Slovakkia peaminister astus ametist tagasi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Robert Fico ja Peter Pellegrini.
Robert Fico ja Peter Pellegrini. Autor/allikas: David W. Cerny/Reuters/Scanpix

Slovakkia peaminister Robert Fico astus tagasi seoses möödunud kuul toime pandud ajakirjaniku mõrvaga, mis on riigis vallandanud poliitilise kriisi.

Fico kinnitas, et jätkab ka pärast tagasiastumist aktiivselt poliitikas ja jääb ka Slovakkia Sotsiaaldemokraatlikku Parteid juhtima, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Slovakkia president ütles neljapäeval, et palub asepeaministril Peter Pellegrinil moodustada uus valitsus, sest peaminister Robert Fico on otsustanud ajakirjaniku tapmisest tingitud surve tõttu tagasi astuda.

"Ma usaldan härra Pellegrinile uue valitsuse moodustamise niipea, kui saan Fico valitsuse tagasiastumisavalduse," ütles president Andrej Kiska.

Kiska rahuldas Fico lahkumisavalduse ning koos peaministriga astub tagasi kogu valitsus.

President ütles varem, et valitsuskoalitsiooni kolm erakonda - vasaktsentristlik SMER-SD, ungarlaste vähemust esindav Most-Hid ja marurahvuslik Slovakkia Rahvuspartei - teavitasid teda, et neil on parlamendienamuse toetus Pellegrini juhitavale valitsusele.

Võimuliidul on 150-kohalises parlamendis 79 saadikukohaga enamus.

Pellegrinile valitsuse moodustamiseks volitusi andes hoiab Kiska ära ennetähtaegsed valimised.

Lahkuv peaminister astub enda sõnul tagasi ainult ühel põhjusel - vältida riigis kaost ja tagada stabiilsus. "Ennetähtaegsed valimised ei oleks toonud stabiilsust. Olen kindel, et otsus moodustada uus valitsus, on õige samm," lausus Fico ajakirjanikele, lubades samas jätkata SMER-SD esimehena. "Ma ei lähe kuhugi. Tahan olla poliitilise partei aktiivne esimees."

Fico esitas lahkumisavalduse pärast seda, kui Most-Hid kutsus korraldama erakorralisi valimisi ja ähvardas koalitsioonist lahkuda. Pärast Fico tagasiastumisteadet muutis erakond meelt ja lubas Pellegrini valitsuses jätkata.

Pellegrini on sarnaselt Ficole SMER-SD liige.

Valitsuse tagasiastumise põhjustas uuriva ajakirjaniku Ján Kučiaki ja tema kihlatu mõrvamisest alguse saanud poliitiline kriis.

Uudisteportaalis aktuality.sk töötanud Kučiak ja tema kihlatu Martina Kušnírová leiti tapetuna 25. veebruaril oma kodust Veľká Mača linnas.

Kučiak käsitles viimases lõpetamata jäänud, kuid hiljem postuumselt avaldatud kirjutises poliitikute võimalikke sidemeid Itaalia äritegelastega, kes võivad olla seotud Calabria 'Ndrangheta maffiaga, mis väidetavalt tegutseb Slovakkia idaosas.

Kučiaki surma järel on Slovakkiat haaranud suurim protestilaine alates 1989. aasta kommunismivastasest sametrevolutsioonist toonases Tšehhoslovakkias.

Protestiliikumise juhid teatasid neljapäeval, et ei rahuldu Fico tagasiastumisega ja nõuavad uusi valimisi. "Meil on ajalooline võimalus alustada Slovakkia vabastamist korruptsioonist," teatasid nad avalduses.

Enne Ficot olid tagasiastumisest teatanud tema erakonnakaaslasest siseminister Robert Kaliňák ning kultuuriminister.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: