Mõrvatud Slovakkia ajakirjanik uuris Itaalia maffia mõju riigis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Inimesed mälestavad Slovakkia ajakirjanikku Jan Kuciaki ja tema kihlatut Martina Kušnirova.
Inimesed mälestavad Slovakkia ajakirjanikku Jan Kuciaki ja tema kihlatut Martina Kušnirova. Autor/allikas: EBU/ERR

Mõrvatud Slovakkia ajakirjanik Jan Kučiak oli avaldamas uurimust Itaalia maffiaga seotud kõrgetasemelise poliitilise korruptsiooni kohta, teatas tema tööandjaks olnud uudisteportaal aktuality.sk kolmapäeval.

Kučiaki (27) ja tema elukaaslase mõrvamine on vapustanud kogu Slovakkiat ja pälvinud rahvusvahelise hukkamõistu, Euroopa Liit ja ÜRO on nõudnud kiiret ja põhjalikku uurimist.

Kučiak töötas uudisteportaalis aktuality.sk, mis kuulub Saksa-Šveitsi Axel Springeri ja Ringier´ meediagrupile ning keskendus peaminister Robert Fico sotsiaaldemokraatliku erakonna SMER-SD ja teiste poliitikutega seotud äritegelaste korruptsiooniasjadele.

Aktuality.sk ja veel mitu uudisteportaali avaldas kolmapäeva südaööl Kučiaki viimase lõpetamata jäänud kirjutise poliitikute võimalikest sidemetest Itaalia äritegelastega, kes võivad olla seotud Calabria 'Ndrangheta maffiaga, mis väidetavalt tegutseb Slovakkia idaosas.

"Kahel inimesel Itaalias maffiajuhtumis süüdistatud ja Slovakkiasse saabunud mehe lähiringkonnast on igapäevane juurdepääs Slovakkia peaministrile," kirjutas Kučiak artiklis pealkirjaga "Itaalia maffia Slovakkias. Selle kollid ulatuvad poliitikasse".

"Maffiasidemetega itaallased on leidnud Slovakkias teise kodu. Nad on alustanud äritegevust, saanud toetusi ja raha EL-i fondidest, kuid keskenduvad eeskätt suhete sõlmimisele poliitikas ja isegi valitsuses mõjukate isikutega," kirjutas ajakirjanik. "Neile kuulus või kuulub endiselt kümneid ettevõtteid. Nende varandus ulatub kümnetesse miljonitesse eurodesse."

Fico on teatanud, et tema valitsus pakub tapja tabamiseni viiva info eest ühe miljoni euro suurust preemiat. "Kui leiab kinnitust, et uuriva reporteri Jan Kučiaki surm on seotud tema ajakirjanikutööga, oleks see pretsedenditu rünnak sõnavabadusele ja demokraatiale Slovakkias," lausus valitsusjuht.

Organisatsiooni Piirideta Ajakirjanikud (RSF) teatel Kučiaki ja tema perekonda ähvardati hiljuti. Kučiakist sai viies viimase kümne aasta jooksul EL-is tapetud ajakirjanik.

Slovakkia asub RSF-i meediavabaduse pingereas 17. kohal.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: