas, et kehtivad haridusseadused ei võimalda vähemusrahvustest noori Läti ühiskonda lõimida.

Šadurskis rõhutas, et haridusreform aitab Läti elanikkonda konsolideerida ja kahandab seda osa ühiskonnas, mis on avatud Kremli propagandale. Sellepärast ei meeldi reform Putinile ega Kremlile, tõdes ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: