Slovakkia meeleavaldajad peavad valitsusremonti ebapiisavaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Võimudele tülikate ajakirjanike tapmine ajab peaaegu igas demokraatiale pretendeerivas riigis avalikkuse tagajalgadele. Nii on läinud ka Slovakkias, nentis saade "Välisilm".

Ján Kučiak ja tema elukaaslane Martina Kušnírová pidid mais abielluma. Selle asemel said mõlemad veebruari lõpus mõrvari käe läbi surma.

Internetiportaalile Aktuality töötanud Kučiaki tulistati kaks korda rinda. Kušnírová pidi surema ilmselt seetõttu, et ta oma armsama mõrva pealt nägi. Politsei on tuvastanud, et teda hoiti kinni ning tulistati oimukohta. Mõrv pandi toime paari värskelt ostetud majas Veľká Mača asulas.

Enne surma uuris Kučiak Slovakkia valitsuse sidemeid Itaalia kuritegelike organisatsioonidega - Sitsiilia maffia ja Calabria 'Ndranghetaga.

Slovakkidel polnud just raske jõuda järeldusele, et ilmselt on kaksikmõrv Kučiak tööga seotud. Vallandus suurim protestilaine pärast Sametrevolutsiooni, mis 1980. aastate lõpus Tšehhoslovakkias kommunismi langemiseni viis.

Praegu on Slovakkias tagasi astunud juba peaminister ja siseminister, protestilaine lõppu ei paista aga kuskilt.

Kui president Andrej Kiska möödunud nädalal uue valitsuse pukki pani, ei saanud paljud slovakid aru, et riigis üldse midagi muutunud on. On ju uus peaminister Peter Pellegrini tagasi astunud peaministri Robert Fico kabineti asepeaminister, pealegi veel Fico lähedane sõber ja liitlane. Takkaotsa andis ka Fico juba oma lahkumiskõnes teada, et tal pole plaanis Slovakkia poliitikast kuhugi kaduda.

Protestijad pole rahul ka opositsiooniga, kes rahumeeli võimaldas veidi muutunud koosseisuga valitsusel uuesti riigi etteotsa tõusta. Kaheldakse ka politsei ja prokuratuuri sõltumatuses, näiteks selle sama mõrvaloo puhul.

Meeleavaldajate sõnul vajab Slovakkia poliitika sama suuri muutusi, kui 30 aasta eest, Sametrevolutsiooni paiku.

Veel mõni aeg tagasi peeti Slovakkiat Ida-Euroopa tõusvaks täheks, moodsaks ja dünaamiliseks riigiks, kel pole vaja Lääne-Euroopa ees millegi pärast häbeneda. Eduloojutud olid üsna sarnased neile, mida siin Eestis enda kohta kuuldakse ja kuulata armastatakse.

Riigis lokkav korruptsioon aga tegi oma töö ning Slovakkia mängis oma suurepärased väljavaated enamasti maha. Kidunev majandus omakorda andis hoogu populistlikele ideedele, mille poolest on Slovakkia nüüd Poolale ja Ungarile üsna sarnaseks muutunud.

Erinevalt Poolast ja Ungarist, kus veelahe jookseb peamiselt maapiirkondade ja suuremate linnade vahel, on Slovakkias märgata aga teravat põlvkondade konflikti.

Ján Kučiak ja Martina Kušnírová olid noored inimesed, alla kolmekümnesed. Samas vanuses on ka valdav osa tänavaile tulnud protesteerijad. Slovakkia noored ei lepi vanemate ja vanavanemate viisiga poliitikat teha, mis paraku on muutunud üsna sarnaseks sellele, mida Idabloki ajal näha võis.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: